خطر پیش روی اسرائیل/ سناریوی افغانستان در عراق تکرار می شود؟

کدخبر: 437988
اقتصاد نیوز : یوسی کوهن، رئیس پیشین سرویس امنیت خارجی اسرائیل (موساد) با انتشار مقاله‌ای در یدیوت آحارونوت نسبت به تکرار تجربه افغانستان در عراق و خطرات چنین رویدادی برای تل آویو هشدار داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، یوسی کوهن، رئیس سابق سرویس اطلاعاتی موساد هشدار داده است که تل آویو باید از سناریوی خروج آمریکا از عراق بترسد زیرا این امر منجر به تسلط ایران و نیروهای وابسته به آن بر خاورمیانه می‌شود.

کوهن که دوران ریاست وی به عنوان رئیس اطلاعات خارجی اسرائیل در ماه ژوئن به پایان رسید، در مقاله‌ای در یدیعوت آحارونوت نوشت: خروج شتابزده و بی فکر [آمریکا] می‌تواند منجر به فروپاشی کامل عراق شود، خروج سربازان آمریکایی از عراق باعث درگیری فرقه‌ای می‌شود و افزایش حضور ایران می‌شود. 

به گزارش یورونیوز، وی با اشاره به حضور تنها ۲۵۰۰ نظامی آمریکایی در خاک عراق و عدم مشارکت آن‌ها در عملیات رزمی گفته است، خروج نهایی ایالات متحده از عراق، منجر به آشوب و بروز بحران‌های قومی-مذهبی، تروریستی و همچنین افزایش حضور ایران در عراق خواهد شد.

کوهن هشدار داده است که ایران، در صورت خروج کامل ایالات متحده از عراق، می‌تواند پایگاه‌های نظامی خود را در این کشور گسترش دهد. به نظر این مقام سابق رژیم صهیونیستی در صورت بروز چنین شرایطی، ایران فشار خود را بر این رژیم از طریق نیروهای متحد خود در لبنان و سوریه و عراق بیشتر می‌کند.

کوهن گفته است که اسرائیل باید برای شرایط جدید در شمال خاورمیانه و تهدیدهای امنیتی از این منطقه پاسخ‌های روشن و آمادگی کامل داشته باشد.

پس از جورج دبلیو بوش، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده که پس از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ و با نام جنگ علیه تروریسم به افغانستان و سپس عراق حمله کرد، هر سه جانشین وی مخالف این جنگ‌ها بوده و بر بازگشت نیروهای آمریکایی از خاورمیانه تاکید می‌کنند. ایالات متحده از دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ، عملا اولویت امنیت خارجی را پس از سال‌ها به‌جای خاورمیانه بر روسیه و چین متمرکز کرده است.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما