کاهش بارش‌ها نسبت به متوسط بلندمدت

کدخبر: 453191
اقتصادنیوز: ثبت 14 میلی‌متر بارندگی در 45 روز گذشته حاکی از میزان بارش‌های مناسب در کشور از ابتدای سال آبی‌جاری تا هفته دوم آبان‌ماه در اکثر استان‌های کشور بود، ولی این میزان بارش نسبت به متوسط بلند‌مدت کاهش 15 درصدی داشته است.

به‌ گزارش اقتصادنیوز به نقل از وزارت نیرو، بعد از بارش‌های مداوم در هفته اخیر نگاهی به وضعیت بارندگی‌های مناطق مختلف کشور نشان می‌دهد که در این بازه زمانی استان‌های گیلان با 276.4 میلی‌متر، مازندران با 133.8 میلی‌متر و گلستان با 79.5 میلی‌متر بارندگی به ترتیب پربارش‌ترین استان‌های کشور بوده‌اند.

در حال حاضر استان‌های مرکز، شرقی و جنوبی کشور وضعیت نامناسب بارشی را نسبت به مدت مشابه پارسال تجربه کرده‌اند که در این میان استان بوشهر با 0.5 میلی‌متر، خراسان جنوبی با 0.24 میلی‌متر و خراسان رضوی نیز با یک میلی‌متر بارندگی به ترتیب سه استان کم‌بارش کشور از ابتدای سال آبی جاری تا تا هفته دوم آبان‌ماه بوده‌اند.

طبق این آمار، میزان بارندگی استان‌های بوشهر و خراسان جنوبی نسبت به متوسط بلندمدت (۵۲ ساله) به ترتیب 92 و 93 درصد کاهش داشته، البته از 31 استان کشور که با افزایش بارندگی قابل توجهی نسبت به سال گذشته همراه بود، فقط هشت استان دارای کاهش بارش هستند.

بر این اساس، میزان بارندگی‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری(ابتدای مهرماه) تا 14 آبان‌‌ماه به 14 میلی‌متر رسیده است که این رقم در مقایسه با بارش‌های مدت مشابه سال گذشته (5.4 میلی‌متر) افزایش 158 درصدی و در مقایسه با میانگین 52 ساله کاهش 15 درصدی را نشان می‌دهد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما