پوتین به تماشای اقتدار نظامی روسیه می‌نشیند

کدخبر: 410939
اقتصاد نیوز : انتظار می‌رود رئیس جمهوری روسیه امروز (یکشنبه) از رژه سنتی پیروزی کشورش در جنگ جهانی دوم بازدید کند، نمایشی میهن‌پرستانه از قدرت نظامی مستحکم که امسال با افزایش تنش‌ها با غرب همزمان شده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، این رژه در میدان سرخ مسکو به مناسبت هفتاد و ششمین سالروز پیروزی اتحاد جماهیر شوروی بر آلمان نازی در جنگ جهانی دوم انتظار می‌رود با نمایش بیش از ۱۲ هزار نیرو، بیش از ۱۹۰ قطعه ادوات نظامی شامل سکوی پرتاب موشک بالستیک قاره‌پیما و اگر آب و هوا مناسب باشد، پرواز حدود ۸۰ هواپیمای نظامی همراه باشد.  

بنابر گزارش رویترز، ولادیمیر پوتین که از ۱۹۹۹ در جایگاه رئیس جمهور یا نخست‌وزیر در قدرت بوده است، به طور سنتی این نمایش را که قرار است ساعت هفت به وقت گرینویچ برگزار شود، به همراه کهنه‌سربازان جنگ شوروی تماشا می‌کند.

رژه امسال پیش از انتخابات پارلمانی سپتامبر برگزار می‌شود و در زمانی است که روابط مسکو با غرب بر سر مسائلی نظیر سرنوشت اوکراین و حبس الکسی ناوالنی، منتقد کرملین تیره شده است. ایالات متحده و روسیه در ماه‌های اخیر طی یک سری اقدامات تلافی‌جویانه دیپلمات‌های یکدیگر را اخراج کرده و کشورهای عضو اتحادیه اروپا به سمت مناقشه دیپلماتیک مشابهی کشیده شده‌اند.

رژه نظامی امروز به دنبال حضور پرتعداد نظامیان روسیه در نزدیکی مرزهای اوکراین و در شبه جزیره کریمه که روسیه در سال ۲۰۱۴ ضمیمه خود کرد و همچنین تشدید درگیری در شرق اوکراین میان جدایی‌طلبان روس‌گرا و نیروهای دولتی اوکراین برگزار می‌شود.

مسکو می‌گوید که این تقویت حضور نظامی که مایه نگرانی غرب شده بود، مانوری در واکنش به فعالیت ائتلاف نظامی ناتو و اوکراین بوده است. از آن زمان، روسیه دستور خروج تعدادی از نیروهایش را صادر کرده است.

برای امروز رژه‌های نظامی کوچکتری در شهرهایی در سراسر روسیه و شبه جزیره کریمه و همچنین پایگاه هوایی حمیمیم روسیه در سوریه برنامه‌ریزی شده‌اند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما