خبر مهم مرکل درباره توقف وابستگی اروپا به گاز روسیه

کدخبر: 435104
اقتصاد نیوز : مرکل از توقف وابستگی اروپا بهگاز روسیه خبر داد و اعلام کرد اوکراین باید خود را برای این موضوع آماده کند.
.به گزارش  اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان،  «آنگلا مرکل»، صدراعظم آلمان در نشستی مطبوعاتی پس از دیدار با «ولودیمیر زلنکسی»، رئیس‌جمهور اوکراین در «کی‌یف»، پایتخت این کشور اعلام کرد پس از ربع قرن کشور‌های اروپایی واردات گاز از روسیه را متوقف خواهند کرد یا به طور قابل توجهی آن را کاهش خواهند داد و اوکراین خود را باید برای این موضوع آماده کند.

 آر تی گزارش داد، صدراعظم آلمان در ادامه افزود: اوکراین باید مانند سایر کشور‌ها خود را آماده این موضوع کند و تمهیدات لازم را از قبل برنامه‌ریزی نماید تا در آینده مشکلی پیش نیاید.

او اضافه کرد: سال ۲۰۲۴ (۱۴۰۳) توافق میان مسکو و کی‌یف منقضی می‌شود و ما موافق هستیم که از گاز نباید به عنوان سلاح ژئوپولیتیکی بهره گرفت. اگر تمدید قرارداد ازسوی اوکراین انجام شود این مشکل حل خواهد شد، هرچه زودتر این اتفاق بیفتند بهتر است.

رئیس‌جمهور اوکران هم در این نشست مطبوعاتی ضمن خطرناک دانستن پروژه خط لوله گازی نورداستریم ۲ برای اروپا، آن را «سلاح ژئوپولیتیکی خطرناک از کشور روسیه» خواند.

به گفته منابع روسی، سخنان مرکل نشان دهنده این است که اوکراین از ترانزیت گاز روسیه به اروپا میلیارد‌ها دلار درآمد داشته است و حالا با متوقف شدن این پروژه کی‌یف این منبع درآمدی را از دست می‌دهد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما