مبتلایان به کرونا کی واکسن بزنند؟

کدخبر: 436776
اقتصادنیوز :‌رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خصوص زمان تزریق واکسن برای مبتلایان به کرونا توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از نمناک ،علیرضا ناجی افزود:از آنجا که ممکن است علایم ویروس کرونا تا یک ماه در بدن فرد مبتلا باقی بماند، تزریق واکسن پس از گذشت یک ماه مشکلی را برای افراد با علایم نسبتا خفیف این ویروس ایجاد نمی کند البته استثنائاتی درباره افراد مبتلا با مصرف داروهای اصلی کرونا نیز وجود دارد.

وی درباره زمان تزریق واکسن برای افرادی که مبتلا به کرونا شده اند، اظهار داشت:به طور معمول یک ماه پس از بروز علایم در فرد مبتلا به کرونا، امکان تزریق واکسن وجود دارد و فرد سالم بدون هیچ بیماری زمینه ای می تواند بعد از طی کردن دوره بیماری واکسن تزریق کند.

رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد:البته برخی افراد که به بیماری کووید 19 مبتلا شدند و داروهایی مانند پلاسمای دوره نقاهت یا داروهای مونوکلونال آنتی بادی استفاده کردند، استثنا هستند و زمان تزریق واکسن آنها از دیگر افراد متفاوت است.

ناجی ادامه داد:این افراد چون داروهای مبتلایان به کرونا را مصرف کرده اند، حتما باید تا سه ماه بعد از ابتلا به کرونا برای تزریق واکسن صبر کنند تا مشکلی برای آنها به وجود نیاید.

وی از مردم خواست اکنون که در شرایط حاد ویروس کرونا به خاطر نوع دلتای آن قرار داریم، حتما پروتکل های بهداشتی رعایت شود، از دورهمی ها و حضور در اجتماعات پرهیز شود و همچنان شست و شوی مرتب دست ها و تزریق واکسن را در اولویت برنامه های خود قرار دهند چون این نوع ویروس سرعت انتشار و انتقال بسیار بالایی دارد.

رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد:هرگونه غفلت از رعایت پروتکل های بهداشتی به خاطر وجود این ویروس، عواقب جبران ناپذیری را به دنبال دارد که می تواند موجب ابتلا یا مرگ ناشی از کرونا شود که امیدواریم مردم این نوع را جدی بدانند.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت، مجموع بیماران کووید19 در کشور به 4 میلیون و 869 هزار و 414 نفر و مجموع جانباختگان کرونا نیز به 105 هزار و 287 افزایش یافت.

در حال حاضر هفت هزار و 817 نفر از بیماران مبتلا به کووید 19 در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستان ها تحت مراقبت قرار دارند و تاکنون 28 میلیون و 438 هزار و 161 آزمایش تشخیص کووید 19 در کشور انجام شده است.

تاکنون 17 میلیون و 866 هزار و 483 نفر دز اول واکسن کرونا و 7 میلیون و 248 هزار و 918 نفر نیز دز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به 25 میلیون و 115 هزار و 401 دز رسید.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما