سازمان امور استخدامی اعلام کرد:

جزئیات دورکاری کارمندان دولت +متن بخشنامه

کدخبر: 403022
اقتصاد نیوز:سازمان اداری و استخدامی خدمات را به دو بخش ضروری و عادی تقسیم کرده است که در مناطق زرد کارکنان دستگاه‌های با خدمات ضروری باید به طور کامل و ۱۰۰ درصد حضور پیدا کنند، اما در سایر دستگاه‌ها یک سوم به صورت دورکار و دو سوم حضور خواهند داشت.

طبق اعلام مسئولان سازمان اداری و استخدامی، شرایط دورکاری کارکنان برای مناطق سه گانه زرد، نارنجی و قرمز طبق دستورالعمل قبلی به صورت درصدی پابرجا است و بالاترین مقام مسئول در دستگاه‌ می‌تواند در رابطه با نحوه حضور کارکنان و دورکاری کامل بر اساس شرایط تصمیم گیری کنند.

به گزارش اقتصاد نیوز، علاالدین رفیع زاده -معاون نوسازی اداری سازمان اداری و استخدامی-در گفت و گو با ایسنا بیان این که در ۲۷ آبان ماه ۱۳۹۹ سازمان اداری و استخدامی طی بخشنامه ای یکبار برای همیشه تکلیف حضور کارکنان در محل کار را براساس رنگ بندی شهرها مشخص کرده است، گفت: براین اساس همچنان این بخشنامه پابرجا بوده و باید در دستور کار دستگاه‌ها بسته به تغییر رنگ شهرها و مناطق مربوطه قرار بگیرد.


 بخشنامه دورکاری و کاهش حضور کارکنان در مناطق قرمز، نارنجی و زرد


وی جزئیات مربوط به نحوه حضور کارکنان در دستگاه‌های اجرایی براساس رنگ بندی‌ها اعلام کرد و گفت که سازمان اداری و استخدامی خدمات را به دو بخش ضروری و عادی تقسیم کرده است که در مناطق زرد کارکنان دستگاه‌های با خدمات ضروری باید به طور کامل و ۱۰۰ درصد حضور پیدا کنند، اما در سایر دستگاه‌ها یک سوم به صورت دورکار و دو سوم حضور خواهند داشت.

رفیع زاده ادامه داد:در مناطق نارنجی نیز در دستگاه‌های ارائه دهنده خدمات ضروری، حضور کارکنان به صورت دو سوم و یک سوم دورکار هستند و در سایر دستگاه‌ها حضور ۵۰ درصدی بوده و ۵۰ درصد دیگر امکان دورکاری دارند.

به گفته وی در مناطق قرمز در دستگاه‌های با خدمات ضروری امکان کاهش ۵۰ درصدی نیروها وجود دارد مشروط به این که خللی در ارائه خدمات ایجاد نشود، در سایر دستگاه‌های شهرهای قرمز هم حضور یک سومی و دورکاری به صورت دو سوم اعمال‌ می‌شود.

شرایط دورکاری کامل و ساعت حضور کارکنان

رفیع زاده در مورد امکان دورکاری کامل گفت: براساس بخشنامه ای که در سال ۱۳۸۹ در مورد دورکاری در دولت تصویب شد امکان دورکاری براساس شرایط دستگاه و تشخیص بالاترین مقام مسئول امکان پذیر است که بتواند با توجه به امکان ارائه خدمات به صورت الکترونیک و ایجاد بستر برای دورکاری در این رابطه تصمیم گیری کنند.

وی درباره ساعات حضور کارکنان در محل کار یادآور شد که این ساعات نیز نسبت به تصمیم قبلی تغییری نکرده و از ۷:۳۰ تا ۱۴:۳۰ (هفت ساعت)حضور خواهند داشت.

وضعیت خانم‌های باردار و دارای کودکان زیر ۶ سال

رفیع زاده در مورد دورکاری خانم‌های باردار و یا دارای کودکان زیر ۶ سال یادآور شد که در تمامی دستگاه‌ها خانم‌های باردار، افرادی دارای بیماری‌های زمینه ای و همچنین خانم‌های دارای کودکان زیر ۶ سال در اولویت دورکاری قرار خواهند داشت.

شرایط برگزاری جلسات و مأموریت‌ها

معاون نوسازی اداری سازمان اداری و استخدامی درباره این که چرا برگزاری همایش‌ها و یا جلسات از سوی دستگاه‌ها در شرایط کرونایی همچنان ادامه دارد، گفت که سازمان اداری و استخدامی در بخشنامه خود به دستگاه‌ها تاکید کرده که هرگونه برگزاری جلسه باید با رعایت پروتکل و ایجاد فضای مناسب و رعایت محدودیت‌ها باشد؛ به طوری که در شهرهای زرد حداکثر تعداد شرکت کنندگان ۳۰ نفر ، شهرهای نارنجی ۲۰ نفر و در شهرهای قرمز حداکثر ۱۰ نفر خواهد بود این در حالی است که تاکید شده برای هر نفر حداقل ۴ متر مربع فضا پیش بینی شود، در عین حال که منع برگزارش همایش‌ها و مامویت‌های غیر ضروری مورد تاکید قرار گرفته است.

وی یادآور شد که دستگاه‌ها ملزم به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و قرار دادن خدمات الکترونیک در اولویت کاری خود هستند.

متن بخشنامه دولت درباره دورکاری

۱- وضعیت «زرد»:

 کارکنان ارائه دهنده خدمات ضروری و دستگاه‌های مرتبط با مأموریت های اساسی و مدیریت شهری با ۱۰۰% (صد درصد) ظرفیت در محل کار حاضر خواهند شد.

در سایر ادارات شهر ارائه خدمات با حضور ۲/۳ (دو سوم) کارکنان انجام خواهد شد.

۲- وضعیت «نارنجی»:

 ادارات ارائه دهنده خدمات ضروری و دستگاه‌های مرتبط با مأموریت های اساسی و مدیریت شهری می‌توانند با تشخیص بالاترین مقام مسئول (در سطح ملی یا استان) نسبت به کاهش حضور تا ۱/۳ (یک سوم) کارکنان خود اقدام نمایند.

 در سایر ادارات شهر ارائه خدمات با حضور ۵۰% (پنجاه درصد) کارکنان انجام خواهد شد.

۳- وضعیت «قرمز»:

 دستگاه‌های ارائه دهنده خدمات ضروری و دستگاه های مرتبط با مأموریت های اساسی و مدیریت شهری می‌توانند با تشخیص بالاترین مقام مسئول (در سح ملی یا استان) نسبت به کاهش حضور تا ۵۰% (پنجاه درصد) کارکنان خود اقدام نمایند، مشروط بر آنکه خللی در ارائه خدمات ضروری به وجود نیاید.

 در سایر ادارات شهر ارائه خدمات با حضور حداکثر ۳/۱ (یک سوم) کارکنان انجام خواهد شد.

کلیه مراکز آموزشی (آموزشگاه‌ها، مدارس، دانشگاه‌ها و...) به طور کامل تعطیل و صرفاً کارکنانی که حفاظت فیزیکی و حفاظت تأسیسات و سامانه‌های الکترونیکی ضروری باشند، حضور خواهند یافت.

مدیران و مسئولان ادارات در سطح شهرها موظفند تا پایان هفته جاری  ضمن ایجاد آمادگی برای ارائه خدمات ضروری انجام مأموریت‌های اصلی،برنامه‌ریزی لازم برای نوبت‌بندی کارکنان خود را برای هر یک از وضعیت‌های سه‌گانه هشدار انجام و  با اعلام شرایط هشدار و تعیین وضعیت شهر از سوی قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مدیریت کرونا، نسبت به کاهش و تنظیم حضور کارکنان متناسب با وضعیت اعلام شده اقدام نمایند. قرارگاه عملیاتی ستاد ملی کرونا در سطح ملی و استانداری‌ها و فرمانداری‌ها مسئولیت نظارت بر این موضوع در سطح شهرها را برعهده خواهند داشت.

آن دسته از دستگاه‌های اجرایی که زیرساخت‌های لازم برای انجام وظایف کارکنان از منزل(دورکاری) را ایجاد کرده‌اند، می‌توانند از خدامات دورکاری کاکنان خود استفاده نمایند. بدیهی است که دورکاری به معنی انجام وظایف کارکنان از طریق زیرساخت‌های ایجاد شده و از زاه دور می باشد. و در این رابطه، کلیه دستگاه‌های اجرایی موظفند با قید فوریت و اولویت نسبت به ایجاد و تکمیل زیرساخت‌های مورد نیاز برای انجام وظایف کارکنان به صورت دورکاری برنامه‌ریزی و اقدام نمایند به نحوی که عدم حضور کارکنان در وضعیت‌های هشدار در محل کار به انجام وظایف و مأموریت‌های اصلی دستگاه و ارائه خدمات به شهروندان لطمه‌ای وارد نکند.

در کلیه وضعیت‌های سه‌گانه شرایط هشدار،ماموریت های اداری غیرضرور لغو می‌گردند و دستگاه‌های اجرایی موظفند از اعزام کارکنان خود به مأموریت‌های اداری غیرضرور خودداری کنند. مأموریت‌های ضروری و اجتناب‌ناپذیر در وضعیت‌های «زرد» و «نارنجی» صرفاً با تأیید بالاترین مقام مجاز در سطح استان و مأموریت‌های ضروری در سطح ملی صرفاً با تایید مقام مجاز در سطح ملی قابل انجام است.

تعداد شرکت کنندگان در جلسات شهرهای رنگی

برگزاری جلسات اداری با رعایت پروتکل‌ها و الزامات از سوی وزارت بهداشت، درمان و آمورش پزشکی از جمله شرایط محل جلسه و فضای مورد نیاز برای هر یک از شرکت‌کنندگان و با رعایت محدودیت‌های زیر قابل انجام است:

 تعداد شرکت کنندگان در وضعیت «زرد» حداکثر۳۰ نفر

تعداد شرکت کنندگان جلسات در وضعیت «نارنجی» حداکثر ۲۰ نفر

 تعداد شرکت کنندگان جلسات در وضعیت «قرمز» حداکثر ۱۵ نفر

 

attachedFile: دانلود
تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما