تهدید جدید آلمان علیه روسیه

کدخبر: 461519
آلمان اعلام کرد در صورت بروز تنش‌های جدید میان روسیه و اوکراین، خط لوله گاز نورد استریم ۲ عملیاتی نخواهد شد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از جماران، «آنالنا بائربوک» وزیر امور خارجه آلمان اعلام کرد در صورت بروز تنش‌های جدید میان روسیه و اوکراین، خط لوله گاز نورد استریم ۲ عملیاتی نخواهد شد.

خانم بائربوک یکشنبه شب و در یک برنامه تلویزیونی شبکه زد‌دی‌اف گفت این تصمیم براساس توافق مشترک میان دولت پیشین آلمان و ایالات متحده آمریکا گرفته شده است. به دلیل شرایط ناپایدار امنیتی «ایالات متحده و صدر اعظم پیشین تصمی گرفتند که در صورت بروز تنش جدید، بهره برداری از این خط لوله آغاز نشود.»

همزمان با اعلام این خبر، ماتئوش موراویتسکی، نخست وزیر لهستان از اولاف شولتس، صدر اعظم جدید آلمان خواست خط لوله گاز نورد استریم ۲ را باز نکند.

این درخواست همزمان با سفر آقای شولتس به ورشو مطرح شد. کشورهای اروپای شرقی، بسیاری از متحدان سنتی آلمان در غرب اروپا و  همچنین ایالات متحده آمریکا می‌گویند واردات مستقیم گاز از روسیه به آلمان، بدون گذر از اوکراین، وابستگی اتحادیه اروپا به مسکو را افزایش می‌دهد و همزمان مانع از ایفای نقش قدرتمند غرب در قبال رویکرد توسعه طلبانه روسیه نسبت به اوکراین خواهد شد.

آلمان بارها اعلام کرده است اجازه به حاشیه رانده شدن اوکراین در قبال صادرات گاز روسیه به اروپا را نخواهد داد.

با وجود اتمام احداث خط لوله گاز نورد استریم ۲، بهره‌برداری از آن برخلاف پیش‌بینی‌ها و به دلیل یک ایراد حقوقی کوچکی به تعویق افتاده است.

از سوی دیگر، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، به همتای روس خود هشدار داد در صورتی که روسیه به اوکراین حمله کند هزینه بسیار سنگین و گزافی را پرداخت خواهد کرد و عواقب اقتصادی ویرانگری در انتظار این کشور خواهد بود.

آقای بایدن شنبه ۱۱ دسامبر در گفتگو با خبرنگاران در عین حال تاکید کرد که امکان اعزام نیروهای نظامی آمریکایی به اوکراین در صورت حمله روسیه به این کشور «هرگز به عنوان یک گزینه» در واشنگتن مطرح نبوده است. او البته اضافه کرد که با این حال ایالات متحده و ناتو مجبور خواهند شد نیروهای بیشتری را به کشورهای عضو ناتو در شرق اروپا ارسال کنند تا این کشورها بتوانند از خود در مقابل تهدیدات دفاع کنند.

در هفته‌های اخیر نگرانی‌ها از احتمال حمله نظامی روسیه به اوکراین و اشغال بخش‌های دیگری از این کشور توسط مسکو شدت گرفته است. پوتین همواره این احتمال را رد کرده و در عین حال کی‌یف را به نسل کشی روس‌ها در مناطق شرقی اوکراین متهم کرده است.

بایدن در بخش دیگری از صحبت‌هایش به مکالمه خود با پوتین اشاره کرد و افزود: «من به صورت کامل این موضوع را برای رئیس جمهوری پوتین روشن و شفاف کردم که اگر به سمت اوکراین حرکت کند، پیامدهای اقتصادی که برای مسکو پیش خواهد آمد ویرانگر و وحشتناک خواهد بود.»

اشاره آقای بایدن به گفتگویی است که هفته گذشته با ولادیمیر پوتین انجام داد و دو ساعت هم به طول انجامید.

اظهارات آقای بایدن در حالی مطرح می‌شود که وزرای خارجه گروه ۷ در لیورپول بریتانیا حضور دارند و آنجا هم هشدارهای مشابهی خطاب به روسیه ارسال شده است. وزیر امور خارجه بریتانیا خطاب به مسکو هشدار داده در صورتی که حمله نظامی به اوکراین صورت دهد باید منتظر عواقب این اقدام خود باشد.

دیگر وزرای خارجه حاضر در این نشست هم در پیام‌هایی مشابه به مسکو تاکید کردند در صورتی که روسیه اقدامی در جهت حمله به اوکراین صورت دهد باید منتظر اجرایی شدن تحریم‌های بالقوه اروپا و جهان علیه خود باشد.

روسیه همواره هرنوع برنامه‌ریزی برای هرگونه حمله به اوکراین را انکار می‌کند و در عین حال کی‌یف و واشنگتن را به بی‌ثبات سازی منطقه متهم می‌کند. مسکو می‌گوید برای پاسخ دادن به این اقدامات بی‌ثبات ساز نیاز به ایجاد تضمین‌های امنیتی در مرزهای خود با اوکراین را دارد که از این طریق بتواند از خود حفاظت کند.

تیتر یک
  • چس فریمن، پژوهشگرموسسه واتسون دانشگاه براون تشریح کرد

    اقتصادنیوز: اکوایران تحلیل چس فریمن، پژوهشگر امور بین‌الملل در موسسه واتسون دانشگاه براون درباره نقشه آتی چین در…

از دست ندهید
بلیط هواپیما