چرا سفر وانگ یی به تهران مهم است

کدخبر: 401549
اقتصادنیوز : سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین معتقد است : سفر منطقه ای «وانگ یی» وزیر خارجه چین به کشورهای ایران، عربستان، ترکیه، امارات، بحرین و عمان در برهه کنونی دارای اهمیت خاصی است.

به گزارش اقتصادنیوز ،محمد کشاورز زاده ،: سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین در یادداشتی که ایرنا آن را منتشر کرده است به سفر وانگ یی به تهران،اشاره کرده و نوشته است : سفر منطقه ای «وانگ یی» وزیر خارجه چین به کشورهای ایران، عربستان، ترکیه، امارات، بحرین و عمان در برهه کنونی دارای اهمیت خاصی است.

این سفر در حالی انجام می شود که در روزهای اخیر چین مذاکرات چالشی را با آمریکا پشت سر گذارده که به باور صاحب نظران این سطح از تنش میان دو کشور از زمان احیای روابطشان در ۱۹۷۸ تا کنون بی سابقه بوده است.

از سوی دیگر «وانگ یی»  پس از بازگشت از آلاسکا، میزبان لاوروف، وزیر خارجه روسیه در شهر گویلین بود،  گویلین در زبان چینی به معنای همسایه والامقام است.

از مهمترین موضوعاتی که در دیدار وزرای خارجه چین و روسیه مطرح شد نوع روابط دو کشور با ایالات متحده امریکا بود،  هر دو کشور مخالف یکجانبه گرایی و اعمال صلاحیت فراسرزمینی توسط آمریکا هستند.  

همزمان با دیدار رسمی لاوروف از چین،  اتحادیه اروپا برای اولین بار در سه دهه گذشته تحریمهایی علیه چهار فرد و یک نهاد چینی به اتهام نقض حقوق اقلیت اویغور وضع نمود.

چین در پاسخ به این تحریمها ۱۰ فرد و چهار نهاد اروپایی را تحریم کرد و انان را از ورود به چین منع و تجارت این افراد، وابستگان و شرکت های مرتبط با آنها با چین را ممنوع اعلام کرد.

حال در زمانی که تنشها در روابط چین و غرب در حال افزایش است، روابط ایران و چین مستحکم تر از گذشته در حال جریان است،  برای مثال می توان به حمایت متقابل دو کشور از مواضع اصولی یکدیگر در جامعه بین الملل اشاره کرد.

جمهوری اسلامی ایران همواره چین واحد را به رسمیت شناخته و هر گونه مداخله در امور داخلی این کشور را رد می کند. از سوی دیگر چین در شورای امنیت ملل متحد، آژانس بین المللی انرژی اتمی و موضوعات حقوق بشری همواره از مواضع جمهوری اسلامی ایران حمایت کرده است.

در حالی که کشورهای غربی تعاملات تجاری خود با ایران را قطع نموده اند، تجارت دو جانبه با چین کماکان برقرار بوده و چین برای بیش از ۱۰ سال متوالی اولین شریک تجاری ایران است.  چین همچنان عمده ترین خریدار نفت ایران و جزو بزرگترین مقاصد صادرات غیر نفتی ما است.

هر چند که خروج آمریکا از برجام و وضع تحریمهای شدید و همچنین محدودیتهای کرونایی باعث کاهش قابل توجه تجارت دو کشور شده است ولیکن تعاملات بازرگانی با چین کماکان پا برجا است.  

در حالی که بسیاری از کشورهای اروپایی پروازهای خود به تهران را قطع کرده اند، خطوط هوایی، ریلی و دریایی میان دو کشور برقرار بوده و پیش بینی می شود با کنترل پاندمی کرونا بیش از گذشته خدمات ارائه دهند.  

نه تنها روابط اقتصادی و تجاری بلکه روابط فرهنگی دو کشور نیز در مسیر مناسبی قرار دارد ماه گذشته طی امضای قراردادی، دوکشور توافق کردند ترجمه ۵۰ اثر ادبی را بصورت متقابل در ایران و چین منتشر نمایند. این بدان معناست که تا پنج سال آینده ترجمه چینی ۵۰ اثر ادبی فاخر کشورمان در چین منتشر خواهد شد.  

همچین طی توافق دو کشور مقرر است نمایشگاه اختصاصی آثار موزه ای و تمدنی دو کشور در سال جاری در ایران و چین برگزار گردد.  

بازدید وانگ از تهران که در این سفر علاوه بر دیدار با محمد جواد ظریف، با ریاست محترم جمهور نیز ملاقات خواهد نمود، گامی است در راستای تقویت مشارکت جامع راهبردی دو کشور.

وانگ یی و ظریف که مشورتهای مستمری در امور دوجانبه و بین المللی با یکدیگر دارند، چشم انداز همکاری های بلندمدت دو کشور را بررسی خواهند نمود و نحوه عملیاتی شدن مشارکت جامع راهبردی را به بحث خواهند گذارد.

همچنین به مناسبت پنجاهمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک میان ایران و چین نمایشگاهی از اسناد تاریخی همکاریهای دو کشور توسط وزرای خارجه افتتاح خواهد شد. این نمایشگاه نقطه شروع سلسله برنامه های دو کشور جهت بزرگداشت نیم قرن رابطه دیپلماتیک دوستانه خواهد شود.  

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما