عقب‌نشینی آمریکا از مرز غربی ایران/ جنگ علنی و با شدت تمام خواهد بود

کدخبر: 456347
لوید آستین در سخنرانی روز شنبه خود در این نشست نیز تاکید کرده که به رغم تمرکز دولت بایدن روی چالش با چین، ایالات متحده هم‌چنان به تامین امنیت در منطقه خاورمیانه و حمایت از متحدین منطقه‌ای متعهد است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران، لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده طی ملاقات با هم‌تای عراقی خود در حاشیه نشست «گفت‌وگوی منامه» در بحرین گفته کشورش متعهد به خاتمه دادن نقش رزمی نیروهایش در عراق تا پایان سال میلادی است و پس از آن ماموریت نظامی آمریکا در این کشور محدود به تبادل اطلاعات و پشتیبانی خواهد بود.

تداوم تعهد آمریکا به خاورمیانه

بنا بر گزارش خبرگزاری رویترز، لوید آستین در سخنرانی روز شنبه خود در این نشست نیز تاکید کرده که به رغم تمرکز دولت بایدن روی چالش با چین، ایالات متحده هم‌چنان به تامین امنیت در منطقه خاورمیانه و حمایت از متحدین منطقه‌ای متعهد است.

آستین طی این سخنرانی از برنامه هسته‌ای ایران به عنوان چالش مهمی یاد کرده و ادعا کرده آمریکا همچنان به یافتن راه‌حلی دیپلماتیک درباره پرونده هسته‌ای ایران متعهد است و برای احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ تلاش می‌کند. با این حال به زعم او، اقدامات ایران در ماه‌های اخیر در گسترش برنامه‌ هسته‌ای‌اش دلگرم‌کننده نبوده است.

3

آستین در این سخنان با تکرار تهدیدات همیشگی دولت متبوعش مدعی شده اگر ایران مایل به تعامل نباشد، آمریکا تمام گزینه‌های لازم را برای مقابله با ایران در نظر خواهد گرفت.

آستین در بخش دیگری از صحبت‌هایش ضمن اشاره به صنعت پهپادی ایران، نسبت به «استفاده خطرناک» جمهوری اسلامی از پهپادها در منطقه هشدار داده و گفته حکومت در ایران نباید در این تصور باشد که می‌تواند روابط ایالات متحده و کشورهای منطقه را مختل کند.

تردید در میزان تعهدات

آستین در شرایطی چنین سخنانی را مطرح کرده که رویترز به نقل از یک مقام ارشد در دولت جو بایدن گفته بعید است آستین طی این سفر تعهدات جدیدی را به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس ارائه کند.

در شرایطی که خروج ایالات متحده آمریکا از افغانستان بر شدت نگرانی‌ها در میان کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس در خصوص آینده روابط با واشنگتن افزوده، آستین در ماه سپتامبر نیز طی سفری که به خاورمیانه داشت مقرر بود در ریاض با مقامات سعودی دیدار کند که این ملاقات به درخواست طرف سعودی لغو شد.

در پایان سال جنگ با آمریکایی‌ها «علنی» و با «شدت تمام» خواهد بود

هم‌چنین در حالی که لوید آستین بر تعهد آمریکا در خروج از عراق تا پایان سال تاکید داشته، گردان‌های سیدالشهداء به عنوان یکی از گروه‌های مقاومت اسلامی در عراق اعلام کرد پس از اتمام مهلت حضور نیروهای رزمی امریکا در پایان سال جاری، جنگ علیه نظامیان امریکایی «علنی و با شدت تمام» خواهد بود.

4

بنا بر گزارش میدل‌ایست نیوز، کاظم الفرطوسی، سخنگوی گردان‌های سید الشهداء با بیان اینکه این آخرین فرصت دولت برای پایان دادن به پرونده حضور نیروهای بیگانه در کشور است، گفته ما تنها برای مبارزه با حضور نظامی امریکا و دیگر کشورها در داخل عراق وجود داریم. لذا عملیات علیه این نیروها مستقیم، علنی و با شدت تمام خواهد بود. وی گفته گروه‌های مقاومت در عملیات گذشته علیه این نیروها برخی موارد را رعایت می‌کردند اما جنگ آتی علنی خواهد بود و  هیچ چیز خارج از مرزهای درگیری و نبرد نخواهد بود.

سخنگوی گردان‌های سیدالشهداء هم‌چنین گفته دولت از هر ابزار و شیوه ممکنی که می‌توانست برای اقناع استفاده کرد اما ما در اصل به نمایش اعلام خروج نیروهای خارجی باور نداشتیم، اما همسو با تمایل موجود و اینکه نگویند ما خواستار جنگ هستیم، اعلام خروج نیروهای خارجی را جدی قلمداد کردیم. ما از همان لحظه اول و پیش از رفتن الکاظمی به امریکا می‌دانستیم که اینها تنها فریبکاری ظاهری است و هیچ قصدی برای خروج وجود ندارد؛ امری که ژنرال‌های امریکایی آن را تایید می کنند.

الفرطوسی در شرایطی این اظهارات را بیان کرده بود که روز پیش از آن فرماندهی عملیات مشترک تمدید زمان خروج نیروهای امریکایی از عراق را تکذیب کرده بود.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما