ناامیدی روسیه از پاسخ آمریکا به پیشنهاد امنیتی مسکو

کدخبر: 472073
«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه ضمن تأیید دریافت پاسخ مکتوب آمریکا به درخواست‌های مسکو برای دریافت تضمین‌های امنیتی از عدم امتیازدهی واشنگتن به مسکو ابراز ناامیدی کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، شبکه روسی «راشاتودی» در این خصوص گزارش کرد، وزیر خارجه روسیه امروز در ارتباط با نامه مکتوب ایالات متحده درباره تضمین‌های امنیتی به مسکو گفت که ایالات متحده با وجود هفته‌ها گفت‌وگو با شرکایش، «هیچ پاسخ مثبتی به نگرانی‌های اصلی که در سند (روسیه) وجود داشت، نداده است».

لاوروف توضیح داد: «موضوع اصلی، موضع روشن ما در مورد غیرقابل قبول بودن پیشروی بیشتر ناتو به سمت شرق و استقرار تسلیحات بسیار مخربی است که می تواند قلمرو فدراسیون روسیه را تهدید کند».

به گفته لاوروف، سندی که «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا در پی مذاکرات هفته گذشته در سوئیس وعده داده بود، نتوانسته به این نگرانی‌های روسیه بپردازد.

لاوروف در ادامه افزود: «مهم است که وقتی همکاران غربی ما به پیشنهادات ما واکنش نشان می‌دهند، همواره خواستار اجرای اصول توافق شده در اروپا-آتلانتیک هستند....و بلافاصه می‌گویند که این به این معنا است که ناتو حق پیشروی دارد و هیچ کشوری حق ندارد مانع آن شود».

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین پیش از این در واکنش به پاسخ ایالات متحده به سند روسیه گفته بود که روسیه هم‌اکنون در حال بررسی پاسخی است که قرار است به آمریکا بدهد و اینکه پوتین در حال ارزیابی این سند است.

این سخنگوی کرملین تصریح کرد که واشنگتن و بلوک نظامی تحت رهبری آمریکا به اندازه کافی و به طور کامل به درخواست‌های روسیه توجهی نشان نداده‌اند.

وی توضیح داد: «همیشه چشم‌اندازهایی برای گفت‌وگوی بیشتر وجود دارد و باید وجود داشته باشد. این به نفع ما و آمریکایی‌ها است اما درباره گفت‌وگوهای اساسی در خصوص پیش‌نویس اسناد، مسائلی با ماهیت متفاوت وجود دارد که در حال حاضر درباره آن‌ها پیش‌داوری نمی‌کنم».

«آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا شامگاه چهارشنبه اعلام کرد که واشنگتن بنا به درخواست روسیه، به پیشنهادات این کشور در زمینه تضمین امنیتی در شرق اروپا پاسخ مکتوب ارائه کرده است.

اندکی بعد، «الکساندر گروشکو» معاون وزیر امور خارجه روسیه تأیید کرد که جیک سالیوان به وزارت امور خارجه روسیه رفته و این سند آمریکا را تحویل داده است.

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی