بایدن! جیک سالیوان را اخراج کن

کدخبر: 434005
اقتصاد نیوز : یکی از مشاوران دولت پیشین دموکرات آمریکا توصیه کرد، رئیس‌جمهور کنونی این کشور، مشاور امنیت ملی کاخ سفید را به دلیل بی‌کفایتی و رساندن افغانستان به وضعیت کنونی، اخراج کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، خروج عجولانه و بی‌برنامه نظامیان آمریکایی از افغانستان که منجر به سقوط دولت این کشور به دست طالبان شد، عده‌ای از سیاستمداران واشنگتن را خواستار اخراج «جیک سالیوان» از سمت مشاور امنیت ملی کاخ سفید کرد.

«برِت برون» مشاور امور تعاملات جهانی «باراک اوباما» رئیس‌جمهور سابق آمریکا، روز دوشنبه طی یادداشتی در روزنامه «یو.اِس.آ تودی» با بیان اینکه سالیوان در تمام جنبه‌های پست خود شکست خورده، به «جو بایدن» رئیس‌جمهور کنونی این کشور توصیه کرد که وی را از سمت مشاور امنیت ملی کاخ سفید برکنار کند.

برون در این یادداشت نوشت: «مشاور امنیت ملی دو وظیفه دارد. همانطور که از نامش پیداست، آنها آخرین و نزدیک‌ترین مشاور به رئیس‌جمهور در اتاق فرمان هستند. وظیفه دوم آنها ترجمه و تفسیر تصمیمات فرمانده قوا و هدایت آنها به سمت سیاست‌های عملی است. بعضی اوقات این کارها به گفتن واقعیات نیاز دارد. در تمام این زمینه‌ها، مسئول کنونی این پست ناموفق عمل کرده است».

به نوشته وبگاه «هیل»، وی توضیح داد که سالیوان در نظریه‌پردازی و استدلال در امور سیاست خارجی خوب عمل می‌کند اما از تجربه کافی برای امور خارج از کشور برخوردار نیست و همین امر موجب انقطاع بین تفکرات و ایده‌ها با نحوه اجرای آن در عمل شده است.

این سیاستمدار آمریکایی ادامه داد: «بله بایدن می‌خواست از افغانستان خارج شود. [ولی] این وظیفه سالیوان بود که نحوه دستیابی به این هدف رئیس‌جمهور را فراهم کند و همزمان از مشکلات احتمالی جلوگیری نماید. چیزی که مشخصاً رخ نداد».

بر اساس این گزارش، کاخ سفید هنوز به سوالات وبگاه هیل درباره این اظهارات برون پاسخ نداده است.

پیش از این «وانگ یی» وزیر خارجه چین در تماس با همتای آمریکایی ضمن انتقاد شدید از عملکرد و خروج عجولانه نظامیان واشنگتن از افغانستان، گفت این اقدام تأثیرات منفی وخیمی بر این کشور خواهد داشت. (جزئیات بیشتر).

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما