یکی از فقیریترین کشورهای جهان مجازات اعدام را لغو کرد

کدخبر: 445853
اقتصادنیوز : یکی از فقیرترین کشورهای جهان در غرب آفریقا مجازات اعدام را لغو کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از جماران،«جولیوس مادا بیو» رئیس جمهور سیرالئون امروز جمعه ۸ اکتبر (۱۶ مهر) لایحه لغو مجازات اعدام را امضا کرد و به این ترتیب اعدام رسماً از قانون این کشور حذف شد.این اقدام تاریخی پس از آن صورت گرفت که قانونگذاران سیرالئون در ماه ژوئیه به پایان مجازات اعدام در این کشور غرب آفریقا رأی دادند و مجازات حبس ابد یا دست کم ۳۰ سال زندان را جایگزین آن کردند.

 بیو امروز جمعه اعدام را مجازاتی «غیرانسانی» خواند و گفت: «ما امروز به عنوان یک ملت، وحشت گذشته‌های خشن را از خود دور کردیم. ما امروز اعتقادمان به قداست حیات را ثابت کردیم.»

سیرالئون که پس از چند دهه جنگ داخلی اکنون روی ریل التیام و بازسازی افتاده، تا کنون به دلیل لغو نکردن قانون مجازات اعدام بارها مورد انتقاد گروه‌های حقوق بشری قرار گرفته بود. دولت فری‌تاون در ماه مه، یعنی پیش از آن که مجلس سیرالئون لایحه لغو اعدام را به تصویب برساند، اعلام کرد که در چهارچوب سیاست حمایت از حقوق بشر قصد دارد این مجازات را لغو کند.

آخرین مورد اعدام در سیرالئون مربوط به ۲۴ افسر نظامی است که در سال ۱۹۹۸ به دلیل دست داشتن در کودتای یک سال پیش از آن به مرگ متهم شدند و حکم آنان اجرا گردید. از آن زمان به بعد اگر هم حکم اعدامی صادر می‌شد به مجازات‌های جایگزین دیگری تغییر می‌یافت.

سیرالئون، مستعمره پیشین انگلیس در غرب آفریقا که حدود ۸ میلیون نفر جمعیت دارد با آن که دارای معادن الماس است، یکی از فقیرترین کشورهای جهان به شمار می‌رود.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما