نمی‌خواهم یکسری مسائل را بگویم

روحانی: بخش های اصلی تحریم برداشته شده است

کدخبر: 415218
اقتصاد نیوز : رئیس جمهور گفت: امیدواریم ایام نوروز سال آینده با واکسیناسیون عمومی که انجام می‌گیرد و با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی شرایط جدیدی را در کشور شاهد باشیم و صنعت گردشگری رونق پیدا کند.

به گزارش اقتصادنیوز، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهور امروز(پنج شنبه) در آئین بهره برداری از طرح‌های ملی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، گفت: وقتی تعداد تخت‌ها در هتل‌های ما از ۲۰۰هزار تخت به ۴۶۵ هزار تخت افزایش پیدا می کند، به این معنا است که ما در گردشگری داخلی و خارجی شاهد رونق بودیم.

وی با اشاره به مشکلات حوزه گردشگری با شیوع ویروس کرونا، اظهار داشت: در سال ۹۹ دچار مشکل بودیم. در سال ۱۴۰۰ نیز قاعدتاً در شش ماهه اول با مشکلاتی روبرو هستیم، اما این نوید را می دهم که وضع گردشگری در ماه‌های پایان امسال با واکسیناسیون در سراسر کشور شرایط جدیدی را ایجاد می کند.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: دنیای گردشگری بسیار وسیع، و متنوع‌تر از آن چیزی است که در گذشته وجود داشته است بنابراین فضای بسیاری را می‌توانیم به بخش گردشگری تبدیل کنیم.

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از مهر و فارس بخوانید؛

*{ با اشاره به وجود بهره برداری از سدها در کشور}: بهره برداری از سدها در کشور و دریاچه‌های پشت سر آن‌ها محلی است که سرمایه گذاران می‌توانند با رعایت اصول محیط زیستی در آن مناطق به توسعه گردشگری کمک کنند.

*{ با اشاره به بخش کشاورزی}: در این زمینه هم سرمایه گذاران می‌توانند با توجه به جاذبه خوبی که به لحاظ زیبایی و تنوع وجود دارد، برای توسعه این بخش تلاش کنند.

* استان لرستان یکی از استان‌های پرجاذبه و ارزشمند در کشور به شمار می‌رود؛ در فرهنگ مردم این استان، هنرهای متنوعی وجود دارد از جمله مانند کوچ عشایر، گردشگری و تنوع فراوان و انواع هنرها که می‌تواند بر جاذبه این استان برای توسعه گردشگری داخلی و خارجی بیافزاید.

* امیدواریم ایام نوروز سال آینده با واکسیناسیون عمومی که انجام می‌گیرد و با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی شرایط جدیدی را در کشور شاهد باشیم و صنعت گردشگری رونق پیدا کند.

*ئخرداد، ماه حماسه ها در تاریخ کشور است، از سال ۴۲ به این طرف، همواره خردادهای بسیار تاریخی و خاص در کشور عزیز ایران داشتیم.

* امیدواریم امسال نیز در خردادماه،  مژده و بشارت را برای ما به ارمغان داشته باشد.

روحانی

* افتتاح امروز ما شصت و نهمین برنامه از افتتاح پنج شنبه‌ها است، در این هفته های پایانی، شاید در بعضی هفته‌ها ما غیر از پنج شنبه‌ها، دوشنبه ها را نیز به آن اضافه کنیم، برای اینکه افتتاح‌هایی که آماده است و در لیست برنامه قرار دارد را به نتیجه برسانیم.

* آن‌قدر طرح و پروژه آماده برای ماه‌ها و سال‌های آینده وجود دارد که دولت بعد نیز با تکمیل این پروژه‌های در دست احداث می‌تواند هر پنجشنبه، افتتاح ها را ادامه دهد و  مسیر رشد و توسعه کشور، ادامه پیدا کند.

* یک مقطع ۸ساله در اختیار دولت تدبیر و امید بود.  ما توانستیم بیش از ۲۷۰۰ اثر تاریخی که سال‌ها در کشورهای دیگر بوده است را به کشور برگردانیم. یکی از افتخارات دولت تدبیر و امید در بخش گردشگری محسوب می شود، که به آن می بالیم.

* توانستیم در این مدت ۸ سال در آمریکا و اروپا ۲۷۲۳ شی تاریخی را از کشورهای مختلف به داخل کشور برگردانیم که بسیار حائز اهمیت است.  

* در این ۸ سال یک تلاش بسیار بزرگ دیگر نیز انجام گرفت و روستاها تبدیل به جاذبه گردشگری شدند. همیشه وقتی از گردشگری تاریخی می‌گفتیم، استانهای مهم ما مانند تبریز اصفهان و شیراز را مدنظر قرار می‌دادیم و وقتی که از گردشگری زیارتی می‌گفتیم، زیارتگاه‌های منور ما در شیراز، قم و مشهد مدنظر بود، به همین جهت گردشگری ما محدود شده بود.

* در حالی که سراسر کشور ما می تواند جاذبه های خوبی برای گردشگری داشته باشد. گردشگر داخلی و گردشگر خارجی نیز فرقی نمی‌کند و باید آنها را جذب و به داخل کشور بیاوریم. گردشگری و صنعت گردشگری یک اقتصاد بسیار خوب برای کشور ما است.  

* گردشگری یک منبعی است که هرچقدر از آن استفاده کنیم، تمام نمی‌شود، تخت جمشید مانده است و سال‌های دیگر نیز خواهد ماند.  در اصفهان نیز آثاری با قدمت ۵۰۰ سال وجود دارد. آثاری در ایران داریم که مربوط به ۷۰۰ سال پیش است و این‌ها منابع ارزشمند، ثروت آفرین و تجدید پذیر است که با یک مرمت، ۵۰ سال دیگر نیز باقی خواهند ماند.  

* بنابراین ما باید آنها را به عنوان آثاری که برای ما خلق ثروت و اشتغال ایجاد می‌کند و همچنین مهمتر از آن هویت ایرانیت و اسلامیت ما را به جهانیان نشان می‌دهد حفظ کنیم.

* وقتی شما به تخت جمشید می‌روید، نشان می‌دهد که هویت ایرانی در چند هزار سال پیش چگونه بوده است. وقتی به اصفهان می‌روید، می‌بینید که صدها سال پیش چگونه هنر ایرانی با هنر اسلامی تلفیق شده است.  نشان می‌دهد تمدن مردم ما در چند هزار سال پیش چگونه بوده است از این رو امروز این تنوع بخشی، به بخش گردشگری ما، بسیار ارزشمند است.

* صرفا آثار تاریخی و فرهنگی ما نیستند که جاذبه دارند، بلکه ما می‌توانیم جاهای دیگر را به محیط‌های گردشگری تبدیل کنیم. مانند بوم گردی‌ها و روستا گردی‌ها.  

* برای روستاها در این دولت خیلی کار کردیم. اگر یک ذره انصاف در کسی وجود داشته باشد و تعداد روستاهایی که گازکشی، آبرسانی و برق‌رسانی شده است و همچنین مدارس و جاده‌ها ساخته شده است، را در کنار هم قرار دهد، متوجه می‌شود، روستاهای ما شکل و شمایل دیگری پیدا کرده است.

* ما در این چند سال برای اشتغال روستاها کاری که انجام داده‌ایم در دهه‌های پیش بی‌نظیر بوده است، یک حرکت برای اشتغال در روستاها به وجود آورده ایم که یک بخش آن مربوط به سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری و صنایع دستی است.  

* البته بخش های دیگری نیز از روستاها که محروم بودند، احیا شده است.  

* البته در این دو سال اخیر، موضوع ویروس کرونا که در همه دنیا اثر گذاشته است  نیز وجود دارد. این ویروس کرونا ۱۰۰ میلیون اشتغال را در گردشگری تحت تاثیر قرار داد؛ در ایران نیز کرونا یک و نیم میلیون شغل را تحت تاثیر قرار داد.  یک بخش آن حمل و نقل و یک بخش دیگر نیز گردشگری بود که خیلی خسارت دیدند.

* اگر بتوانیم واکسیناسیون را با همین سرعت تا قبل از پایان امسال تکمیل کنیم، آن وقت در پایان امسال آثار این همه سرمایه گذاری در گردشگری را خواهیم دید.

* آماری که وزیر میراث فرهنگی ارائه کرد، بسیار خوب بود. ما تعداد تخت هتل‌ها را به بیش از دو برابر افزایش دادیم از این رو کار عظیم و بسیار بزرگی در این زمینه انجام گرفته است. حدود ۴۶۱ هتل ساخته و افتتاح شده است و ۶۷۰ هتل نیز در دست احداث است.

* همانطور که اشاره شد ۱۶۰ هزار میلیارد تومان طرح و پروژه در دست احداث است. مثلاً ما در بخش ایجاد برق و نیروگاه که این روزها، مردم برای مشکلات برق گرفتار شده‌اند، ۲۰ هزار مگاوات برق در این ۸ سال افتتاح کرده‌ایم و یک نیروگاه در حال ساخت فقط ۱۴۰۰ مگاوات برق تولید می‌کند.

*{ با اشاره به اینکه هزاران طرح و پروژه وجود دارد که سرمایه گذاری شده و پیشرفت هایی هم داشته است}: در دولت بعدی تکمیل و افتتاح خواهد شد. اینکه ۱۶۰ هزار میلیارد طرح و پروژه در دست کار و ساخت است، نشان می‌دهد در این زمینه تلاش بزرگی انجام گرفته است.

*  انشاالله آثار این زحمات را در سال‌های آینده خواهند دید و از سرمایه‌گذاری در این زمینه پشیمان نخواهید شد.

* همانطور که من بارها تاکید کرده‌ام، همه تلاش ما این است که پایان این دولت، پایان تحریم و  مشکلات فراوان کرونا باشد. البته کرونا تمام نمی‌شود، اما تمام افرادی که آسیب پذیر هستند یعنی بیش از ۱۴ میلیون نفر ان شاء الله تا پایان تیرماه واکسیناسیون می‌شوند و مرگ و میر به طور فزاینده‌ای کاهش پیدا می‌کند.

*  بعد از اینکه ما آن ۱۵ میلیون نفر را واکسیناسیون کردیم، تعداد مرگ و میر، کم خواهد شد و دیگر شاهد این آمارهای چند صد نفری شاهد نخواهیم بود. بنابراین یک مهاری را در خردادماه و تا پایان این دولت به وجود خواهیم آورد و خیال مردم راحت می‌شود.

* بعد از این که ما این تعداد را واکسینه کردیم مرگ و میر به زیر صد نفر (شصت، هفتاد نفر) می‌رود و ان شاء الله کمتر نیز می‌شود و آمارها چندصدنفری نخواهد بود.

* در زمینه تحریم نیز کار بسیار بزرگی در این دولت انجام شده است که البته می‌شد تحریم کلا تمام شده باشد، اما با همفکری و اجماع و همه با هم یک کاری را انجام بدهیم با تمام این احوال بخش‌های اصلی تحریم از نظر من در توافق پایان یافته است البته باید توافق کامل شود و وقتی کامل شد اجرا کنیم.

* البته این تصمیم خود ماست و درست هم هست، ما تصمیم گرفتیم همه چیز تمام شود و بعد اجرا شروع شود وگرنه اگر می‌خواستیم بخش بخش شروع کنیم یعنی تحریم نفت را برداریم و یا تحریم بانک را برداریم و بقیه آن به تدریج انجام شود، این‌ها در اول سال (۱۴۰۰) و یا پایان سال قبل نیز امکان پذیر بود، ان شاء الله امیدواریم شرایط بسیار بهتری را مردم در ماه‌های آینده و سال‌های آینده تجربه کنند.

* دولت در سخت‌ترین شرایط تاریخی یعنی جنگ اقتصادی و ویروس بی نظیر در یک قرن گذشته مواجه بوده، اما در عین حال مردم یاری کردند و به صحنه آمدند و کمک کردند و با فداکاری و صبوری مردم ان شاء الله به زودی روزهای سخت را پشت سر می‌گذاریم و روزهای بهتری در انتظار مردم عزیز سرزمین خواهد بود.

 

تیتر یک
  • فدرال رزرو پیش‌بینی‌های خود را به‌روزرسانی کرد؛

    اقتصادنیوز: بانک فدرال انتظارات تورمی خود را افزایش داده و انتظار دارد که تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۲۳ افزایش یابد.…

از دست ندهید
بلیط هواپیما