درخواست پاپ فرانسیس از مردم جهان/ برای اوکراین دعا کنید

کدخبر: 480073
پاپ فرانسیس از مردم سراسر جهان خواست تا به یاد مردم اوکراین که به جهت محافظت در برابر بمبارانها پناه گرفته اند باشند.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا، پاپ فرانسیس، رهبر مسیحیان کاتولیک جهان، در مناسبت موسوم به روز "چهارشنبه خاکستر" که او به عنوان روزی به جهت دعا و روزه برای صلح در اوکراین اعلام کرد، به ایراد سخنرانی پرداخت.

رویترز گزارش داد، پاپ در این سخنانی پس از خطاب قرار دادن لهستانی ها، صحبتهایی خارج از متن اصلی سخنرانی اش مطرح کرده و گفت، کشیش مارک ویکتور گونگالو، مترجم لهستانی همراه با روی صحنه سخنرانی، اوکراینی است.

این رهبر مسیحیان کاتولیک جهان تصریح کرد: "والدین او اکنون در پناهگاه های زیرزمینی در جایی در نزدیکی شهر کی یف هستند تا از خود در برابر بمب ها محافظت کنند. ما با همراهی با او، همه افرادی را که از بمب‌گذاری‌ها در رنج هستند، از جمله پدر و مادر سالخورده او و بسیاری از سالمندان دیگری که در پناهگاه‌های زیرزمینی در حال دفاع از خود هستند، همراهی می‌کنیم. بیایید یاد این افراد را در دلمان داشته باشیم."

بر اساس گزارشها، ساکنان شهر کی یف شب‌ را در ایستگاه‌های مترو و دیگر مکان‌های زیرزمینی پناه گرفته‌اند، صف‌هایی طولانی برای سوخت به وجود آمده و برخی از محصولات در مغازه‌ها رو به اتمام است.

همچنین بر اساس این گزارش، بیش از نیم میلیون اوکراینی از زمان آغاز حمله به کشورشان، که روسیه آن را یک عملیات نظامی ویژه خوانده، فرار کرده‌اند و بیشتر آنها به لهستان و رومانی رفته اند. کمیسیون اروپا طرح اعطای اقامت موقت به پناهجویان اوکراینی را پیشنهاد کرده است.

پاپ از طریق مترجم خطاب به لهستانی‌ها گفت: "شما اولین کسانی بودید که از اوکراین حمایت کردید، مرزها، قلب‌ها و درهای خانه‌هایتان را به روی اوکراینی‌هایی که از جنگ فرار می‌کردند، باز کردید. شما سخاوتمندانه به آنها هر آنچه را که برای زندگی با منزلت نیاز دارند به رغم حوادث حال حاضر ارائه می دهید. من عمیقا از شما سپاسگزارم و از صمیم قلب برای شما طلب آمرزش دارم."

پاپ فرانسیس خواستار ایجاد کریدورهای بشردوستانه به جهت کمک به خروج پناهجویان شده و گفت کسانی که جنگ به راه می اندازند نباید با توهم فکر کنند که خدا در کنار آنهاست.

واتیکان خواستار توقف فوری این حمله شده و اعلام کرده، آماده است تا "گفتگو بین روسیه و اوکراین را تسهیل کند."

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی