اگر کودکتان این علائم را دارد، به امیکرون مبتلاست

کدخبر: 479520
طیف علائم امیکرون در کودکان می‌تواند از بی‌علامتی تا علائم تنفسی و گوارشی و... باشد؛ امیکرون سویه‌ای است که علائم شایع آن علائم تنفسی و مشابه سرماخوردگی است؛ گلودرد، سرفه، آبریزش بینی، اشک‌ریزش، عطسه و تب از جمله این علائم است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، با شیوع سویه جدید کرونا در کشور متاسفانه کودکان درگیر این ویروس شدند و تست PCR تعداد بیشتری از کودکان برای ابتلا به امیکرون نسبت به جهش‌های قبلی مثبت اعلام شده است. بنا به گفته مسئولان ارشد کشوری، کودکان کرونایی در سویه امیکرون و پیک ششم، ۲۰ درصد کل مبتلایان را شامل می‌شوند که نسبت به سویه دلتا و پیک پنجم با کمتر از دو درصد، افزایش قابل توجهی را نشان می‌دهد.

طیف علائم امیکرون در کودکان می‌تواند از بی‌علامتی تا علائم تنفسی و گوارشی و... باشد؛ امیکرون سویه‌ای است که علائم شایع آن علائم تنفسی و مشابه سرماخوردگی است؛ گلودرد، سرفه، آبریزش بینی، اشک‌ریزش، عطسه و تب از جمله این علائم است.

سعید سادات منصوری گفت: سویه جدید ویروس کرونا که تحت عنوان «امیکرون» شناخته می شود، در تمام دنیا تمایل بیشتری به کودکان داشته است.

سادات منصوری، در پاسخ به این سوال که «عمده علائم در کودکان مبتلا به امیکرون چیست؟»، تصریح کرد: علائم بیماری در کودکان با بزرگسالان تفاوت زیادی ندارد، اما کودکان به خاطر کوچک‌تر بودن سیستم تنفسی نسبت به بزرگسالان، بیشتر و سریع تر التهاب و انسداد پیدا می کنند و لذا شاهد شدت علائم هستیم.

اگر کودکتان این علائم را دارد به امیکرون مبتلاست

شست‌وشوی دست‌ها با آب و صابون؛ ساده اما مهم

وی با بیان اینکه گرفتگی صدا در بزرگسالان به صورت خروسک و تنگی نفس در کودکان بروز می‌کند، ادامه داد: کودکان مبتلا به امیکرون عمدتا یک تب یک تا دو روزه را تجربه می‌کنند و دستگاه تنفسی فوقانی آنان درگیر می‌شود و خوشبختانه درگیری دستگاه تنفسی تحتانی ندارند؛ البته بستری‌ها بیشتر به خاطر درگیری دستگاه تنفسی تحتانی است.

این فوق تخصص ریه کودکان، گلودرد، سرفه و آبریزش را از عمده‌ترین علائم بیماری در گروه سنی کودکان دانست و بیان کرد: در این سوش بیشتر شاهد گرفتگی صدا و سرفه‌های شدت‌دار کودکان هستیم که برای خانواده‌ها ترسناک و نگران‌کننده است، اما با درمان‌های به موقع اکثر کودکان بهبود پیدا می‌کنند.

وی اسهال و استفراغ را از دیگر علائم بیماری در کودکان دانست و عنوان کرد: کودکان زیر دو سال نباید از ماسک استفاده کنند و تحمل ماسک برای کودکان بالای دو سال نیز دشوار است، لذا بهترین و مهمترین راه برای پیشگیری از مبتلا شدن شست و شوی دست‌ها با آب و صابون است که یک راه ساده اما مهم در پیشگیری از انتقال ویروس محسوب می‌شود.

سادات منصوری از بزرگسالان خواست در صورت ابتلا به بیماری از کودکان فاصله بگیرند و یادآور شد: وقتی یک نفر در خانواده درگیر می شود حتما سایر اعضای خانواده نیز ویروس را می‌گیرند و لذا افراد بزرگسال در صورت بیمار شدن حتی با وجود علائم خفیف سریعا جا شوند.

این فوق تخصص ریه کودکان، با بیان اینکه هرگونه علامت سرماخوردگی را امیکرون در نظر می‌گیریم، گفت: افراد بیمار حداقل پنج روز جدا باشند و با کودکان تماس نداشته باشند و حتما فاصله دو متری را رعایت کنند.

وی همچنین انتقال بیماری از مادر به نوزاد حین شیردهی را منتفی دانست و خاطرنشان کرد: احتمال انتقال ویروس از راه تنفس وجود دارد و لذا مادران هنگام شیردهی ماسک بزنند و دست‌های خود را بشویند.

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی