نگرانی تل آویو از جنگ دریایی با ایران

کدخبر: 402124
اقتصاد نیوز : اتهام زنی فوری اسرائیل به ایران در مورد حمله به کشتی اسرائیلی، تنها به دلیل نزدیکی محل حادثه به سواحل ایران نیست، بلکه از این جهت است که تل آویو بار‌ها از طریق گزارش‌های غربی به هدف گرفتن کشتی‌های ایرانی که به سمت سوریه در حال حرکت بودند، افتخار کرده است!

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از انتخاب، علی حیدر در الاخبار نوشت: محاسبات اسرائیل در خصوص مقابله دریایی با ایران اشتباه از کار درآمد. سیاستگذاران در تل آویو تصور کردند که هدف گرفتن یکی از کشتی‌های ایرانی که دو هفته قبل صورت گرفت، باعث مهار تهران شده و مانع از واکنش آن می‌شود. اما آنچه اتفاق افتاد، کاملا خلاف این مساله را ثابت کرد، چرا که تحولات نشان داد ایرانی‌ها در مقابله با هر گونه اخلال در توازن بازدارندگی با دشمن صهیونیستی، تردید نمی‌کنند. از این رو، به نظر می‌رسد اسرائیل در خوانش صحنه حوادث موفق عمل نکرده است.

هشدار به منابع امنیتی رژیم صهیونیستی در مورد ادامه تعرض به کشتی‌های اسرائیلی در صورت ادامه حمله به کشتی‌های ایرانی، می‌تواند ترجمه پیام‌هایی باشد که حادثه تعرض به کانتینر «لوری» در دریای عرب در خود داشت. تحلیلگران اسرائیلی حادثه مذکور را خطرناک توصیف می‌کنند و می‌دانند آنچه اتفاق افتاده، حساب شده و هدفدار بوده است.

این حادثه که در طول یک ماه برای دومین بار تکرار شد، نشان می‌دهد در صورتی که اسرائیلی‌ها به تجاوز‌های دریایی خود ادامه دهند، سناریو‌هایی منتظر آنهاست.

اتهام زنی فوری اسرائیل به ایران در مورد حمله به کشتی اسرائیلی، تنها به دلیل نزدیکی محل حادثه به سواحل ایران نیست، بلکه از این جهت است که تل آویو بار‌ها از طریق گزارش‌های غربی به هدف گرفتن کشتی‌های ایرانی که به سمت سوریه در حال حرکت بودند، افتخار کرده است!

هدف گرفتن کشتی اسرائیلی، باعث بر هم خوردن محاسبات اسرائیل در مورد ایجاد معادله بازدارندگی دریایی شد که دست تل آویو را برای هر گونه تجاوزی باز می‌گذاشت.

ادامه حمله به کشتی‌های ایرانی، در نهایت، منجر به گشودن یک جنگ دریایی بین دو طرف می‌شود. همین امر، توسط عاموس یادلین، رئیس اندیشکده مطالعات امنیت ملی در تل آویو نیز مطرح شده. وی تاکید کرد واضح است ایران قصد رساندن این پیام را داشته که در برابر حمله به کشتی هایش دست بسته نمی‌ایستد و قادر است ضرباتی را به اسرائیل وارد کند.

اسرائیل حدود ۳۰۰ کشتی در جهان دارد که حمله به آن‌ها می‌تواند زیان اقتصادی هنگفتی را به صهیونیست‌ها وارد کند، علاوه بر اینکه بیش از ۹۰ درصد از واردات و صادرت اسرائیل از طریق دریا انجام می‌شود و ۱۲ درصد این عملیات، یعنی نزدیک به ۱۵ میلیارد دلار، از تنگه باب المندب می‌گذرد.

قطعا این مسائل مورد ارزیابی اسرائیل قرار می‌گیرد و مسئولان رژیم صهیونیستی فایده ادامه سیاست حمله دریایی به ایران و خطراتی که برای آن‌ها به دنبال دارد را با دقت بیشتری بررسی می‌کنند.

براساس ارزیابی‌های مسئولان عالی رتبه اسرائیل در حوزه تسلیحات دریایی، ایران ظرفیت‌های موشکی و نظامی خود را افزایش داده و می‌تواند از خشکی به راحتی کشتی‌های اسرائیلی را در برد‌های مختلف هدف بگیرد.

از این جهت است که مقامات اسرائیلی از جمله یادلین، بر ضرورت بررسی ادامه سیاست دریایی قبلی شان در مورد ایران تاکید می‌کنند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما