افشای محتوای مذاکرات مقتدی صدر در بغداد

کدخبر: 452750
مقتدی صدر پنج شنبه شب در بغداد با محمد الحلبوسی، رئیس ائتلاف تقدم، و روز جمعه با سیدعمار الحکیم، رهبر جریان حکمت ملی عراق، و حیدر العبادی، رئیس ائتلاف نصر، دیدار کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، یک عضو شاخص جریان صدر تأکید کرد که محور اصلی دیدارهای مقتدی صدر در سفر روز گذشته اش به بغداد پیشبرد طرح تشکیل دولت اکثریت ملی بوده است.

«عصام حسین»، عضو جریان صدر، در گفت‌وگو با پایگاه «الحره» درباره دیدارهای روز گذشته «مقتدی صدر» با برخی سران نیروهای سیاسی عراق در بغداد گفت که صدر پروژه تشکیل دولت اکثریت ملی را دنبال می‌کند.

به نقل از میدل ایست نیوز، وی گفت که محور اصلی مذاکرات صدر در دیدارهایش در بغداد تثبیت این مفهوم بوده و افزود که مرحله آینده نه مرحله توافق که مرحله حکومت اکثریت سیاسی در کشور است.

او افزود که نیروهای سیاسی‌ای که صدر با آنها دیدار کرد از این پروژه استقبال کرده‌اند به جز برخی نیروهای چارچوب هماهنگی نیروهای سیاسی شیعه که همچنان بر تشکیل دولت توافقی با مشارکت همه گروه‌ها تأکید می‌کنند.

عصام حسین همچنین تأکید کرد که در مرحله پیش رو توافقی میان جریان صدر با نوری المالکی و قیس الخزعلی در کار نخواهد بود و ابراز اطمینان کرد که ائتلافی متشکل از جریان صدر و حزب دموکرات (بارزانی) و ائتلاف تقدم (الحلبوسی) به انضمام برخی گروه های عضو چارچوب هماهنگی نیروهای سیاسی شیعه دولت اکثریت آینده را تشکیل خواهند داد.

وی گفت که از نظر جریان صدر باید دو نیروی سیاسی شکل بگیرد که یکی تشکیل‌دهنده دولت و دیگری اپوزیسیون درون مجلس باشد تا احزاب مسئولیت خود را در روند مدیریت کشور بر عهده بگیرند.

مقتدی صدر پنج شنبه شب در بغداد با محمد الحلبوسی، رئیس ائتلاف تقدم، و روز جمعه با سیدعمار الحکیم، رهبر جریان حکمت ملی عراق، و حیدر العبادی، رئیس ائتلاف نصر، دیدار کرد.

همزمان هیئت مذاکره کننده جریان صدر با هیئتی از حزب دموکرات کردستان عراق به ریاست هوشیار زیباری دیدار کرد.

جمعه شب اعلام شد که در پی شدت گرفتن تنش میان معترضان به نتایج انتخابات در بغداد، صدر سفر خود را ناتمام گذاشته و به نجف اشرف بازگشته است.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما