سرلشکر فیروزآبادی درگذشت + زندگی‌نامه

کدخبر: 437750
اقتصاد نیوز : اقتصادنیوز: سیدحسن فیروزآبادی، مشاورعالی نظامی فرماندهی کل قوا براثر بیماری درگذشت.

به گزارش اقتصادنیوز ، سیدحسن فیروزآبادی، مشاورعالی نظامی فرماندهی کل قوا براثر بیماری درگذشت. 

سیدحسن فیروزآبادی در سال ۱۳۳۰ در روستای مال آباد مشهد،  از پدر و مادری که اهل فیروز آباد، یزد بودند زاده شد.او دوران تحصیلات ابتدایی را در مدارس شرق مشهد گذراند و دوران دبیرستان را نیز در دبیرستان نصرت‌الملک ملکی تحصیل کرد. فیروزآبادی تحصیلات خود را تا مقطع دکتری در دانشگاه فردوسی مشهد گذراند و در سال ۱۳۵۹ فارغ‌التحصیل شد.

فیروزآبادی از سال ۱۳۶۴ با حکم میرحسین موسوی به معاونت امور دفاعی نخست‌وزیری منصوب شد. او در دوران جنگ ایران و عراق نیز مسئولیت‌هایی نظیر جانشینی نخست‌وزیر در قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیاء، ستاد امداد و درمان جنگ کشور، امور پناهگاه‌ها و دفاع غیرعامل، پدافند شیمیایی، میکروبی و هسته‌ای، مهندسی صنعتی جنگ و کمیته ساخت موشک زمین به زمین، را برعهده داشت. پس از پایان جنگ در تاریخ ۴ مهر ۱۳۶۸، مقام‌معظم رهبری او را به ریاست ستاد فرماندهی کل قوا منصوب کرد. پس از گذشت بیش از یک سال از انتصاب فیروزآبادی، در دی‌ماه ۱۳۷۰ بنا بر فرمان رهبر جمهوری اسلامی، «ستاد فرماندهی کل قوا» به «ستاد کل نیروهای مسلح» تغییر نام داد و رئیس این ستاد از شخصیت حقوقی «رئیس ستاد فرماندهی کل نیروهای مسلح» مندرج در اصل صد و هفتاد و ششم قانون اساسی (اصل مربوط به شورای عالی امنیت ملی) برخوردار شد. در فروردین ماه ۱۳۷۴ حسن فیروزآبادی، به همراه ۹ سال ارشدیت، درجه سرلشکری دریافت کرد.

اودر ۸ تیرماه ۱۳۹۵ از این مقام کنار گذاشته شد و محمدحسین باقری جایگزین او شد. فیروزابادی اگر چه در سه دهه اخیر مواضع سیاسی منطبق با جریان اصولگرا داشت و در نیمه دهه 80 از حامیان محموداحمدی‌نژاد به شمار می‌رفت، از جمله معدود نظامیانی بود که از برجام حمایت کرد.

تیتر یک
  • بی‌معنایی جنگ میان دموکراسی و خودکامگی

    اقتصادنیوز: به کار بردن قیاس‌های قرن بیستم در روابط ایالات متحده و چین، سوء استفاده از تاریخ است و درک نادرستی از زمان…

از دست ندهید
بلیط هواپیما