جهنم حریق در «جهان نما» گلستان

کدخبر: 442894
اقتصادنیوز: شدت آتش‌سوزی در ارتفاعات جهان نما و درازنو شهرستان کردکوی به اندازه‌ای است که «منطقه را به جهنم تبدیل کرده و شدت وزش باد در منطقه کار اطفاء حریق را به شدت با مشکل مواجه کرده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، از ساعت ۱۲ روز گذشته (پنجشنبه یکم مهرماه جاری) آتش‌سوزی در منطقه جهان نما شهرستان کردکوی از طریق منابع محلی به نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی و آخیزداری کردکوی گزارش شد.

بلافاصله تیم‌های امدادی برای اطفاء حریق به منطقه اعزام شدند که بلافاصله پس از اعزام، وقوع حریق دیگری در مناطق یانه‌سر نیز گزارش شد که بخشی از تیم‌های امدادی به این منطقه نیز اعزام شدند.

در ساعات ابتدایی وقوع حریق، اداره‌کل مدیریت بحران گلستان با هماهنگی‌های انجام شده یک فروند بالگرد را برای کنترل حریق و اعزام نیرو در منطقه به پرواز درآورد اما به دلیل شدت وزش باد و مه حاکم بر منطقه پرواز ناموفق بوده و بالگرد به فرودگاه بین‌المللی گرگان بازگشت و تا این لحظه نیز شدت وزش باد در منطقه به بیش از ۶۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد که کار را برای اطفاء و امداد به شدت با مشکل مواجه کرده است.

شدت وزش باد و گسترش آتش به اندازه‌ای است که تعدادی از نیروهای امدادی برای اطفاء حریق دچار دودخوردگی و مصدمیت شده که توسط نیروهای هلال احمر امدادرسانی شدند.

با وجود تلاش‌های انجام شده تا ساعات ابتدایی صبح امروز، حریق در درازنو به شدت گسترش یافت و گسترش حریق به اندازه‌ای است که برآورد وسعت آتش امکان‌پذیر نیست اما در اظهارات ابتدایی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان بیش از ۴۰ هکتار از اراضی طعمه آتش شده و همچنان در حال گسترش است.

به دستور استاندار گلستان از شامگاه گذشته غریب به ۳۰ تیم عملیاتی از ایستگاه‌های آتش‌نشانی روستایی و شهری روستاها و شهرهای اطراف کردکوی به منطقه حادثه اعزام شده و از صبح امروز عملیات اطفاء را آغاز کردند و همچنان این عملیات ادامه دارد.

با توجه به وسعت حادثه و لزوم استفاده از تمامی ظرفیت‌های موجود در استان، فرمانده انتظامی استان گلستان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در گرگان از اعزام ۲۰۰ نیروی انتظامی و یگان ویژه در عملیات اطفاء حریق جنگل‌های «درازنو» و «جهان‌نما» خبر داد و گفت: برای تسریع عملیات امداد و اطفاء درخواست کردیم دو بالگرد از طریق ناجا به منطقه اعزام شود.

سعید دادگر بیان کرد: در حال حاضر ۴۰ اکیپ بالغ بر ۲۰۰ نفر نیرو از یگان امداد و انتظامی شهرستان گرگان، انتظامی شهرستان کردکوی و نیروهای یگان ویژه استان به محل حریق اعزام شدند تا در عملیات اطفاء مشارکت داشته باشند.

وی اضافه کرد: همچنین چهار اکیپ پلیس‌راه به منظور کنترل ترددها و کنترل ترافیک به محل اعزام شده و درخواست اعزام دو بالگرد برای حضور در منطقه به ناجا ارسال شده است.

استاندارگلستان نیز در منطقه درازنو شهرستان کردکوی و در جریان بررسی اطفا حریق گفت: از تلاش و همراهی همه مردم ،منابع طبیعی،محیط زیست،بسیج،نیروی انتظامی، مدیریت بحران و همه کسانی که تا این لحظه در اطفا حریق همکاری داشته‌اند، تقدیر می‌کنم.

هادی حق‌شناس اظهار کرد: افزایش هلی‌کوپتر از سطح ملی می‌تواند زمینه تسریع در اطفا حریق را فراهم آورد.

وی تصریح کرد: به علت شدت وزش باد عملیات اطفا حریق سخت شده است و البته به دلیل ابعاد آتش‌سوزی این اقدام از طریق هوا باید صورت گیرد.

استاندار گلستان گفت: هواشناسی احتمال کاهش دما برای امشب و فردا صبح را داده است و با توجه به حضور بیش از ۲۰۰ تا ۳۰۰ نفر نیرو تلاش داریم زمینه اطفا حریق را تسریع کنیم.

حق‌شناس خاطرنشان کرد: کمبودها و نیازهای استان را به مدیریت بحران در تهران منعکس کرد‌ه‌ا‌یم.

مدیرکل مدیریت بحران استان گلستان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در گرگان تاکید کرد: شدت وزش باد باعث شده عملیات اطفاء به شدت با مشکل روبرو شود و در صورت کاهش وزش باد بلافاصله عملیات اطفاء هوایی آغاز خواهد شد.

رسول حسام بیان کرد: متاسفانه این حریق به دلیل عامل انسانی رخ داده اما برای اظهار نظر عمدی یا غیرعمدی بودن حریق نمی‌توانیم در شرایط فعلی به صورت قطعی اظهار نظر کنیم.

وی بیان کرد: از تمام ظرفیت‌های استانی برای اطفاء حریق استفاده خواهیم کرد اما برای چنین حوادثی نیازمند امکانات بیشتر و تجهیزات پیشرفته‌تر هستیم.

اداره‌کل هواشناسی گلستان پیش‌بینی کرده از امشب شاهد کاهش دما و بارش باران در ارتفاعات این منطقه باشیم که در صورت بارش باران، اطفاء حریق با سرعت بیشتری انجام خواهد شد.

در حال حاضر تمامی مدیران مرتبط در حوزه بحران، استاندار گلستان، فرماندهان یگان‌های نظامی و انتظامی، اکیپ‌های امدادی هلال احمر و اورژانس، نیروهای مردمی و کوهنوردان در منطقه حاضر و در حال امدادرسانی و عملیات اطفاء حریق هستند.

لازم به ذکر است، ۱۱ شهریور ماه امسال نیز در این منطقه حریق گسترده‌ای به وقوع پیوست که با وجود تلاش‌های انجام شده، بارش باران باعث خاموش شدن گستردگی آتش شد.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما