افزایش عجیب مردم بی ماسک در کشور

کدخبر: 409339
اقتصادنیوز : سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: 38 درصد مراکز ما هنوز تهویه ندارند و 38 درصد مردم نیز ماسک نمی‌زنند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه جلسه امروز با ریاست رئیس جمهور برگزار شد اظهار داشت: تاخت و تاز ویروس‌های جهش یافته انگلیسی، آفریقایی و هندی در سراسر دنیا شدید شده است و کشور هندوستان با وضعیت حاد مواجه است و سیستم بهداشت و درمان این کشور ناتوان از پذیرش بیمار است.

وی گفت: گونه غالب در موج چهارم ویورس انگلیسی هستند ویروسی که دیدید که سیستم سلامت انگلستان را به زانو در آورد و این ویروس در کشور ما با سرعت بالایی رو به افزایش گذاشت و خوشبختانه با رعایت پروتکل‌ها خصوصا بازاری‌ها در 25 استان کشور وضعیت به ثبات نسبی رسیده است و روند افزایشی متوقف شده است و در 15 استان روند نزولی آغاز شده است و در 10 استان به اوج بیماری رسیدیم و انتظار می‌رود طی هفته آتی روند نزولی شود

رئیسی  ادامه داد: شش استان روند نزولی بیماری را طی نکرده‌اند و باید مراقبت بیشتری انجام دهند هرچند این استان‌ها هم به اوج بیماری نزدیک شده‌اند، بنابر این استان‌های تهران، البرز، قزوین، خراسان جنوبی سیستان و بلوچستان و هرمزگان طی روزهای آتی به اوج بیماری می‌رسند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار داشت: استان‌های جنوبی کشور از جمله سیستان و بلوچستان و بوشهر با توجه به معرض در خطر بودن باید بیشتر رعایت کنند. صرف نظر از ورود ویروس جهش‌یافته مردم باید توجه کنند که توصیه‌های قبلی را با دقت و وسواس بیشتر انجام دهند تا از گسترش این ویروس‌ها در سطح استان جلوگیری شود.

وی افزود: در سطح کشور رعایت پروتکل‌ها افزایش نیافته است و رعایت در برخی استان‌ها ضعیف است و میانگین رعایت پروتکل‌ها 61 درصد است. تشدید مراقبت مرزی در حال انجام است و ناجا و ارتش و سپاه در رابطه با کنترل مرز تفاهم‌نامه‌ای امضا کردند و در این مدت اقدامات خوبی انجام شد و 5700 تبعه بیگانه که از مرزها در حال ورود به کشور بودند بازگشته شدند.

وی با اشاره به عدم صدور مجوز برای عدم ورود خدمه‌های کشتی‌ها خصوصا خدمه هندی‌ گفت: ورود این افراد در حال کنترل است، در هفته گذشته 300 هزار بازدید انجام شده و بیش از 5 هزار صنف متخلف پلمب شده‌اند. 38 درصد مراکز هنوز تهویه ندارند و 38 درصد مردم ماسک نمی‌زنند و 40 درصد در فاصله‌گذاری مشکل داریم. رعایت پروتکل‌ها در مراکز ورزشی 50 درصد است و بدترین جا از لحاظ میزان رعایت پروتکل‌ها سوپرمارکت‌ها و سپس نانوایی است.

رئیسی اظهار داشت: فاز یک واکسیناسیون به اتمام رسید و امیدوارم در فاز دو تا پایان این هفته  واکسیناسیون سالمندان بالای 80 سال به پایان برسد و از هفته آتی سایر گروه‌های سالمندان واکسن دریافت کنند. سامانه وزارت بهداشت آماده شده است و به اطلاع مردم خواهد رسید. نیازی به ثبت نام و مراجعه حضوری نیست و همکاران من از طریق تماس تلفنی و پیامک اطلاع رسانی خواهند کرد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما