ادعای تازه درباره تغییر برنامه بایدن برای خروج از افغانستان

کدخبر: 432009
اقتصاد نیوز : یک مقام ارشد آمریکایی روز یکشنبه مدعی شد با وجود پیشروی‌های گسترده گروه طالبان در افغانستان و سقوط سه منطقه مهم در این کشور تنها در یک روز، جو بایدن رییس جمهوری آمریکا و تیم مشاور وی قصد تغییر برنامه خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را ندارند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از  ایرنا،  منابع خبری در افغانستان اعلام کردند که شهر قندوز پس از درگیری شدید امروز بدست گروه طالبان سقوط کرد و بازار این شهر در آتش جنگ سوخت.  
نیویورک تایمز گزارش داد، این مقام آمریکایی که نامی از وی برده نشده است افزود: بایدن از وضعیت قندوز آگاهی دارد اما تصمیم خود را تغییر نخواهد داد.  
در چند هفته گذشته نیروهای گروه طالبان به صورت گسترده به پیشروی‌های خود در مناطق مختلف افغانستان ادامه داده‌اند و توانسته‌اند پس از درگیری‌های شدید، چندین منطقه مهم را از کنترل نیروهای دولتی خارج کنند.  
در همین حال دولت آمریکا بارها تاکید کرده است که نیروهای امنیتی افغان دارای تجهیزات و توانایی کافی برای مقابله با طالبان هستند. دولت آمریکا همچنین به مذاکره با طالبان برای صلح ادامه داده است، صلحی که هر روز کم رنگ‌تر می‌شود.  
جن پسکی دبیر مطبوعاتی کاخ سفید پیش از این گفته بود: بایدن به عنوان بخشی از تعهد خود در خروج از افغانستان، خود را برای "تصمیمات دشوار" آماده کرده است.  
وی اضافه کرد: رییس جمهوری آشکارا اعلام کرده است که پس از ۲۰ سال جنگ، زمان بازگشت نیروهای آمریکایی به خانه فرا رسیده است. او همچنین احساس می‌کند و اعلام کرده است که دولت افغانستان و نیروهای دفاعی ملی افغانستان از آموزش، تجهیزات و تعداد کافی برخوردارند و اکنون زمان آن رسیده تا رهبری افغانستان اراده خود را در برابر تجاوز و خشونت طالبان نشان دهد.  
این مقام ارشد آمریکایی در این خصوص توضیح داد: تا روز یکشنبه سیاست دولت آمریکا در مورد افغانستان تغییر نکرده است. وزارت دفاع آمریکا برای تامین تجهیزات مورد نظر آماده است اما راهکار غالب این است که (خروج نیروهای آمریکای) بر اساس برنامه ریزی پیش برود و بازپس گیری قندوز و سایر مناطق بر عهده دولت و نیروهای امنیتی افغانستان باشد.  
آمریکا ماه گذشته بخش مهمی از نیروها و سربازان خود را از پایگاه نظامی بگرام خارج کرد. اما گفته شد حدود ۶۰۰ سرباز آمریکایی همچنان در افغانستان حضور دارند تا از سفارت این کشور در خاک افغانستان محفاظت کنند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما