ملاک اعزام برای حج ۱۴۰۱ اعلام شد / اولویت با چه کسانی است؟

کدخبر: 488022
اقتصادنیوز: معاون امور حج و عمره سازمان حج و زیارت اظهارکرد: از میان بیش از ۷۴ هزار زائری که در سال ۹۹ ثبت نام و هزینه خود را واریز کرده اند اولویت ثبت نام اولیه در بانک ملاک اعزام برای حج ۱۴۰۱ خواهد بود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی حج، معاون امور حج و عمره سازمان حج و زیارت گفت: اولویت ثبت نام اولیه دربانک، ملاک اعزام از بین زائران حج ۹۹ برای حج پیش رو خواهد بود. 

در نشست امروز شورای برنامه‌ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت به ریاست حجت الاسلام سید عبدالفتاح نواب، اعلام شد با توجه به تصمیم عربستان مبنی بر برگزاری حج، ارتباط با دستگاه‌های همکار و تشکیل کمیسیون های تخصصی برای تسهیل اعزام زائران ایرانی آغاز شده است.

معاون امور حج و عمره سازمان حج و زیارت در این نشست اظهارکرد: از میان بیش از ۷۴ هزار زائری که در سال ۹۹ ثبت نام و هزینه خود را واریز کرده اند اولویت ثبت نام اولیه در بانک ملاک اعزام برای حج ۱۴۰۱ خواهد بود.

اکبر رضایی طبق اخبار و اطلاعات دریافتی، از سهمیه یک میلیون نفری که برای حج آینده تعیین شده است ۱۵۰ هزار نفراز حجاج داخل و ۸۵۰ هزار نفر از خارج عربستان در مناسک حج تمتع حضورخواهند داشت.

رئیس سازمان حج و زیارت هم سه شرط پذیرش حجاج را زیر ۶۵ سال بودن، واکسیناسیون با واکسن های مجاز اعلام شده از سوی عربستان و گواهی آزمایش منفی ابتلا به کرونا عنوان کرد.

سید صادق حسینی افزود: درحال پیگیری هستیم تا دعوتنامه حج را هرچه زودتر دریافت کنیم تا وضعیت حج آینده و سهمیه حجاج ایرانی برای ادای مناسک حج روشن و یادداشت تفاهم فی مابین هم امضاء ‌شود.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت نیز با بیان اینکه خداوند شرط استطاعت برای حج را توانایی جسمی و مالی قرار داده است، اعلام شرط سنی از سوی عربستان برای ادای واجب الهی را تعجب برانگیز خواند چون با این شرط افراد سالم زیادی از انجام حج در امسال محروم می شوند.

وی گفت: اختصاص سهمیه ۱۵۰ هزار نفری برای زائران داخل عربستان و۸۵۰ هزار نفر برای بیش ازیک میلیارد مسلمان جهان با منطق هر هزار نفر یک نفر سازگاری ندارد.

در اکوایران ببینید؛

نواب همچنین ازهمگان خواست تلاش کنند بهترین خدمات را برای زائرانی ایرانی که به حج مشرف می شوند، ارائه نمایند. 

در این جلسه همچنین تصریح شد زائرانی که برای حج ثبت نام کرده اند درصورتی که تاکنون دوره واکسیناسیون خود را تکمیل نکرده اند هرچه سریعتر اقدام نمایند و از واکسن های مورد تایید عربستان تزریق کنند.  

در ادامه این جلسه حجت الاسلام صحبت الله رحمانی معاون عتبات سازمان حج و زیارت از اجرای عتبات نوروزی و روند اعزام زائران در ماه مبارک رمضان به عراق گزارش داد و تصریح کرد: با تشکیل کارگروه های مختلف و استفاده از نقطه نظرات نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و رئیس سازمان حج و زیارت تلاش خواهد شد که اشکالات و آسیب های اعزام زائران به عتبات عالیات که شناسایی شده است رفع شود.

برپایه این گزارش، در ابتدای این جلسه نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت فرارسیدن سالروز وفات بانوی گرامی اسلام حضرت خدیجه کبری (س) را تسلیت گفت  و به گوشه ای از فداکاری های آن حضرت در راه تنومند کردن درخت نوپای اسلام و موفقیت های پیامبر اکرم(ص) اشاره کرد. 
حجت الاسلام نواب افزود: حضرت خدیجه(س) با نقش بی بدیلی که داشت بیشترین خدمت را به پیامبر گرامی اسلام کرد و رسول مکرم اسلام هم فرمود: خداوند بهتر ازخدیجه به من ارزانی ننمود. او با مالش به اسلام کمک کرد و در زمانی که دیگران کافر بودند ایمان آورد  و خداوند از او کوثر را به من بخشید. 

تیتر یک
  • تقویم اقتصادی بازارهای جهانی در هفته + جدول

    اقتصادنیوز: با تشدید فروش شدید سهام در آمریکا، قیمت طلا در آستانه آزمونی بزرگ قرار گرفته است.

از دست ندهید
فلای تودی