داماد ترامپ: برجام مرده است/ دولت بایدن ادعای ایران را به چالش کشید

کدخبر: 399827
اقتصاد نیوز : داماد و مشاور رئیس جمهور سابق آمریکا می گوید رویکرد بایدن در قبال ایران هوشمندانه است و او با استفاده درست از شرایطی که ترامپ به وجود آورد؛ به اروپایی ها ثابت کرد که برجام دیگر کارایی ندارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، «جرد کوشنر» داماد و مشاور دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا، رویکرد جو بایدن رئیس جمهور جدید این کشور در قبال ایران را هوشمندانه ارزیابی کرد.

وی در این باره مدعی شد در حالی که بسیاری از دولتمردان آمریکایی از بابت پیشنهاد اولیه تیم بایدن مبنی بر همکاری با اروپا و بازگشت به برجام، نگران بودند؛ او این اقدام را یک حرکت دیپلماتیک هوشمندانه تلقی کرده است.

کوشنر در ادامه ادعای خود افزود: دولت بایدن ادعای ایران را به چالش کشید و به اروپایی ها نشان داد که برجام مرده است و در آینده، فقط یک چارچوب جدید می تواند ثبات را تأمین کند.

مشاور رئیس جمهور سابق آمریکا در ادامه مدعی شد این ترامپ بود که زمینه را برای تحقق شرایط فعلی مهیا کرد.

او در توجیه این ادعا که نشان از هماهنگی دولت های جمهوریخواه و دموکرات آمریکا در خصومت با ایران دارد، افزود: ترامپ یک بار گفت که ایران هرگز جنگی را نبرده و در مذاکره ای نیز نباخته است. مذاکره با ایران پرمخاطره است و به لطف سیاست های ترامپ، الان آمریکا دست برتر را دارد.

، ادعای داماد ترامپ در حالی مطرح می شود که «الیوت آبرامز» نماینده ویژه دولت ترامپ در امور ایران نیز وقتی پُست خود را به دولت بایدن تحویل می داد؛ مدعی شد: «ترامپ همیشه پیش‌بینی می‌کرد که مذاکراتی با ایران انجام خواهد شد. هدف از فشار حداکثری، ساختن اهرم فشاری بود که بتوان از آن برای وادار کردن ایران به توقف اقدامات شرورانه استفاده کرد. اکنون این اهرم وجود دارد. برای حفظ فشار بر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم لازم است با اروپایی‌ها به خصوص انگلیس، فرانسه و آلمان که در مذاکرات با ایران در سال ۲۰۱۵ شرکت داشتند؛ هماهنگ باشیم».

این اظهارنظر حاکی از طنزآمیزترین نوع همکاری فراحزبی و حتی فراآتلانتیکی است که نشان از هم کاسه بودن ترامپ، بایدن و اروپا در موضوع هسته‌ای ایران دارد و به تنهایی ثابت می کند که گزینه «چندجانبه‌گرایی» آن گونه که مد نظر آمریکا و شرکای اروپایی است؛ هرگز از راهبرد تقابل با ایران حذف نمی شود.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما