گروه در معرض خطر کرونای سیاه+علائم

کدخبر: 431532
قارچ سیاه بعد از شیوع کرونا، در برخی از مبتلایان بیشتر ظاهر می شود و با علائم تورم چشم و افتادی پلک، ترشحات تیره رنگ در داخل بینی و علایم مغزی بروز می‌کند.

وزارت بهداشت بولیوی از ابتلای یک بیمار بهبودیافته از کووید ۱۹ به عفونت "قارچ سیاه" خبر داد.

به گزارش ایسنا،‌ وزارت بهداشت بولیوی اعلام کرد: این مرد ۴۲ ساله ابتدا به کووید ۱۹ مبتلا بوده اما مدتی پس از بهبودی و ترخیص از بیمارستان، دچار مشکل دیگری شده و دوباره به بیمارستان مراجعت کرده است.

پزشکان می گویند: این بیمار حدود ۱۰ روز در بیمارستان بستری بود و کرونای او درمان شد اما مدتی پس از ترخیص، دندان‌هایش به دلیل نامعلومی شروع به افتادن کردند.

به گزارش پایگاه اینترنتی "آرچید"، این مرد در بخش مراقبت‌های ویژه (ICU) تحت درمان قرار گرفت و پزشکان در ابتدا تصور می‌کردند که به سرطان دهان مبتلا شده اما نتایج آزمایشات نشان داد که وی به قارچ سیاه مبتلا شده است.

عامل بیماری "قارچ سیاه"، قارچی به نام موکورمایکوزیس است و علت این که این بیماری را "قارچ سیاه" نامگذاری‌ کرده‌اند این است که منجر به ایجاد رنگ سیاه در مخاط بینی می‌شود.

این قارچ که معمولا درون خاک،‌ گیاهان پوسیده و بافت‌های مرده برخی حیوانات وجود دارد از طریق تنفس یا زخم‌های پوستی وارد بدن انسان شده و به مخاط بینی آسیب می‌رساند.

افرادی که از سیستم ایمنی ضعیفی برخوردارند در برابر این بیماری خطرناک بسیار آسیب‌پذیرند.

بنابر اعلام وزارت بهداشت بولیوی، تاکنون بیش از ۴۷۴ هزار نفر در این کشور به کرونا مبتلا شده و بیش از ۱۷ هزار نفر براثر این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.

دکتر صالح محبی متخصص گوش و حلق و بینی نیز در گفت و گو با ایرنا درباره قارچ سیاه پس از همه گیری کرونا گفت: قارچ سیاه بیماری جدیدی نیست و بعد از شیوع کرونا، در برخی از مبتلایان بیشتر ظاهر می شود و با علائم تورم چشم و افتادی پلک، ترشحات تیره رنگ در داخل بینی و علایم مغزی بروز می‌کند.

وی اظهار داشت: قارچ سیاه در افرادی که دارای نقص ایمنی بدن، دیابت و فشارخون بالا هستند، بیشتر بروز می یابد و با توجه به اینکه کرونا سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کند، زمینه بروز این بیماری نیز افزایش می یابد، حدود ۱۲ نفر در کشور به قارچ  سیاه مبتلا شدند و تعدادی از آن ها جان خود را از دست دادند.

این پزشک تصریح کرد: قارچ سیاه بیماری مسری‌ نیست و افرادی را هدف قرار می‌دهد که دیابت، فشار خون بالا و نقص سیستم ایمنی دارند و نگرانی برای ابتلای عمومی به این بیماری وجود ندارد، فقط این که مردم از مصرف خودسرانه کورتون خودداری کنند.

 

 

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما