شروط مجلس برای قضات دیوان عدالت اداری

کدخبر: 487791
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (یکشنبه ۲۱ فروردین) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی جزئیات طرح اصلاح قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری، با ماده ۴، ۵ و ۶ این طرح موافقت کردند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، نمایندگان مجلس مقرر کردند که قضات دیوان عدالت اداری باید با حکم رئیس قوه قضائیه منصوب شده و دارای ۷ سال سابقه کار قضائی باشند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (یکشنبه ۲۱ فروردین) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی جزئیات طرح اصلاح قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری، با ماده ۴، ۵ و ۶ این طرح موافقت کردند.

ماده۴-قضات دیوان با حکم رئیس قوه قضائیه منصوب می‌شوند و باید دارای هفت سال سابقه کار قضائی باشند. رئیس دیوان عدالت اداری می‌تواند قضات واجد شرایط را به رئیس قوه قضائیه پیشنهاد نماید.

تبصره- وجود شرط سابقه مذکور در این ماده در خصوص قضات و یا حائزین منصب قضا که مطابق مقررات استخدامی قضات جذب می‌شوند و دارای مدرک دکترای حقوق با اولویت حقوق عمومی و سایر گرایش‌های مورد نیاز دیوان می‌باشند، الزامی نیست و حسب مورد پس از گذراندن دوره‌های کارآموزی عمومی و تخصصی متناسب با صلاحیت ‌و وظایف دیوان عدالت اداری، با ابلاغ رئیس قوه قضائیه به سمت دادرس علی‌البدل دیوان عدالت اداری منصوب می‌شوند. چگونگی جذب و نحوه و مدت کارآموزی عمومی و تخصصی آنها بر اساس دستورالعملی است که بنا به پیشنهاد رئیس دیوان عدالت اداری به ‌تصویب رئیس قوه قضائیه می‌رسد.»

بر اساس ماده ۵ این طرح، ماده (۵) قانون به شرح زیر اصلاح می‌شود:

ماده۵- رئیس دیوان در چهارچوب مفاد این قانون علاوه بر ریاست اداری و نظارت بر کلیه قسمت‌های دیوان، ریاست شعبه اول تجدیدنظر دیوان را نیز برعهده دارد و می‌تواند از بین معاونین قضائی یک نفر را به عنوان معاون اول انتخاب نماید.

تبصره- رئیس دیوان می‌تواند وظایف و اختیارات خود، به غیر از اختیارات خاص موضوع مواد (۷۹ و ۹۱) این قانون را، حسب مورد در امور قضائی به معاونین قضائی و در امور غیرقضائی به هر یک از معاونین خود تفویض نماید.»

بر اساس ماده ۶ این طرح، یک تبصره به شرح زیر به ماده(۶) قانون الحاق می‌شود:

تبصره- در صورت ارائه الکترونیکی خدمات مذکور به مردم و دستگاه های اجرائی به نحوی که با تشخیص رئیس دیوان وجود این دفاتر در برخی از استان ها ضرورت نداشته باشد، دفتر منحل و کارکنان شاغل آن در صورت تمایل به دیوان عدالت اداری در تهران و در غیر این صورت به دادگستری محل، منتقل می‌گردند.

تیتر یک
  • گزارش اقتصادنیوز از بازارهای جهانی + نمودار

    اقتصادنیوز: دیروز قیمت اونس طلا در بازارهای جهانی اندکی بهبود یافت، اما بیت کوین همچنان روند نزولی چند هفته اخیر را…

از دست ندهید
فلای تودی