رشد سالانه هند و آمریکا درمرگ ومیر منفی شد

رکوردزنی رشد سالانه ابتلا و مرگ در ایران و روسیه

کدخبر: 439161
اقتصادنیوز: باوجود کاهش جزئی در برخی آمارهای 17 شهریور 1400 اما در مقیاس سالانه شرایط خوبی در ایران حکمفرما نیست. مقایسه رشد سالانه متغیرهای کرونا نشان می دهد شاخه ابتلا درایران رشد بیشتری در مقایسه با سایر کشورها داشته است.

 به گزارش اقتصادنیوز ، شیوع کرونا در میانه تابستان در ایران ارقام خطرناکی را از خود بر جای گذاشت. افزایش افسارگسیخته آمار ابتلا به کرونا در ایران و رشد سرسام آور متغیرهای نگران کننده از قبیل مرگ ومیر و بستری‌های روزانه همگی شرایطی از این بیماری را در کشور به ثبت رساند که در سایر روزهای تقویم کرونایی ایران بی‌ سابقه بوده است.

اکنون نیز با وجود آنکه میزان ابتلا به این بیماری در حال کاهش بوده اما هنوز مقیاس مرگ ومیر روزانه در ایران در شرایط هولناکی به سر می برد.

این اتفاق نتیجه آمار متغیرهای بیمارستانی در کشور بوده که هنوز به واسطه چسبندگی آماری از ارقام نگران کننده خود فاصله چندانی نگرفته اند. در همین خصوص تعداد بیماران بدحال در روز 17 شهریور در میزان خطرناک 7 هزار و 534 نفر بوده و بستری های روزانه در سطحی فراتر از 3 هزار نفر به سر می برد.

ارقام ثبت شده در تابستان امسال در تمام 18 ماه سپری شده از شیوع ویروس درتمام شاخص های نگران کننده کرونایی در ایران بی‌سابقه بوده است. مقایسه این آمارها با یکسال پیش نشان می‌دهد ایران در این حوزه رشد بالایی داشته و از بسیاری از کشورهای کرونازده در این حوزه نگران کننده تر بوده است.

رشد سالانه بالای ابتلا در ایران درمقایسه با سایر کشورها

در روز 17 شهریور ماه تعداد مبتلایان روزانه به کرونا برابر با 26 هزارو 854 نفر بوده است .

بررسی ای که می‌تواند به نوعی شرایط کنترل یک ساله این بیماری را در ایران و سایر کشورها مقایسه کند، سنجش رشد سالانه ابتلای این ویروس در ماه آگوست ( 10 مرداد تا 10 شهریور) در مقایسه با موقعیت مشابه در سال گذشته است.

برای دست یابی به بررسی دقیق تر این متغیر، از روند میانگین سی روزه ابتلا در مقطع مذکور استفاده شده است.  طبق آمارها در هشتمین ماه میلادی 2021 میانگین سی روزه ابتلا به کرونا در اتحادیه اروپا روندی نزولی داشته است. در ابتدا رشد سالانه ابتلا به کرونا برابر با 853 درصد بوده که طی یک مسیر نزولی سرانجام به سطح 324 درصد تنزل پیدا کرده است.

سه کشور دیگری که در این ماه رشد سالانه صعودی را تجربه کرده اند ایالات متحده آمریکا، روسیه و ایران بوده اند.

در این ماه آمریکا از رشد سالانه منفی 31.4 درصد به سطح 190 درصد در پایان رسیده و روندی صعودی را طی کرده است. 

شیوع ابتلا در کشور روسیه نیز در بازه مذکور از رشد 285.9 درصد آغاز شده و در پایان به میزان 312 درصد دست پیدا کرده است.

اما در بررسی آمارهای ابتلا به کرونا در کشورهای خطرناک این بیماری مشاهده می شود میزان رشد سالانه ابتلا به این ویروس در ایران بالاترین رکورد را در میان سایرین داشته است. طبق آمارها از میانه مرداد تا میانه شهریور که بازه بررسی این محاسبه است، میانگین سی روزه تعداد مبتلایان روزانه از 794 درصد تا سطح 1478 درصد افزایش پیدا کرده که بیشترین میزان رشد سالانه در این میان به حساب می آید. در این روند مشاهده می شود نه تنها رشد سالانه ابتلا در پایان آگوست به بالاترین سطح در میان کشورهای دیگر رسیده بلکه روند افزایش رشد ابتلادر ایران نیز اکیدا صعودی بوده است.

در سوی دیگر کشور هند که همواره در رده های بالای ابتلا به کرونا در جهان قرار داشته، در این تاریخ رشدی منفی داشته و به عبارت دیگر درمقایسه با سال قبل کاهش ابتلا را تجربه کرده است.

بررسی آمار رشد ابتلا در این کشور نشان میدهد در ابتدای آگوست رشد سالانه در میانگین سی روزه تعداد مبتلایان در سطح  8درصد بوده که نهایتا با کاهشی مستمر (مانند آمار اتحادیه اروپا) به سطح منفی 42 درصد رسیده است. به عبارت دیگر در پایان این ماه تعداد مبتلایان در هند نسبت به سال قبل خود 42 درصد کاهش داشته است.

کرونا

رکوردزنی رشد سالانه مرگ ومیر در ایران وروسیه

سنجشی که در میزان مبتلایان به کرونا انجام شد می تواند در تعداد فوتی های روزانه کرونایی در ملل مختلف کرونا زده نیز انجام شود. طبق محاسبات در میان کشورهای بررسی شده، کشور روسیه بیشترین رشد سالانه مرگ و میر را دارا بوده است. دراین کشور ابتدا میانگین سی روزه فوتی ها 411 درصد بیشتر از موقعیت مشابه در سال قبل بوده که درانتها با روندی افزایشی در پایان آگوست به سطح 654 درصد صعود پیدا کرده است. به عبارت دیگر در این کشور رکوردزنی های مرگ ومیر این متغیر سیاه را به 7 برابر سال قبل خود رسانده است.

دومین کشور در این بررسی ایران است که در ابتدا میزان رشد سالانه مرگ ومیر در‌ آن کمتراز اتحادیه اروپا بوده که با کاهش این متغیر در اتحادیه اروپا اکنون ایران دومین رکورد دار در میان کشورهای خطرناک کرونایی در جهان به شمار می آید.

طبق محاسبات میانگین سی روزه شمار جانباختگان در میانه مرداد ماه 9 درصد از سال قبل بیشتر بوده که با روندی افزایشی درنهایت در اواسط شهریور به رشدی معادل با 257 درصد رسید.

در اتحادیه اروپا نیز رشد سالانه مرگ ومیر در ابتدا 50 درصد بوده و در پایان به رشدی 170 درصدی نائل آمد.

دو کشور هند و آمریکا اما برخلاف سایرین رفتاری نزولی را در متغیر سیاه کرونایی ثبت کرده اند. 

طبق بررسی ها در هند اکنون میزان مرگ ومیر 50 درصد کمتر از سال قبل بوده و در آمریکا نیز در ابتدا رشد سالانه معادل با منفی 70 درصد و اکنون منفی 10 در صد می باشد.

طبق امارهای بررسی شده در این محاسبه می توان نتیجه گرفت سیاست گذری های کنترلی بیماری در کشورهایی که شیوع بالاتری را به نسبت سایرین داشته از قبیل ایران ضعیف تر عمل کرده و در مقابل هند و آمریکا و اتحادیه اروپا تا سطح مطلوبی در این مدت توانسته اند از رشد ویروس جلوگیری به عمل بیاورند.

در شاخه مرگ ومیر نیز که نمایان گر قدرت نمایی ویروس در کشورهای مختلف است مشاهده می شود کشورهای ایران و روسیه در مقایسه با سایرین اکنون در شرایط خطرناک تری به سر می برند.

این در حالی است که کشورهایی از قبیل آمریکا و هند تا سطح زیادی مرگ و میر کرونا را در این بازه یک ساله کاهش داده اند.

کرونا

تیتر یک
  • نیم‌قرن با اقتصاد ایران؛ ۲۶ شهریور

    اقتصادنیوز : مهم‌ترین سرتیترهای صفحه‌های اقتصادی مطبوعات۲۶ شهریور در ابتدای هر دهه در نیم قرن گذشته از این قرار بوده…

از دست ندهید
بلیط هواپیما