۸ شهر برای برگزاری انتخابات شوراها به حد نصاب نرسیدند

کدخبر: 418091
معاون عمرانی وزیر کشور گفت: در انتخابات ششمین دوره شورا‌های سراسر کشور هشت شهر حدنصاب برگزاری انتخابات شورا‌ها را ندارند و به صورت جانشینی اداره خواهند شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا ،جمالی نژاد در دومین نشست معاونین هماهنگی امور عمرانی استانداری‌های کشور با تاکید بر لزوم انتقال تجربیات و بحث و تبادل نظر در خصوص چالش‌های موجود در حوزه عمرانی استانداری‌ها گفت: نشست معاونین عمرانی استانداری‌ها با توجه به قرارگیری ما در دوره‌ای سرنوشت ساز که همزمان با تغییر حاکمیت ملی شاهد تغییر حاکمیت محلی نیز هستیم از اهمیت بسزایی برخوردار است.

وی افزود: با برگزاری انتخابات شورا‌ها سرنوشت تعیین شهرداران در شهر‌ها و دهیاران در روستا‌ها مشخص خواهد شد. به این ترتیب در ۱۴۰۰ شهر و ۴۰ هزار روستا این افراد توسط شورا‌ها انتخاب می‌شوند؛ لذا در این جلسه با حضور معاونین عمرانی استانداری‌ها مسائل مختلف پیرامون انتخاب شهرداران و دهیاران مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: در این دوره خوشبختانه استقبال خوبی برای کاندیدا شدن در شورا‌ها به وجود آمده است. به شکلی که تنها در هشت شهر ما ظرفیت به حد نصاب نرسیده و در این شهر‌ها انتخابات شورا نداریم و به صورت جانشینی این شهر‌ها اداره خواهند شد. پنج شهر در استان فارس، یک شهر در اصفهان و یک شهر در بوشهر بوده است. قطعا با انتخاب شهرداران و دهیاران تغییر و تحول آن‌ها بسیار مهم است و معضلاتی ممکن است در این راستا وجود داشته باشد؛ لذا امروز با حضور معاونین عمرانی این معضلات بررسی می‌شود تا تحویل و تحول به بهترین شکل ممکن در شهر‌ها و روستا‌ها محقق شود.

 معاون وزیر کشور تاکید کرد: در هفته دولت و همچنین ایام الله دهه فجر پروژه‌هایی در کشور افتتاح شد که در دو مرحله با حضور رئیس جمهور پروژه‌هایی درحوزه شهر‌ها به بهره برداری رسید. در تلاش هستیم در این جلسه هماهنگی لازم برای تکمیل پروژه‌های نیمه تمام تا پایان دولت انجام شود تا بتوانیم در جلسه‌ای دیگر این پروژه‌ها در حوزه مدیریت شهری و محلی به بهره برداری برسد.

جمالی نژاد در پاسخ به سوالی در خصوص تعبیه مکان‌هایی برای تبلیغات انتخابات در سطح شهر‌ها توسط شهرداری‌ها گفت: در برگزاری انتخابات سال جاری تاکید ویژه‌ای بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی با توجه به شیوع کرونا ویروس وجود دارد. در این راستا فضای مجازی کمک بسیاری کرده و بار اصلی تبلیغات را به دوش می‌کشد. با این وجود به تمامی شهرداران ابلاغ کردیم مکان‌هایی برای تبلیغات آماده کنند.

وی ادامه داد: در این دوره از انتخابات شورا‌ها برای اولین بار آموزش پیش از انتخابات را در دستور کار قرار دادیم تا افرادی که می‌خواهند حضور پیدا کنند متوجه باشند که چه مسئولیت سنگینی را باید به دوش بکشند. بسته‌های آموزشی به تمامی استان‌ها ابلاغ شده و پس از انتخابات نیز دوره‌هایی به صورت فشرده برای منتخبین برگزار خواهد شد.

در ادامه این جلسه چراغعلی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران نیز با تاکید بر اینکه به ایام پایان کار دولت نزدیک می‌شویم افزود: تمام تلاش‌ها معطوف به تکمیل پروژه‌های ناتمام شده و این کار در اولویت قرار گرفته است.

وی افزود: برخی مشکلات زیست محیطی و استعلام‌های لازم در برخی پروژه‌ها همچون احداث مترو و راهسازی مشکلاتی را ایجاد کرده که در حال حل و فصل آن‌ها هستیم، اما در این جلسه با حضور معاونین عمرانی سراسر کشور تبادل تجربیات و نظرات در این حوزه انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: در این جلسه تبادل نظر‌ها در مورد تحویل دولت و شهرداری‌ها و شورا‌ها نیز انجام خواهد شد تا به نحو احسن این کار انجام شود. مهمترین بحث ما اتمام مسکن مهر است که تعهد کرده ایم تا پایان شهریور ماه این مهم محقق شود.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما