خروج نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان آغاز شد؟

کدخبر: 408058
اقتصاد نیوز : خبرگزاری روسی «اسپوتنیک» در این خصوص گزارش کرد، هفته گذشته، ائتلاف ناتو اعلام کرد که خروج منظم نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان از اول ماه می (۱۱ اردیبهشت ماه) آغاز خواهد شد و ظرف چند ماه تکمیل می‌شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان از آغاز فرایند خروج نظامیان آمریکایی و ناتو از شماری از پایگاههای افغانستان خبر داد.

«آستین اسکات میلر» فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان امروز اعلام کرد که روند خروج نظامیان آمریکایی و ناتو از شماری از پایگاهها در افغانستان آغاز شده است.

خبرگزاری روسی «اسپوتنیک» در این خصوص گزارش کرد، هفته گذشته، ائتلاف ناتو اعلام کرد که خروج منظم نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان از اول ماه می (۱۱ اردیبهشت ماه) آغاز خواهد شد و ظرف چند ماه تکمیل می‌شود.

خبر آغاز روند خروج نظامیان آمریکایی و ناتو از افغانستان در حالی منتشر شده است که پیش از این «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا وعده داده بود تا خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان را تا ۱۱ سپتامبر ۲۰۲۱ (۲۰ شهریور ماه) تکمیل کند.

میلر امروز (یکشنبه) طی یک کنفرانس خبری اعلام کرد که ایالات متحده و ناتو روند خروج نظامیان از شماری از پایگاهها در افغانستان را آغاز کرده‌اند.

فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان همچنین اعلام کرد که ارتش تمامی پایگاههای خود در افغانستان را به نیروهای افغان تحویل خواهد داد.

اواخر فروردین ماه امسال، «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو تأکید کرد که خروج ۱۰ هزار نیروی نظامی غیر آمریکایی از خاک افغانستان، از ابتدای ماه می (۱۱ اردیبهشت) آغاز می‌شود و در عرض چند ماه تکمیل خواهد شد.

پیش از آن نیز «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا گفته بود زمان پایان طولانی‌ترین جنگی که آمریکا درگیر آن بوده فرا رسیده است.

این در حالی است که «ذبیح‌الله مجاهد»  سخنگوی طالبان، هشدار داد که مطابق توافقنامه دوحه همه نیروهای خارجی باید افغانستان را ترک کنند و  اگر نیروهای خارجی نتوانند در تاریخ تعیین شده از کشور ما خارج شوند، مسلما مشکلات بیشتر خواهد شد و کسانی که نتوانسته اند توافق نامه را رعایت کنند مسئولیت آن را خواهند داشت.

براساس توافق‌نامه‌ی دوحه که سال ۱۳۹۸ میان امریکا و طالبان امضا شد، نیروهای خارجی باید تا اول ماه مه (۱۱ اردیبهشت) از افغانستان خارج می‌شدند.

طالبان پیش از این هشدار داده بودند در صورتی که نیروهای خارجی در مهلت تعیین‌شده افغانستان را ترک نکنند، از نظر این گروه تخطی از توافق‌نامه‌ی دوحه تلقی می‌شود و آنان حملات بر این نیروها را از سر خواهند گرفت.

تیتر یک
  • مرز یک میلیونی گرم طلا شکسته شد

    اقتصادنیوز: امروز ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ در اولین روز هفته تمام بازارها روند صعودی داشتند. روز شنبه طلای ۱۸ عیار توانست با…

از دست ندهید
بلیط هواپیما