از زخم زبان ها اصلاً ذره‌ای ناراحت نمی‌شویم

جهانگیری: مردم حق اعتراض و فریادن زدن دارند

کدخبر: 428303
اقتصاد نیوز : با توجه به تنش‌های آبی در خوزستان و مطالبه گری مردم نشست مشترک ستاد بحران با حضور معاون اول رئیس‌جمهور در خوزستان برگزار شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرآنلاین، معاون اول رئیس جمهور در این جلسه گفت: دیشب نگرانی‌های جدی با سوز دل از سوی نخبگان مطرح شد که یکی از مهمترین وظایف مسئولان درک و فهم صحیح از مشکلات جامعه و قدرت شنیدن مسائل و تصمیم گیری لازم است. مسئولان به هر میزان درک دقیق‌تری از مسائل کشور داشته باشند می‌توانند اقدامات لازم را انجام دهند.

او با بیان اینکه فصل مشترک این جلسات، کاهش دردهای خوزستان و شرایط سختی که مردم استان گرفتار آن شده‌اند، است، افزود: به هر حال باید فکر کنیم که ۴۳ سال از پیروزی انقلاب می‌گذرد و ۱۲ دولت و ۱۱ مجلس با گرایش‌های مختلف آمده و رفته است و هرگز از جمله‌ای تند چیزی به دل نگرفته‌ام، چون هرکسی به میزان فهم خود از مشکلات نسبت به بیان آن‌ها می‌پردازد.

جهانگیری با تاکید بر اینکه قطع آب و کم بودن آب و دیگر آلام مردم خوزستان باید مدنظر باشد، اظهار داشت: سال ۹۵ زندگی به معنای واقعی در خوزستان فلج شده بود و قطع آب و برق را همزمان با بروز گرد و غبار داشتیم، ۳ روز در استان ماندیم و جلسات تا پاسی از شب و بامداد ادامه داشت و برای کانال و درختکاری و انتقال رطوبت به دشت‌های کانون ریزرگردها را تصمیم گیری و اقدامات لازم را انجام دادیم.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه در فروردین ۹۶ یک مصوبه برای خوزستان تصویب شد و اگر خلاف قانون نباشد اجرای آن حکم قانونی و لازم الاجرا دارد و دولت بعدی هم بخش‌های باقیمانده آن را اجرا می‌کند، تصریح کرد: باید قدرت مدیریت خود را در بحران‌ها نگهداری و با تسلط بر اعصاب خود در جلسات تصمیم گیری شرکت و عاقلانه اقدام کنیم.

این مقام مسئول در خصوص زهاب‌هایی که وارد کارون می‌شوند، بیان داشت: از اکنون باید به فکر آب شرب اهواز و آبادان و خرمشهر باشیم؛ باید به فکر راهکار لازم در این زمینه باشیم، چون مردم آبادان و خرمشهر با پس زدگی آب شور هم مواجه هستند. اولویت در این کشت‌های فعلی باید با کشاورزانی باشد که چند هکتار جزئی کشت انجام داده‌اند.

جهانگیری با تاکید بر اینکه گفتگو باید بین وزارت جهاد و نیرو با کشاورزان برقرار شود تا دل کسی به درد نیاید، گفت: نمی‌توان گذاشت چندین هزار هکتار برنج کاری انجام شود، ولی بعد از آن معیشت و اقتصاد خانواده یک زن به خاطر از دست دادن گاومیش هایش محافظت کرد تا همه کشورهای بیگانه نگویند که آیا ایرانی‌ها این‌طور هستند؟

او با بیان اینکه نباید کشت‌های پاییزه را فدای کشت‌های فعلی کرد، افزود: شب گذشته طی بازدید میدانی مشخص شد که رهاسازی از سد کرخه به ۱۷۰ مترمکعب رسیده است. به محض اینکه خبر نگرانی و ناراحتی مردم به ما رسید؛ نامه‌ای به وزیر کشور ارسال کردم که مسئولان ملی به استان خوزستان سفر کنند تا پیش نویس مصوبه را در هیئت دولت داشته باشیم و در نهایت اعتبار یک هزار و ۱۵۰ میلیارد تومانی را به خوزستان اختصاص دادیم.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه خسارت به دامداران در حد جایگزین جبران می‌شود تا زندگی مردم با این خسارت به خطر نیفتد و بتوانند معیشت خود را تأمین کنند، اظهار کرد: به هرحال در شرایط جنگ اقتصادی هستیم که سهم نفت با آن نقش بزرگ در بودجه این روزها کاهش پیدا کرده است. از زخم زبان ناکارآمدی هم اصلاً ذره‌ای ناراحت نمی‌شویم، چون کارنامه کاری موجود است.

او با تاکید بر اجرای طرح آبرسانی غدیر تصریح کرد: این طرح ۲۸ شهر خوزستان را پوشش می‌دهد و پیش بینی تأمین اعتبار از فاینانس را در سال ۹۶ داشتیم که آن موقع جنگ اقتصادی نبود، ولی باز هم این موضوع را در نظر گرفتیم که در صورت بروز اشکال از محل صندوق توسعه ملی تأمین اعتبار شود و وزیر نفت هم قبول کرد که ۲ میلیارد دلار از منابع نفت به خوزستان اختصاص دهیم تا یک بار مسائل و مشکلات آب و فاضلاب خوزستان حل شود.

جهانگیری با اشاره به اینکه تنها دولتی که به اجرای طرح ۵۵۰ هزار هکتاری عمل کرد، همین دولت بود، گفت: مقام معظم رهبری سال ۷۵ ابلاغ کرد و ۳ رئیس جمهور بر منصب فقط ۷۵ هزار هکتار را اجرا کردند، ولی این دولت بالغ بر ۳ هزار هکتار آن را اجرایی کرد. مطالعات فاز دوم آن نیز انجام و اعتبارات آن در سال ۱۴۰۰ دیده شده است.

معاون اول رئیس‌جمهور در خصوص حق آبه زیست محیطی افزود: این حق آبه در همه کشور و خوزستان خصوصاً بعد از ریزرگردها را جزو حیاتی‌ترین موضوعاتی است که باید به آن پرداخته شود؛ حیات تالاب هورالعظیم با حیات تمام مردم کشور ارتباط مستقیمی دارد. خسارت نخیلات هم باید مانند دیگر خسارت‌های خشکسالی که تأمین اعتبار شده لحاظ و پرداخت شود.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه مردم حق اعتراض و فریاد دارند و باید بشنویم و باید با آن‌ها صمیمی باشیم و گفتگو کنیم تا اجازه سوءاستفاده به بیگانگان را ندهیم، اظهار داشت: به مردم خوزستان با اطمینان از طرف همه نهاهادی کشوری اعلام می‌کنم که همه تلاش خود را برای رفع مشکلات این استان به کار گرفتیم. خوزستان قادر است نه تنها خودش را بلکه کل ایران را اداره کند.

جهانگیری گفت: پتروشیمی بخش خصوصی است و نمی‌توانیم در کار آن‌ها دخالت کنیم که فکر کنند، ولی توصیه می‌کنیم. استخدام نیروهای بومی نیز به حق است و توصیه‌های لازم را در این زمینه نیز انجام می‌دهیم.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما