۲۱ نماینده کنگره در مخالفت با برجام به بایدن نامه نوشتند

کدخبر: 481969
۱۲ قانونگذار دموکرات و ۹ قانونگذار جمهوری‌خواه در نامه ای که به جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده آمریکا نوشته‌اند حمایت از توافق فعلی را دشوار می‌دانند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، گروهی از قانونگذاران مجلس نمایندگان آمریکا با نگارش نامه‌ای به جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا گفته‌اند که از توافق هسته‌ای جدید با ایران حمایت نمی‌کنند. ۱۲ قانونگذار دموکرات و ۹ قانونگذار جمهوری‌خواه در این نامه نوشته‌اند حمایت از توافق فعلی را  دشوار می‌دانند.

در بخشی از این نامه که به رویت رسانه صهیونیستی جوئیس‌اینسایدر رسیده آمده است: «بر اساس آنچه در حال حاضر می‌دانیم، حمایت از توافق با روالی که در حال حاضر مورد بحث قرار دارد دشوار است.»

قانونگذاران آمریکایی از احتمال حذف نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست ادعایی وزارت خارجه آمریکا موسوم به «سازمان‌های تروریستی خارجی» به عنوان بخشی از توافق احتمالی برای بازگشت آمریکا به برجام ابراز نگرانی کرده‌اند.

آنها نوشته‌اند چنین اقدامی با وعده «آنتونی بلینکن»، وزیر امور خارجه آمریکا در جلسه کنگره مبنی بر اینکه دولت بایدن برای بازگشت به برجام تحریم‌های «تروریستی» علیه ایران را رفع نخواهد کرد، مغایرت دارد.

دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور سابق آمریکا بعد از خروج از برجام در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷، علاوه بر بازگرداندن تحریم‌های متوقف‌شده به موجب آن توافق، تحریم‌های تازه‌ای علیه ایران وضع کرد. او مضاف بر این اقدامات، برای دشوار کردن مسیر بازگشت احتمالی به توافق از سوی دولت بعدی خود، برخی از نهادها و افرادی که نامشان قبلاً به بهانه برنامه هسته‌ای ایران در فهرست تحریم قرار گرفته بود را به بهانه‌های دیگری مانند «تروریسم»، «حقوق بشر» و ادعاهای دیگر تحت تحریم قرار داد.

۲۱ قانونگذار آمریکایی خواستار آن شده‌اند که دولت بایدن ظرف یک هفته آینده یک جلسه توضیحی درباره مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین برگزار کند و به سوالات نماینده‌های کنگره در خصوص توافق احتمالی با ایران پاسخ دهد.


 

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی