نگرانی برای تغییر رنگ این استان مسافرپذیر

کدخبر: 401625
اقتصادنیوز : رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: افزایش حجم تردد وسایل نقلیه در تعطیلات نوروزی، دید و بازدیدها و کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی نگرانی ها را برای تغییر وضعیت رنگ بندی فعلی شهرهای مختلف استان مرکزی تشدید کرده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا ،سیدمحمد جمالیان به تشریح آخرین وضعیت شرایط کرونایی استان مرکزی پرداخت و با اشاره به شیب ملایم افزایش آمار مبتلایان و جان باختگان بیماری کووید ۱۹ اظهار کرد: تعطیلات نوروزی موجب شده است تا استان مرکزی نیز مانند سایر استان‌های کشور میزبان و پذیرای مسافران نوروزی باشد اما حجم بالای تردد در این استان که در شاهراه مواصلاتی کشور قرار دارد، وضعیت کرونا را شکننده تر و نگرانی‌ ورود پیک جدیدی از بیماری را تشدید کرده است.

وی به ورود حدود ۳۰ مسافر از استان خوزستان که در شرایط قرمز کرونایی قرار دارد به استان مرکزی خبر داد و افزود: به محض اطلاع از از ورود این تعداد مهمان خوزستانی به استان مرکزی، بلافاصله تست رپید کرونا از آنها گرفته شد که نتیجه تست ۱۵ نفر از آنها مثبت اعلام شد و نشانگر تشکیل یک شاخه جدید اپیدمی در شیوع بیماری در سطح استان بود.

وی اظهار کرد: پس از دریافت تست رپید کرونا از میهمانان خوزستانی، بلافاصله با تشکیل جلسه ای در فرمانداری شهرستان اراک تصمیم به خروج آنها از استان و هدایت‌شان به استان خوزستان گرفته شد و در سریعترین زمان ممکن از استان مرکزی خارج شدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک در ادامه به حجم بالای تردد مسافران نوروزی در استان مرکزی اشاره کرد و افزود: از ابتدای تعطیلات نوروزی تاکنون تفاوت میزان ورود و خروج  مسافران نوروزی در استان مرکزی به افزون بر ۱۰ هزار خودرو می رسد که با احتساب هر خودرو به طور متوسط ۳ مسافر می توان پیش بینی کرد که استان مرکزی پذیرای افزون بر ۳۰ هزار مسافر تا پنجم فروردین ماه بوده است.

وی همچنین به وضعیت رنگ بندی شهرهای مختلف استان مرکزی اشاره کرد و افزود: هم اکنون شهرهای آشتیان، تفرش و زرندیه در وضعیت رنگ بندی آبی و شهرهای خمین و دلیجان در وضعیت نارنجی کرونایی قرار دارند و سایر شهرها نظیر اراک و ساوه نیز در وضعیت زرد بسر می برند.

وی افزود: خوشبختانه شهرستان دلیجان که در وضعیت نارنجی قرار دارد از روز چهارشنبه شرایط بهتری را تجربه می کند و احتمالا باید از وضعیت نارنجی به دلیل بهبود شرایط کرونایی خارج شود و در وضعیت زرد قرار بگیرد.

دکتر جمالیان همچنین به نگرانی‌های موجود متاثر از دید و بازدیدهای نوروز اشاره کرد و افزود: در شرایط شکننده کرونایی قرار داریم و این نگرانی وجود دارد به دلیل حجم بالای ورود مسافر نوروزی و دید و بازدیدها شرایط شهرهای بزرگ نظیر اراک و ساوه تغییر پیدا کند. دید و بازدیدهای نوروزی،  مسافرت ها و حضور در طبیعت به ویژه در ۱۳ نوروز بزرگترین تهدید برای تغییر شرایط کرونایی در استان و بالتبع افزایش آمار مبتلایان است.

رئیس علوم پزشکی اراک از مردم استان خواست تا چنانچه تمایل به دید و بازدیدهای نوروزی دارند با رعایت پروتکل های بهداشتی، پرهیز از دست دادن و روبوسی، زدن ماسک، محدود بودن میزان حضور در منزل میزبان، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و باز کردن پنجره ها و تهویه مناسب هوا مانع از شیوع بیماری شوند و گفت: برداشتن ماسک در دید و بازدیدهای نوروزی عاملی برای سرایت ویروس و شیوع بیماری خواهد شد. بنابراین توصیه می شود به هیچ وجه ماسک را به ویژه در دیدار با سالمندان و بیماران زمینه ای از صورت خود برندارید.

او بیان کرد: در حال حاضر افزون بر ۸۰ درصد سوش های شناسایی کرونا از نوع ویروس جهش یافته هستند که از قدرت سرایت پذیری بالایی نسبت به گذشته برخوردارند و موجب افزایش آمار مبتلایان شده و وضعیت فعلی کرونا استان را شکننده تر خواهند کرد.

دکتر جمالیان با اشاره به اینکه بسیاری از استان های مجاور استان مرکزی نظیر استان کرمانشاه  و خوزستان و برخی شهرها در وضعیت قرمز کرونایی به سر می‌برند گفت: اگر مردم پروتکل های بهداشتی را رعایت نکنند، با مسافرت به استان‌های با شرایط نارنجی و قرمز قطعا شرایط استان مرکزی تغییر می یابد و شاهد پیک جدیدی از بیماری کووید ۱۹ خواهیم بود که در آن صورت مجبور به اتخاذ تصمیمات سختگیرانه و اعمال محدودیت های پیشگیرانه خواهیم بود و در نتیجه کام مردم و مسئولان در روزهای ابتدایی سال جدید تلخ  خواهد شد.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما