طاعون به آذربایجان غربی رسید؟

کدخبر: 446721
یک مقام مسئول گفت: موردی از طاعون نشخوارکنندگان کوچک در آذربایجان غربی مشاهده نشده است.

به گزارش اقتصادنیوز، مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: موردی از طاعون نشخوارکنندگان کوچک در حیات وحش استان مشاهده نشده است.

مهران نظری‌ در گفت و گو با ایسنا افزود:‌ باتوجه به وجود تنوع گونه ای غنی و وجود زیستگاه های مناسب خوشبختانه هیچ موردی از تلفات و یا مرگ و میر ناشی از شیوع بیماری طاعن نشخوارکنندگان کوچک در پستانداران استان مشاهده نشده است.

وی اظهار کرد: به دنبال شیوع  بیماری طاعون نشخوار کنندگان  کوچک در حیات وحش برخی از مناطق کشور، اکیپ های کارشناسی و محیط بانان این اداره کل، تعداد گشت و کنترل مناطق را افزایش دادند تا در صورت مشاهده هر گونه مورد مشکوک اقدامات لازم را به منظور پیشگیری از شیوع بیشتر بیماری انجام دهند. 

وی اشاره کرد : با توجه به اینکه عمدتا این بیماری از طریق دام اهلی وارد مناطق و جمعیت های حیات وحش می شود، خوشبختانه اداره کل دامپزشکی استان نیز با انجام واکسیناسیون به موقع در بین دام های اهلی خصوصا در مناطقی که احتمال ارتباط بین این دو دام اهلی و وحشی وجود دارد، شیوع احتمالی بیماری را تا حد زیادی کاهش داده است.

نظری گفت: در فصل پاییز دامداران عمدتا اقدام به کوچ دام های اهلی به مناطق پایین تر می کنند، و به همین منظور تصمیمات لازم و پیشگیرانه ای اتخاذ شده تا از ورود دام های فاقد واکسیناسیون به داخل زیستگاه های حساس به ویژه مناطق حفاظت شده جلوگیری شود. 

این مقام مسئول افزود: ضد عفونی کردن آبشخورهای حیات وحش، جلوگیری از نزدیک شدن دام اهلی به جمعیت های پستاندار وحشی، افزایش میزان کنترل ورودی ها در مناطق چهارگانه، گشت و کنترل و پایش در مناطق و استفاده از سیستم های تصویری آنلاین به منظور بررسی وضعیت جسمانی وحوش از دیگر اقدامات مراقبتی است که این اداره کل در جهت کنترل شیوع بیماری  طاعون نشخوارکنندگان کوچک در آذربایجان غربی انجام داده است. 

مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت : خوشبختانه تا کنون موردی از این بیماری در سال های قبل در جزایر پارک ملی دریاچه ارومیه مشاهده نشده است که بسته بودن محیط و عدم امکان حضور دام اهلی در این مناطق مهمترین عامل عدم شیوع بیماری در جمعیت وحوش جزایر پارک ملی دریاچه ارومیه بوده است. 

وی افزود: در منطقه حفاظت شده مراکان نیز خوشبختانه تقریبا تمامی جمعیت های دام اهلی حاضر در این منطقه و حاشیه آن توسط اداره کل دامپزشکی واکسینه شده و برنامه واکسیناسیون بیشتر همچنان ادامه دارد. 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما