زلنسکی:

روسیه به دنبال هدف قرار دادن کل اروپا است

کدخبر: 487778
اقتصادنیوز: «ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین در سخنرانی اواخر شب گذشته (شنبه) خود برای مردم کشورش اعلام کرد که تهاجم روسیه «فقط به اوکراین محدود نمی‌شود و کل پروژه اروپا هدف روسیه است».

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، رئیس‌جمهور اوکرایناعلام کرد که هدف روسیه به اوکراین ختم نمی‌شود و این کشور قصد دارد اروپا را هدف بگیرد.

«ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین در سخنرانی اواخر شب گذشته (شنبه) خود برای مردم کشورش مدعی شد که تهاجم روسیه «فقط به اوکراین محدود نمی‌شود و کل پروژه اروپا هدف روسیه است».

روزنامه «اسکاتسمن» در این خصوص گزارش کرد، رئیس‌جمهور اوکراین با متهم کردن روسیه برای تلاش برای هدف گرفتن اروپا گفت: «به این دلیل است که وظیفه اخلاقی تمامی دموکراسی‌ها و تمامی نیروهای اروپا است که از شوق اوکراین برای صلح حمایت کنند. این در حقیقت راهبرد دفاعی برای هر کشور متمدن است».

طی هفته‌های اخیر اوکراین و همپیمانان غربی این کشور تلاش کرده‌اند با انتشار تصاویری ویدئویی، نیروهای مسلح روسیه را به قتل عام غیرنظامیان در منطقه کی‌یف متهم کنند اما مقام‌های روس بارها تأکید کرده‌اند که تاریخ انتشار این تصاویر ویدئویی مربوط به زمانی است که نیروهای نظامی روسیه، شهرهای بوچا و ایرپین در منطقه کی‌یف را ترک کرده بودند.

زلنسکی همچنین از رهبران انگلیس و اتریش برای سفر روز شنبه به کی‌یف پایتخت اوکراین و تعهد برای ارائه کمک به این کشور اروپایی قدردانی کرد و همچنین و از رئیس کمیسیون اروپا و نخست وزیر کانادا به خاطر راه‌اندازی کمپین جمع آوری کمک‌های مالی جهانی برای اوکراینی‌هایی که خانه‌هایشان را ترک کرده‌اند، تشکر کرد. در این کمپین آنطور که گزارش‌ها نشان می‌دهد، بیش از 10 میلیارد یورو جمع آوری شده است.

زلنسکی در ادامه خواستار تحریم کامل نفت و گاز روسیه شد و صادرات نفت و گاز روسیه را منابع «اعتماد به نفس و مصونیت از مجازات» روسیه اعلام کرد و گفت: «نباید برای آزادی منتظر ماند. هنگامی که استبداد تجاوز خود را به هر چیزی که صلح را در اروپا حفظ می‌کند آغاز می کند، باید فوراً اقدام کرد».

رسانه‌های غربی اعلام کردند که با گذشت 6 هفته از آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین، مسکو نظامیان خود را از بخش شمالی اوکراین در اطراف کی‌یف خارج کرده است و تمرکز خود را بر منطقه دونباس در شرق اوکراین قرار داده است. تصاویر ماهواره‌ای فناوری‌های مکسار که روز جمعه هفته گذشته جمع‌آوری شده بود، کاروان هشت مایلی از خودروهای نظامی روسیه را نشان می‌داد که از طریق شهرک «ولیکی برلوک» به سمت جنوب و منطقه دونباس حرکت می‌کردند.

تحلیلگران نظامی غرب می‌گویند که هلالی از قلمرو شرق اوکراین از خارکیف، دومین شهر بزرگ اوکراین، در شمال به سمت خرسون در جنوب تحت کنترل روسیه است اما ضدحمله‌‌های اوکراین، کنترل روسیه بر خرسون را تهدید می‌کند و نیروهای اوکراینی در حال نبرد با نیروهای روس در منطقه دونباس هستند.

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی