آمریکا کنترل ترافیک هوایی فرودگاه کابل را به دست می گیرد

کدخبر: 433722
اقتصاد نیوز : ابراز تمایل دفتر سیاسی طالبان برای گفتگو درباره تشکیل دولت فراگیر و گمانه زنی درخصوص واگذاری کنترل ترافیک هوایی فرودگاه کابل به آمریکا از تازه ترین تحولات افغانستان به شمار می رود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، افغانستان این روزها شاهد تحولات مهمی است که صدر اخبار رسانه های جهان است. همزمان با خروج اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان از این کشور و تصرف ارگ ریاست جمهوری کابل به وسیله طالبان، این گروه از پایان جنگ در این کشور خبر داده است.

محمد نعیم سخنگوی طالبان که شامگاه با شبکه الجزیره صحبت می‌کرد، گفت‌: الحمدلله جنگ در کشور به پایان رسیده است. وی گفت: امروز روز بزرگی برای مردم افغانستان و مجاهدین است. آنها شاهد به ثمر رسیدن فداکاری‌های بیست سال گذشته هستند.

نخستین روز حضور طالبان در کابل پس از ۲۰ سال

پایتخت افغانستان امروز پس از ۲۰ سال دوباره شاهد حضور طالبان است. طالبان در نقاط مختلف شهر پست‌های ایست و بازرسی دایر کرده اند و خودروها و افراد مشکوک را بازرسی و سلاح را جمع آوری می‌کنند.

هنوز در مقایسه با روزهای قبل تردد مردم در خیابان‌ها کم است و گویا مردم احتیاط می‌کنند. طالبان بیانیه داده و گفته است؛ کسانی که با اشغالگران در این ۲۰ سال کار کرده اند مورد عفو عمومی قرار می‌گیرند.

طالبان تا نیمه‌های شب گذشته بر تمام نقاط پایتخت مسلط شدند و در خیابان‌ها و مقابل نمایندگی‌های سیاسی نگهبان گذاشتند.

رؤسای جمهور روسیه و ازبکستان درباره افغانستان گفتگو کردند

«ولایمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه و «شوکت میرضیایف» همتای ازبکستانی وی، در تماس تلفنی، وضعیت افغانستان را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

به گفته کرملین، در این تماس، وضعیت افغانستان با جزئیات بررسی شد و طرفین توافق کردند که نهادها و وزارتخانه های روسیه و ازبکستان، همکاری در این زمینه را افزایش دهند.

همچنین پوتین و میرضیایف هم بر ادامه تماس درباره تحولات افغانستان تاکید کردند.

آمریکا کنترل ترافیک هوایی فرودگاه کابل را در دست می گیرد

وزارتخانه های دفاع و خارجه آمریکا در بیانیه ای مشترک اعلام کردند کنترل ترافیک هوایی فرودگاه کابل را در دست می گیرند.

این دو وزارتخانه اعلام کردند در حال تکمیل گام‌هایی در فرودگاه بین‌المللی حامد کرزی هستند تا خروج امن کارکنان آمریکایی و متحدان را از افغانستان با پروازهای نظامی و غیرنظامی ممکن سازند.

سهیل شاهین: خواهان گفتگو برای تشکیل دولت فراگیر هستیم

سهیل شاهین عضو دفتر سیاسی گروه طالبان اعلام کرد: ما خواهان گفتگو برای تشکیل دولتی فراگیر در افغانستان هستیم.

برای آگاهی از تحولات پیشین افغانستان اینجا را کلیک کنید.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما