تاکید بر پایان فوری عملیات نظامی در اوکراین در سازمان ملل

کدخبر: 479699
رئیس مجمع عمومی طی سخنانی علاوه بر درخواست برای توقف فوری این مناقشه خواستار تضمین‌های لازم برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به شهروندان اوکراینی شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، رویترز اعلام کرد، نشست ویژه مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز دوشنبه با حضور نمایندگان کشورهای عضو و با تاکید بر ضرورت پایان یافتن هر چه سریعتر عملیات نظامی روسیه به اوکراین برگزار شد.

رئیس مجمع عمومی طی سخنانی علاوه بر درخواست برای توقف فوری این مناقشه خواستار تضمین‌های لازم برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به شهروندان اوکراینی شد.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز ابراز امیدواری کرد که مذاکرات جاری بین روسیه و اوکراین در بلاروس منجر به آتش بس شود.

گوترش در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در خصوص بحران اوکراین گفت: «برای توسل به گفت‌وگو و بازگشت به روش‌های صلح‌آمیز دیر نشده است. امیدوارم مذاکرات [بین روسیه و اوکراین] به نتیجه برسد. آتش بس و راه حل صلح آمیز پایدار».

گوترش بر لزوم توقف جنگ و خشونت در اوکراین و اجرای کامل قوانین بین المللی تاکید کرد.

نماینده روسیه در سازمان ملل متحد نیز طی سخنانی در این نشست اضطراری که با هدف یافتن راه های حل مناقشه جاری در شرق اوکراین برپا شده اوکراین را به نقض مفاد توافقنامه‌های سال ۲۰۱۵ مینسک متهم کرد.

واسیلی نبنزیا، نماینده روسیه در سازمان ملل سپس تاکید کرد که کی‌یف جایگاه و موقعیت ویژه دو جمهوری خودخوانده دونتسک و لوهانسک را نادیده گرفته است.

وی همچنین یادآور شد که شهروندان این مناطق در برابر حملات اوکراین که از حمایت غرب برخوردار است از روسیه کمک خواستند.

سفیر روسیه در سازمان ملل در ادامه گفت که روسیه آغازگر خصومت‌ها نبود و تنها برای پایان دادن به جنگ وارد عمل شد.

وی اتهام‌های مطرح شده از سوی همتای اوکراینی خود در باره حمله روسیه به مناطق مسکونی و محیط‌های آموزشی و مراکز درمانی را رد کرد.

نماینده روسیه در سازمان ملل متحد همچنین تلاش اوکراین برای پیوستن به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو را تهدیدی برای امنیت کشورش توصیف کرد.

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی