وزیر دفاع ترکیه به دریاداران بازنشسته هشدار داد

کدخبر: 403928
اقتصاد نیوز : وزیر دفاع ترکیه امروز (چهارشنبه) در بیانیه‌ای اعلام کرد، ۱۰۴ دریادار بازنشسته که اعلامیه‌ای را در ارتباط با کنوانسیون مونترو منتشر کرده بودند، بدخواه کشور هستند و بهای آن را نیز پرداخت می‌کنند.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا، خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه گفت: نیروهای مسلح کشور را نمی‌توان برای تحقق و اجرای جاه طلبی‌های یکسری انسان بی مسئولیت مورد استفاده قرار داد. آنها باید بدانند که نمی‌توانند به این راه و روش ادامه دهند.

دیلی صباح گزارش داد، اعلامیه این دریاداران بازنشسته باعث واکنش‌هایی از سوی مقام‌های رسمی و در میان مردم ترکیه شد که گفتند این مساله مداخله در نهادهای دولتی و خواسته مردمی است.

۱۰۴ افسر سابق نیروی دریایی ترکیه از مطرح شدن این مساله که ترکیه می‌تواند از توافقی بین‌المللی خارج شود که عبور و مرور دریایی را از طریق تنگه‌های بوسفور و داردانل تنظیم می‌کند، انتقاد کرده‌اند؛ این دو تنگه دریای مدیترانه را با دریای سیاه متصل می‌کند.

احتمال خروج ترکیه از کنوانسیون ۱۹۳۶ مونترو اخیرا و در جریان گفتگو درباره ساخت و ساز یک کانال عبور و مرور دریایی در شمال استانبول مطرح شد که می‌تواند تنگه بوسفور را دور بزند.

این دریاداران بازنشسته در بیانیه منتشر شده خود اعلام کردند: این واقعیت که خروج از کنوانسیون مونترو به عنوان بخشی از گفتگوها درباره کانال استانبول و اختیارات خروج از معاهدات بین‌المللی مورد بحث و گفتگو قرار گرفته، باعث نگرانی است.

در ادامه این بیانیه همچنین آمده است: بر این باوریم که باید از همه نوع اظهارات و اقداماتی که منجر به بحث در مورد خروج از کنوانسیون مونترو می‌شود، که دارای جایگاه قابل توجهی در بقای ترکیه است، خودداری شود.

مقام‌های حزب حاکم و دولت اعلام کرده‌اند که این اظهارنظر از سوی این دریاداران سابق بی شباهت با کودتاهای نظامی قبلی در ترکیه نیست. دادستان ارشد آنکارا تحقیق در مورد این بیانیه از سوی دریاداران را آغاز کرده است.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما