ساعت زمین چیست؟

خاموش یک ساعت جهان در امشب

کدخبر: 401890
اقتصاد نیوز:«ساعت زمین» یک سنت سالانه است که بر اساس آن مردم در هر جای جهان که باشند از ساعت ۸ونیم تا ۹ونیم شب به وقت محلی خودشان، تمام چراغ‌ها را خاموش می‌کنند. در تهران نیز نمادهای تهران از جمله برج میلاد و پل طبیعت امشب در این ساعت خاموش می شوند.

به گزارش اقتصاد نیوز،"ساعت زمین" یک رویداد جهانی سازماندهی شده توسط صندوق جهانی طبیعت (World Wide Fund for Nature) است که طی آن خانواده‌ها و کسب‌وکارها با خاموش کردن چراغ‌ها و سایر دستگاه‌های الکتریکی غیرضروری به مدت یک ساعت اثرات تغییرات آب و هوایی و نیاز به مصرف محتاطانه انرژی در جهان را به یاد می‌آورند.

 «ساعت زمین»  از ساعت ۸ونیم تا ۹ونیم شب به وقت محلی هر کشوری آغاز می شود و مردم تمام چراغ‌ها را خاموش می‌کنند. این حرکت نمادین به منظور آگاهی‌بخشی در مورد کره زمین و تغییرات اقلیمی صورت می‌گیرد و پیشنهاد آن برای نخستین بار از سوی «صندوق جهانی طبیعت» داده شد. این صندوق بزرگ‌ترین اتحادیه بین‌المللی برای حفاظت از محیط زیست است.

بر این اساس چراغ‌های برج میلاد تهران به عنوان ششمین برج مخابراتی دنیا و «بام فرهنگ و هنر کشور»، در حمایت از محیط زیست جهانی امسال نیز به روال سال‌های گذشته، شنبه(هفتم فروردین) مصادف با آخرین شنبه ماه مارچ، از ساعت ۲۰:۳۰ تا ۲۱:۳۰ برای حفاظت از  محیط زیست خاموش می‌شود.چراغ‌های پل طبیعت و گنبد مینا همزمان با رویداد جهانی «ساعت زمین» شنبه (هفتم فروردین) خاموش می‌شود.

برج میلاد

پیشینه رویداد «ساعت زمین»

این حرکت نمادین برای نخستین بار در سال ۲۰۰۷ در شهر سیدنی استرالیا آغاز شد. "ساعت زمین" برای اولین بار توسط روزنامه سیدنی مورنینگ هرالد در سال ۲۰۰۷، زمانی مطرح شد که ۲.۲ میلیون نفر از ساکنین سیدنی اقدام به خاموش کردن چراغ‌های غیرضروری کردند. از آن زمان به بعد با تصویب این رویداد در سایر کشورها، میلیون‌ها نفر از مردم در سرتاسر کره زمین هر سال در این کارزار شرکت کردند.در مدت یک ساعت خاموشی «ساعت زمین» بناهای مهم جهان از جمله برج ایفل پاریس، ساعت بیگ‌ بن لندن، اپرای سیدنی، برج‌العرب امارات، کاخ باکینگهام بریتانیا، کولوسئوم رم، برج میلاد تهران و قصر ادینبورگ اسکاتلند به مدت یک ساعت خاموش می‌شوند.

پیشنه ساعت زمین در ایران

در ایران نیزاین رویداد از سال ۱۳۹۰ با خاموش کردن چراغ های برج میلاد آغاز شد و در سال های بعد تعداد بیشتری از اماکن عمومی معروف مانند برج آزادی، سی و سه پل اصفهان، پل سفید اهواز و ساعت میدان شهرداری رشت نیز با سهیم شدن در این رویداد، چراغ های خود را خاموش کردند.

در سال ۱۳۹۶ نیز در سالروز «ساعت زمین» پل طبیعت و تمام سازه های مهم شهری تهران و کهن دژ نارین قلعه شهر میبد با برقراری خاموشی به مدت یک ساعت، این رویداد جهانی را برگزار کردند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تیتر یک
  • گزارش اقتصادنیوز آخرین تحولات بازار طلا و ارز

    اقتصادنیوز: سکه فروردین ماه را بالای مرز ۱۰ میلیون تومانی به پایان برد،‌ ولی نتوانست در روز آخر این ماه نیز در برابر…

از دست ندهید
بلیط هواپیما