اثر مهم چرت زدن بر مغز/ زمان مناسب برای چرت بعدازظهر

کدخبر: 400755
متخصصان می‌گویند چرت بعد از ظهر با استراحت مغز و پاکسازی عقاید روزمره، به سود افراد در هر سنی است.بهترین زمان چرت بین ۱۰ تا ۳۰ دقیقه است که بین ساعت ۱۳ تا ۱۵ بعد از ظهر انجام می‌شود.

یکی از پژوهشگران این تحقیق جدید گفت:《بهترین زمان چرت بین ۱۰ تا ۳۰ دقیقه است که بین ساعت ۱۳ تا ۱۵ بعد از ظهر انجام می‌شود. البته چرت‌های طولانی‌تر ممکن است نشانه این باشد که فرد خواب شبانه کافی ندارد. حتی می‌تواند علامت کمبود انرژی یا بیماری باشد. 》

اما یک مطالعه جدید نشان می‌دهد اگر بالای ۶۰ سال دارید خواب بعد از ظهر ممکن است شما را از نظر ذهنی فعال‌تر کند.

به گفته محققان، افراد مسن که چرت بعد از ظهر دارند، در آزمون شناختی نمره بالاتری نسبت به افرادی که چرت نزده اند، می‌زنند.
 

چرا بهتر است بعد از ظهر‌ها چرت بزنیم؟این مطالعه که در ژورنال روانپزشکی عمومی منتشر شده است، سلامت جسمی و شناختی را در بین ۲۲۱۴ فرد بالای ۶۰ سال ساکن در شهر‌های بزرگ چین بررسی کرده است. از این تعداد، ۱۵۳۴ به طور منظم چرت بعد از ظهر داشتند، در حالی که ۶۸۰ نفر چرت نزدند. این مطالعه مشاهده‌ای نشان داد که نمرات افرادی که چرت زدند در آزمون Mini Mental State (MMSE) "یک آزمون استاندارد غربالگری زوال عقل" که شامل ارزیابی مهارت‌های دید فضایی، دامنه توجه، حل مساله، حافظه فعال، آگاهی از موقعیت و تسلط کلامی است، "به طور قابل توجهی بالاتر" است.

البته همه چرت‌ها سالم نیستند براساس نظرسنجی سال ۲۰۰۹ مرکز تحقیقات پیو، از هر ۳ آمریکایی بیش از ۱ نفر هر روز چرت می‌زند. آبهیناو سینگ، متخصص پزشکی خواب گفت که اگرچه سایر مطالعات نشان داده اند که چرت بعد از ظهر چابکی ذهنی را بهبود می‌بخشد، اما هنوز مشخص نیست که چرت زدن می‌تواند با کاهش سن از کاهش شناخت جلوگیری کند.
سینگ گفت: هر شخصی می‌تواند از خواب کوتاه در اواسط بعد از ظهر بهره‌مند شود، با این حال، چرت‌های طولانی‌تر ممکن است مشکل ساز باشند 
 
 
تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما