ائتلاف ایران با چین و کره شمالی در سازمان ملل عیله آمریکا

کدخبر: 399478
رویترز اعلام کرده که ۱۶ کشور عضو سازمان ملل متحد به اضافه فلسطینیان علیه یکجانبه گرایی آمریکا ائتلاف کرده اند.

چین، کره شمالی، ایران و چند کشور دیگر با استناد به منشور سازمان ملل متحد در پی جلب حمایت از ائتلافی در این نهاد بین‌المللی هستند تا بواسطه آن بتوان با هرگونه تهدید به استفاده از زور و یا اعمال تحریم‌های یکجانبه جلوگیری کرد.

خبرگزاری رویترز با اعلام این خبر مدعی شده به متن نامه‌ای دست یافته که از سوی چند کشور عضو سازمان ملل متحد برای حمایت از تشکیل و اجرایی کردن چنین ائتلافی تنظیم شده است.

در این گزارش از کشورهای الجزایر، آنگولا، بلاروس، بولیوی، کامبوج، کوبا، اریتره، لائوس، نیکاراگوئه،‌ سنت وینسنت و گرنادین‌ها، سوریه و ونزوئلا به عنوان دیگر کشورهای پایه‌گذار گروه دوستان حامی منشور سازمان ملل متحد نام برده شده است.

در بخشی از یادداشت گروه یاد شده آمده است: «جهان شاهد توسل فزاینده به یکجانبه‌گرایی است که با رویکرد و سیاست‌های انزواطلبانه و خودسرانه از جمله تحمیل اقدامات یکجانبه اجباری یا خروج از توافق نامه‌های مهم و نهادهای برجسته مبتنی بر چندجانبه‌گرایی برجسته شده است.»

تلاش برای تضعیف اقدامات اساسی در جهت مقابله با چالش های مشترک و جهانی از دیگر نشانه‌های رویکرد فزاینده به یکجانبه‌گریایی عنوان شده است.

واشنگتن تحت ریاست دونالد ترامپ در همین راستا از نهادها و توافقنامه‌های مهم بین‌المللی از جمله سازمان جهانی بهداشت، شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، سازمان فرهنگی ملل متحد، یونسکو، توافق آب‌ و هوایی پاریس و توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران خارج شد.

رویترز در ادامه گزارش خود با استناد به متن نامه‌ای تنظیم شده توسط «گروهی از دوستانِ حامی منشور سازمان ملل متحد» آورده است که چندجانبه‌گرایی هم اکنون به شکل بی سابقه‌ای مورد حمله واقع شده؛ مسئله‌ای که به نوبه خود تهدید صلح و امنیت جهانی را به دنبال دارد.

 

 

 
تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما