درخواست ماکرون برای تسریع در مذاکرات وین

کدخبر: 472752
اقتصادنیوز: ریاست‌جمهوری فرانسه امروز (یکشنبه) اعلام کرد «امانوئل ماکرون» در تماس روز قبل خود با «سید ابراهیم رئیسی» رئیس‌جمهور ایران بر نیاز به تسریع تلاش‌ها برای دستیابی به پیشرفت در مذاکرات وین تاکید کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، طبق اعلام ریاست‌جمهوری فرانسه، رئیس‌جمهور این کشور در گفت‌وگو با همتای ایرانی خود، بر لزوم تسریع در روند مذاکرات وین برای دستیابی به پیشرفت ملموس تاکید کرد.

ریاست‌جمهوری فرانسه امروز (یکشنبه) اعلام کرد «امانوئل ماکرون» در تماس روز قبل خود با  «سید ابراهیم رئیسی» رئیس‌جمهور ایران بر نیاز به تسریع تلاش‌ها برای دستیابی به پیشرفت در مذاکرات وین تاکید کرد.

ریاست‌جمهوری فرانسه در بیانیه‌ای اعلام کرد: رئیس‌جمهور بر اعتقاد خود مبنی بر امکان‌پذیر و ضروری بودن راه‌حل دیپلماتیک تاکید کرد و گفت که هرگونه توافق مستلزم تعهد روشن و کافی از سوی همه طرف‌ها است.

در این بیانیه آمده است: چند ماه پس از از سرگیری مذاکرات در وین، (ماکرون) بر لزوم تسریع برای دستیابی سریع به پیشرفت ملموس در این زمینه تاکید کرد.

طبق این بیانیه، او در یک تبادل‌نظر طولانی با همتای ایرانی خود خواستار رویکرد سازنده و بازگشت به اجرای کامل تعهدات از سوی ایران شد. 

بر اساس اعلام ریاست‌جمهوری فرانسه، رئیس‌جمهور این کشور همچنین در تماس مذکور، خواستار آزادی فوری «فریبا عادلخواه» ایرانی-فرانسوی زندانی در ایران شد و همچنین درباره وضعیت «بنجامین بریر» تبعه فرانسوی زندانی در ایران ابراز نگرانی کرد.

پیش‌تر، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران درباره انتقال مجدد فریبا عادلخواه به زندان و اظهارات مقامات فرانسه در این خصوص گفته بود: مقامات فرانسوی باید توجه کنند که با اظهاراتشان در روندهای قضایی جمهوری اسلامی ایران دخالت نکنند. جمهوری اسلامی ایران حاکمیتی نیست که مداخلات کشورهای دیگر را در مسیر حاکمیتی خود بپذیرد.

رئیسی در این گفت‌وگوی تلفنی با اشاره به اعتراف آمریکا به شکست سیاست فشار حداکثری، تأکید کرد جمهوری اسلامی در فرآیند مذاکرات، اراده و جدیت خود را برای حصول توافق اثبات کرده و هر تلاشی از طرف مقابل، در این رابطه باید شامل لغو تحریم‌ها، راستی‌آزمایی و ضمانت معتبر باشد.

رئیس جمهور فرانسه نیز در این گفت وگو تأکید کرد که جمهوری اسلامی ایران حق دارد که به آمریکا بی‌اعتماد باشد چرا که این ایالات متحده بوده که باعث ایجاد بحران شده است.

این گفت‌وگو یک روز بعد از اعلام تنفس در دور هشتم مذاکرات وین انجام شد. عصر جمعه هشتم بهمن ماه و در حالی که مذاکرات دور هشتم برای رفع تحریم‌های آمریکا علیه ایران در پایتخت اتریش در جریان بود، اعلام شد که براساس تفاهم صورت گرفته بین هیأت‌های مذاکره‌ کننده ایران و گروه ۱+۴ (آلمان، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) و هماهنگ کننده اتحادیه اروپا در وین، این دور به مدت حدود یک هفته تنفس خواهد داشت و هیأت‌های مذاکره‌ کننده روز شنبه نهم بهمن ماه برای رایزنی و مشورت، به پایتخت‌ها بازمی‌گردند.

در همین خصوص یک منبع آگاه به خبرنگار فارس گفت که با توجه به اهمیت موضوعات باقیمانده و لزوم اتخاذ تصمیمات سیاسی، براساس تفاهم صورت گرفته هیأت‌ها برای مشورت و رایزنی به پایتخت‌ها مراجعت می‌کنند و بعد از این وقفه یک هفته‌ای، مذاکرات از سر گرفته خواهد شد.

این منبع با بیان این‌که روند گفت‌وگوها در مجموع سازنده و رو به جلو بوده، اظهار داشت: اگر طرف‌های مقابل پس از بازگشت از پایتخت‌ها تصمیمات لازم را اتخاذ کنند، امکان حرکت سریع‌تر به سمت توافق وجود دارد.

یک مقام ریاست‌جمهوری فرانسه هم درباره مذاکرات رفع تحریم‌ها دروین گفت که گفت‌وگوها دشوار است اما نشانه‌هایی وجود دارد که توافق قابل حصول است.

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی