فاجعه بعد از واکسن زدن در ایران

کدخبر: 415498
عضو کمیته علمی کشوری کرونا نسبت به فاجعه عادی انگاری پس از واکسن در ایران هشدار داد.

مسعود مردانی عضو کمیته علمی کشوری کرونا در گفت و گو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: در حال حاضر مردمان کشورمان موضوع ماسک زدن و فاصله اجتماعی را کمی فراموش کرده اند، زیرا تصور می کنند با زدن واکسن دیگر نیازی به ماسک و موارد شیوه نامه های بهداشتی نیست.

او گفت: در کشور های دیگر حتی با این که ۷۰ درصد مردمشان واکسن زده اند، باز هم شیوه نامه های بهداشتی رعایت می شود. در حال حاضر واکسیناسیون ما در کشور بین ۱ تا ۱/۵ درصد است، این وضعیت موجود اصلا سازگاری با واکسیناسیون کامل، قطعی ندارد و نمی‌توانیم عادی انگاری کنیم که دیگر به ویروس منحوس کرونا مبتلا نمی‌شویم.

مردانی بیان کرد: در حال حاضر ما در معرض سوژه‌های جهش یافته جدید کرونا هستیم. به طور مثال ویروس هندی و آفریقایی، کالیفرنیایی، بیریتانیایی در کشور ما به خوبی جولان می‌دهند.

او گفت: از کجا معلوم است که واکسن‌های موجود می‌توانند بر ویروس‌های مختلف از جمله آفریقایی غلبه کنند؟ در مطالعات ثابت شده است واکسن آسترازانکا روی گونه آفریقایی تاثیر خوبی ندارد. هنوز آحاد جامعه به وضعیتی نرسیده اند که درصد قابل توجه‌ای از آن‌ها  آنتی بادی محافظت کننده‌ای در برابر کرونا را داشته باشند.

مردانی بیان کرد: الان موقعیتی نیست که بتوانیم زدن ماسک را فراموش کنیم  و توجه‌ای به فاصله اجتماعی نداشته باشیم. حتی کشور‌هایی که بالای ۶۰ درصد مردم خود را واکسینه کردند نباید عادی انگاری را رایج کنند.

او گفت: طبق بررسی های صورت گرفته که  روی واکسن فایزر در آمریکا به برخی افراد زده شد، به این نتیجه رسیدند برای این که حداقل و حداکثر کارایی واکسن تامین شود باید مسیر‌های زیادی را طی کنند.  واکسیناسیون ابتدا بعد از چند ماه دوز‌های آن تزریق شد و یک سال بررسی های آن طول کشید زیرا  این موضوع برای ایجاد اطمینان نسبت به واکسینه شدن افراد صورت گرفت.

تیتر یک
  • فعالان بازار باعث تثبیت قیمت ارز شده‌اند؟

    برخی معتقدند در شرایط کنونی و پیش از شروع مذاکرات باید از هر حرکت صعودی قیمت دلار برای فروش استفاده کرد، این رویکرد به…

از دست ندهید
بلیط هواپیما