احتمال مثبت شدن تست کرونا در ایران؛ 38 درصد

رکوردشکنی ابتلا به کرونا در ایران+ نمودار

کدخبر: ۴۲۷۵۸۵
روند ابتلا به کرونا در 29 تیر ماه سال 1400 به قله خود در کل تقویم کرونایی ایران رسید. بررسی آمارهای کرونایی در کشور نشان از دو رکورد دیگر بی سابقه در ایران داشته است.
رکوردشکنی ابتلا به کرونا در ایران+ نمودار

به گزارش اقتصادنیوز ، در موج پنجم کرونایی در کشور روند ابتلا مسیری بی سابقه از خود برجای گذاشته و رکوردهای خطرناکی را رقم زده است. 

پس از آن که تنها یک ماه از فروکش کردن موج چهارم کرونایی سپری شده بود،  دوباره با رشد شیوع این بیماری در کشور موج پنجم کرونایی در کشور شکل گرفته و آمارهای به ثبت رسیده را جابجا کرد.

در همین رابطه متغیرهای نگران کننده در روز 29 تیر ماه به سه بخش بستگی داشته است. ابتلا، بستری و فوتی ها.

رکورد بی سابقه ابتلای روزانه در ایران

شمار مبتلایان روزانه به کرونا در کشورمعادل با 27 هزار و 444 نفر به ثبت رسیده که بیشترین میزان ابتلا به کرونا از ابتدای شیوع این بیماری در کشور تا کنون بوده است.

پیش از این بیشترین میزان ابتلای روزانه به کرونا در پایان فروردین ماه سال جاری به ثبت رسیده بود که برابر با 25 هزار و 582 نفر بوده است.

درهمین راستا نسبت این متغیر در هر روز به تعداد تستهای اخذ شده نرخ مثبت بودن پاسخ ها در هر روز را نشان میدهد. آمارها نشان از ثبت رکورد شیوع کرونایی در این شاخص داشته اند.

کرونا

رکورد نسبت پاسخ تستهای کرونایی در کشور

درروز 29 تیرماه مجموع تست‌های اخذ شده برابر با 72 هزار و 227 تست بوده است. نسبت این دو متغیر بیان میکند که در هر روز چه درصدی از مراجعین مشکوک به آزمایشگاه ها پاسخ مثبت دریافت کرده اند.

این نسبت در مقطع مذکور ، 38 درصد بوده که ازابتدای شیوع کرونا در کشور تا کنون بی سابقه بوده است. به نحوی می توان گفت این متغیر نمود جدی تری از شیوع ویروس کووید-19 در کشور داشته و همچنان مسیری افزایشی دارد.

معنای دیگر این شاخص آن است که احتمال مثبت بودن پاسخ هر فرد مشکوک به کرونا در ایران معادل با 38 درصد است. یعنی هر فردی که به آزمایشگاه برای تست کرونا مراجعه می کند به احتمال 38 درصد پاسخ تستش مثبت خواهد بود. این رقم در کل تقویم کرونایی ایران تا کنون بی سابقه بوده است.

درنهایت رشد ابتلا در ایران سبب شد تا سرانجام بستری های کرونایی  از مرز 3 هزار نفر عبور کرده و مرگ ومیر نیز به میزان خطرناکی دست پیدا کند.

کرونا

رکوردزنی بستریهای روزانه

در روز 29 تیر، تعداد بستریهای روزانه اعلام شده از سوی وزارت بهداشت و درمان در کشور برابر با 3 هزار و 36 نفر بوده که بیشترین رقم در سه ماه اخیر بوده است.

روند آمار بستری های روزانه نشان از مسیر صعودی این متغیر نگران کننده کرونایی داشته اما هنوز از قله ای که در پایان فروردین ماه در اوج پیک چهارم به ثبت رسید فاصله دارد.

از سوی دیگر بالاتر رفتن بستریهای روزانه این بیماری و آمارهای خطرناک ابتلا موجب رشد متغیر سیاه کرونایی شده و این شاخص را نیز دستخوش تغییری جدی کرد. در همین رابطه تعداد فوتی های ثبت شده در کارنامه کرونایی روز اخیر برابر با 250 نفر بوده که بیشینه این متغیر در دو ماه گذشته است.

با استناد بر روند روبه رشد ابتلا و بستری های روزانه درکشور ممکن است رکوردهای خطرناکتر دیگری از کشندگی این ویروس در ایران نیز به ثبت برسد.

در مجموع رکوردزنی بی سابقه ابتلا و شیوع کرونا در کشور نتایج تلخی را بهمراه داشته است.در صورتیکه جولان دهی این ویروس کنترل نشود می تواند ضررهای جبران ناپذیری بیشتری را به همراه داشته باشد

کرونا

 

تیتر یک
کارگزاری مفید