درباره تغییرات فیس‌بوک

آیامتاورس ما را قورت خواهد داد؟

کدخبر: 456910
اقتصادنیوز: نشریه ویکی‌تماس در گزارشی به بررسی آینده با حضور متاورس پرداخته است.

به گزارش اقتصادنیوز در این گزارش آمده است:  متاورس چه نقشی در زندگی ما ایفا خواهد کرد؟ آیا داده در متاورس زندگی ما را هدایت خواهد کرد؟ آیا داده‌های متاورس برای ما تعیین تکلیف می‌کند؟ آیا می‌توان با خیال راحت، داده را  در متاورس به اشتراک گذاشت؟

امکان دارد که متاورس ما را اسیر کند؟ آیا می‌توان روزی را متصور شد که متاورس علیه ما قیام کرده و ما را نابود کند؟ الگوریتم‌ها از داده متاورس در چه زمینه‌ای استفاده می‌کنند؟

اهمیت این موضوع موجب شد تا بزرگان کریپتو،نشست کلاب‌هاوسی خود را به این موضوع اختصاص دهند و در نشستی تحت عنوان «کریپتو دیسکاشن»نگرانی جامعه بشری را در زمینه متاورس، تجزیه و تحلیل کنند. این نشست به دلهره‌های انسان پیشرفته که در محاصره متاورس قرار گرفته،پرداخته است که در ذیل می‌خوانید:

دنیای مجازی متاورس

به گزارش ویکی‌تماس، سعیدبه دنیای متاورس اشاره کرد و گفت: شخصیت‌های بازی در دنیای متاورس از بین نرفته و حتی این امکان وجود دارد که بتوانید شخصیت بازی را جابجا کنید. شما به این نکته توجه کنید که متاورس به دلیل توجه انسان به این درجه از اهمیت دست یافته است.

در هر فضایی وقتی تعداد افراد زیاد می‌شود،می‌توان درآمد بیشتری داشت. امکان دارد که شما در فضای فیزیکی این کار را انجام دهید و مغازه بخرید یا اینکه در فضای مجازی چیزی بخرید.

شکوفه در ادامه افزود: در حال حاضر، شرکت سرمایه‌گذاری توکن استارت کام یک زمین مجازی را به نام سترال لند به مبلغ دو نیم میلیون دلار خریده است.

حسین تصریح کرد: می‌توان این برآورد را داشت که یک سری عتیقه را بتوان دست به دست کرد و پول درآورد. آیا این فضای مجازی متاورس شبیه درآوردن پول از این عتیقه است که هر فردی آن را به دیگری فروخته و رقمی را به آن اضافه می‌کند.

متاورس

متاورس فضای مجازی کسب و کار

کامران متاورس را دنیای جدید کسب و کار دانست و گفت: متاورس با این رویکردی که شما به آن اشاره دارید متفاوت است. کل داستان به کسب و کار بازمی‌گردد اما نوع آن متفاوت است. شما به این نکته توجه کنید که فیس‌بوک در روز نخست با چه هدفی به بازار وارد شد.

هدف ایجاد یک شبکه برای رد و بدل کردن اطلاعات و تصاویر بود. اما بعد از مدتی برای این شبکه مارکتینگ را طراحی کردند و هدف این بود که بتوان از آن پول درآورد و شما شاهد بودید که چطور بازار را در اختیار گرفت.

متاورس هم همین است که علاوه بر بازی، این امکان برای شما فراهم شده است که بتوانید در این فضا سرمایه‌گذاری کنید. در نهایت اینکه بتوانید کار خرید و فروش را در یک فضای مجازی رو به رشد انجام دهید.

رشد خلاقیت

حامد، متاوس را عامل رشد خلاقیت دانست و افزود: به عبارتی این امکان فراهم شده است که یک سری از خلاقیت‌های فردی رشد کرده و شما بتوانید این ایده‌‌تان را به فروش برسانید. فرض کند که شما زمینی را در فضای مجازی خریداری خواهید کرد که در نهایت می‌توانید آن را به فروش برسانید.

البته من اطمینان دارم که در ده سال آینده حدود ۵۰ درصد از مردم ناچار خواهد شد تا در این فضا فعالیت کرده و خرید و فروش کنند به همین دلیل ناچارند تا قواعد حضور در این فضا را یاد بگیرند تا متضرر نشوند.

به عبارتی دیگر حضور در سرکار بسیار کمرنگ شده و افراد ترجیح خواهند داد که زندگی خود را از این طریق تامین کنند.

دگردیسی اشتغال در متاورس

علی، متاورس را عامل تغییر عمده در کسب و کار دانست و تصریح کرد: البته تصور چنین فضایی برای ما دور از ذهن است، زیرا ما عادت کردیم که برای افراد موقعیت جغرافیایی برای اشتغال قائل شویم و برایمان بسیار سخت است که به وجود متاورس و فضای مجازی کسب و کار عادت کنیم.

البته این امکان وجود دارد که این آواتار را به دنیای واقعی وصل کنید. شما درحالی که در خانه خود نشستید وارد دنیای متاورس شده و با توجه به فایل‌های موجود انتخاب خود را انجام داده و خرید می‌کنید.

تنها کافی است تا یک بار اعلام کنید که شماره کفش شما ۴۳ است از این به بعد این موضوع ذخیره شده و شما دیگر از اعلام شماره کفش، بی‌نیاز خواهید شد.

متاورس

حاکمیت رباتها در متاورس

حمید، حاکمیت رباتها در متاورس را نگران کننده ارزیابی و تصریح کرد: در دنیای متاورس شما باید به رباتها توجه کنید. اینکه آیا ربات در حال انجام این کار است یا انسان بسیار سخت شده است.

به طور مثال ،در یک بازی که اطلاعات به طور گسترده و عمومی در اختیار همه قرار می‌گیرد و رباتها هم در حال بازی هستند. در نتیجه بازی برای یک انسان، بسیار سخت خواهد شد. در این صورت انسان شانس بسیار بالایی برای مقابله با ربات ندارد.

ذخیره داده در متاورس

احمد،ذخیره داده در متاورس را مشکل بزرگ دانست و افزود: در این مورد شما کاملا حق دارید. من این داستان را چندان خوشایند نمی‌دانم. انسان در متاورس وقتی فعالیتی را انجام می‌دهد ،یک دیتا از وی در متاورس ذخیره خواهد شد. در این شرایط،الگوریتم‌ها فضا را در دست خواهند گرفت.

بسیاری از شرکتها برای تصاحب این دیتاها باهم رقابت کرده و حتی از محل فروش آن درآمدزایی می‌کنند. شما شاهد بودید که در جریان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا فیس‌بوک چه رفتاری را در پیش گرفت و موجب شکست کلینتون شد.

متاسفانه نشت اطلاعات کاربران موضوعی مسبوق به سابقه بوده و بسیاری از شرکتهای داده‌کاوی تلاش دارند تا تحلیلی بر روی دیتا داشته باشند و ضمن بررسی سلیقه مشتریان، محصولی را تولید کنند که سود بیشتری را عاید آنها بکند.

حسین افزود:اگر این دیتاها یکجا جمع شود در واقع با دست خودتان تمام نقاط ضعفتان را در اختیار دیگران قرار دادید تا به این ترتیب برای زندگیتان تعیین تکلیف خواهند کرد.

در حال حاضر مردم بسیاری از این وضعیت استقبال کرده و دیتاهای خود را وارد می‌کنند اما بعد از مدتی متوجه خواهند شد که بلایی سرشان آمده است.

عدم استقبال دولت از متاورس

جمشید، به عدم استقبال دولت از متاورس اشاره کرد و گفت:به همین دلیل برخی از کشورها از گسترش متاورس استقبال نمی‌کنند همچنانکه دولت استرالیا از این موضوع استقبال نکرده و سختگیری اعمال خواهد کرد.

من همواره این سوال برایم مطرح بود که دولت‌ها و حکومت‌ها چه برخوردی با متاورس خواهند داشت. هرچند این مزیت را متاورس دارد که هر فردی با هر توان مالی بتواند خود را پرزنت کند.

هوش مصنوعی در این مسیر تقویت شده و تحلیل جامعی را به کمک الگوریتم ارائه می‌دهد. اما این واقعیت را باید مدنظر قرار داد که بسیاری از کشورها موضع منفی در برابر متاورس و نشت اطلاعات آن دارند.

مصطفی در ادامه افزود: شما در این فضای مجازی می‌توانید یک بیزینس راه بیاندازید حتی این امکان را دارید پتنت (ثبت اختراع) را انجام دهید.  اما این ایده قطعا با مخالفت دولت روبرو خواهد شد چون اوپن سورس است.

شما به موضوع نشت اطلاعات اشاره کردید که مختص متاورس نیست شما به عنوان یک کاربر همواره در حال اشتراک‌گذاری اطلاعاتتون هستید. گوگل حتی اندازه سایز لباس شما را دانسته و به شما مواردی را پیشنهاد می‌دهد.

به همین دلیل مرتب آگهی بازرگانی برای شما ارسال می‍‌‌شود که با سلیقه‌اتون همخوانی دارد. در واقع در حال پیشنهاد دادن به شما است.

سامیارتصریح کرد: این اطلاعات دادن خوب است یا بد؟

دغدغه بهره‌گیری از داده

مهشید،به دغدغه بهره‌گیری از داده در متاورس اشاره کرد و گفت: اینکه چطور به این اطلاعات می‌رسد بحثی طولانی است. به هر حال اطلاعات در این فضا مرتب در حال رد و بدل شدن است و اصولا چیز بدی نیست .

مگر اینکه از این اطلاعات سواستفاده شود. به هر حال این رد و بدل کردن مزایی زیادی دارد وگرنه شما ناچار بودید که برای یک سوال ابتدایی به کتابخانه مراجعه کنید. به هر دستاوردی نقاط ضعفی هم دارد.

شما این موضوع را مدنظر قرار دهید که چطور به راحتی قادر هستید با افراد دیگر ارتباط برقرار کنید افرادی که به موسیقی ،کتاب یا رشته مورد علاقه شما تمایل داشته باشند و شما بتوانید با آنها جوین شوید.

مهدی در ادامه افزود: شما اطلاعاتی را به اشتراک گذاشته و بعد موتور گوگل آن را بررسی کرده و این موارد را در اختیار دیگران قرار می‌دهد. به هر حال این فضا وجود دارد و ما راهکار دیگری جز حضور در این فضا ندارید.

به نظر من موضع گرفتن، چندان کار دستی نیست. اگر قرار است تا شما از امکانات یک اپ برای راهنمایی استفاده کنید در نتیجه باید این نکته را قبول کنید که مرتب موقعیت فیزیکی شما بررسی شود.

مشکل ما این نیست که چرا این اطلاعات را دریافت می‌کند. مشکل ما نگهداری و آنالیز این روند است. نباید این اطلاعات به سمت یک سرور مرکزی هدایت شود. این روند خیلی خطرناک است و ما انتظار داریم که دولتها واکنش نشان دهند.

حریم

حریم خصوصی در متاورس

ابراهیم به ضرورت حفظ حریم خصوصی در متاورس اشاره کرد و گفت: حفظ حریم خصوصی باید با دیزاین انجام شود. یعنی شما طراح را به صورتی انجام دهید که امکان سواستفاده وجود نداشته باشد. اگر این روش استفاده نشود و ما تلاش کنیم تا حریم خصوصی را از مسیر دیگری محقق کنیم، دچار اشتباه شدیم.

محسن در ادامه افزود: اجباری وجود ندارد که شما اطلاعاتتون را به اشتراک بگذارید حالا که این کار را انجام دادید یک آیین‌نامه وجود دارد که شما آن را قبول می‌کنید. در این مورد، فرد و مقامی شما را مجبورنکرده است.

دادورز تصریح کرد: حرف شما درست که فردی اجباری در این مورد نداشته و شما آیین‌نامه را قبول کردید اما واقعیت این است که به صرف قبول این مساله ،هیچ ساختاری حق سواستفاده از این اطلاعات را ندارد.

مهدی در ادامه افزود: در مورد آیین‌نامه یک مشکل بزرگ وجود دارد که از ادبیات راحتی استفاده نکرده و این اجازه را به خود می‌دهد که هر وقت خواست این آیین‌نامه را آپدیت کرده و مواردی را به آن اضافه کند.

اگر شما امروز این موضوع را قبول کنید بعد از گذشت یک سال مواردی به آن اضافه خواهد شد. بسیاری از مردم از این ضعف قانونی آگاه نیستند.

یوسفی تصریح کرد: نشت اطلاعات زمانی که نوآوری جدیدی ایجاد می‌شود، بیشتر مشخص می‌شود.

متاورس سوار زندگی شده

صابر به دخالت دیتا در زندگی اشاره کرد : من کاملا موافق هستم . در حال حاضر اینها همگی سوار زندگی ما شدند. نکته بسیار مهم محدودیتی است که از سوی دولتها در حال انجام است .

در بسیاری از موارد دولتها محدودیتهایی را اعمال می‌کنند اما در همان زمان ما معترض می‌‌شویم. همه مردم را با خودشان همراه کرده و این کار را با دقت زیادی انجام دادند تا چند سال پیش از این رویکرد انتقاد میشد اما در حال حاضر ما در حال قانع کردن یکدیگریم. قوانینی را به ما تحمیل می‌کنند.

بدتر اینکه من بعید می‌دانم که شما فردی را پیدا کنید که یک بار آیین‌نامه را خوانده باشد.

مهدی در ادامه افزود: موضوعی که موجب می‌شود تا ما احساس ترس بیشتری بکنیم این است که اگر من خودم هم پروفایلی نسازم دیگران در مورد من بسازند. این شبکه به نام من ثبت خواهد کرد.

به طور مثال اگر من عکسی برای پروفایلم نگذارم اما خواهر و برادرم این عکس را استفاده کند به نام من ثبت خواهد کرد. اگر شما اکانت هم نداشته باشید از دست این افراد در امان نیستید.

صادق تصریح کرد: بحث گول زدن نیست. شما خودتان از اینستاگرام و ….استفاده مجانی می‌کنید در نتیجه اطلاعات شما گردش پیدا خواهد کرد.تلاش شما برای ایجاد محدودیت این شرکتها برای عدم استفاده از اطلاعات اصلا درست نیست چون فرجامی ندارد.

شما دردنیای آینده این امکان را ندارید که بتوانید قید یک سری از شبکه‌ها را بزنید به هر حال ناچار به حضور هستید. زندگی همه ما به آن سمت برده شده است که شما نمی‌توانید در برابر این شبکه‌ها مقاومت کنید.

فرض کنید که شما در حال رانندگی هستید در این صورت نمی‌توانید به قوانین موجود ایراد بگیرید. باید آن را بپذیرید و رعایت کنید.

مهدی در پایان افزود: شما تصور مجانی بودن شبکه را دارید اما این تصور درست نیست شبکه از شما درآمد کسب می‌کند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما