چرا ابراهیم رئیسی زیاد سخن می گوید؟

کدخبر: 489678
مهاجری در یادداشتی نوشت: رییس‌جمهور به عنوان بالاترین مقام عالی کشور، محل توجه افکارِ عمومی است و مردم منتظرند مهم‌ترین خبرها و وعده‌ها را از او بشنوند. آقای رییسی، لابد برای پاسخ دادن به همین نیاز، زیاد مصاحبه می‌کند یا در مراسم حضور می‌یابد و همه آنها نیز پوشش خبری می‌یابد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از روزنامه اعتماد، محمد مهاجری، فعال رسانه ای اصولگرا، در یادداشتی نوشت: سال‌ها پیش از مرحوم آقای هاشمی‌رفسنجانی شنیدم که گفت یک روز خدمت امام می‌رسد و می‌گوید: «شما هرروز با اقشاری از مردم ملاقات دارید و سخنرانی می‌کنید. گاهی حتی در یک روز این ملاقات‌ها بیش از یک مورد است. صداوسیما تمام آنها را در بخش‌های مختلف اخبار پخش می‌کند و این موضوع برای مخاطبان رادیو و تلویزیون خسته‌کننده است.» (نقل به مضمون)  گویا حضرت امام می‌گوید نیازی نیست صداوسیما این سخنرانی‌ها را پخش کند که آقای هاشمی می‌گوید این کار ممکن است باعث سوءتفاهم‌هایی شود.  آقای هاشمی گفت بالاخره امام پذیرفتند که دیدارها را محدود کنند. 

  اگرچه در شرایط ماه‌های نخست انقلاب، علاقه زیاد گروه‌های مختلف مردم به حضرت امام، آنها را به شنیدن سخنان ایشان ترغیب می‌کرد و سخنرانی‌های مکرر و متعدد و پخش آنها از صداوسیما کاملا قابل‌توجیه بود، اما امروز که در شرایط دیگری قرار داریم ضرورت سخن گفتن بسیار کمتر است. 

 رییس‌جمهور به عنوان بالاترین مقام عالی کشور، محل توجه افکارِ عمومی است و مردم منتظرند مهم‌ترین خبرها و وعده‌ها را از او بشنوند. آقای رییسی، لابد برای پاسخ دادن به همین نیاز، زیاد مصاحبه می‌کند یا در مراسم حضور می‌یابد و همه آنها نیز پوشش خبری می‌یابد.  مجموع اظهارنظرهای رییس‌جمهور، آبشاری از وعده و فرمان را روانه روح و روان جامعه می‌کند که بخش مهمی از آن نتیجه‌اش فقط بالا بردن انتظارات است.  به‌علاوه اقتصاد دستوری فقط موجب برهم زدن نظم بازار و گرانی کالاها می‌شود؛ لذا رییس‌جمهور ناگزیر می‌شود در اظهارات بعدی‌اش تاثیر حرف‌های گذشته را از بین ببرد. اما معمولا سرکنگبین صفرا می‌افزاید و... بزرگ‌ترین زیان‌کننده این وضعیت شخص رییس‌جمهور است زیرا پس از مدتی وعده‌ها و حرف‌های تکراری برای مخاطب عادی می‌شود و سخنانش جدی گرفته نمی‌شود.

از آن بدتر، اطلاعات غلطی است که گاهی توسط رییس‌جمهور بیان می‌شود و این می‌تواند برای اعتماد عمومی خطرناک باشد. به اینها اضافه کنید گاف‌هایی که گهگاه داده می‌شود و سوژه فضای مجازی می‌شود.  شاید اگر مشاوران آقای رییسی، همان سفارش آقای هاشمی به امام را به رییس‌جمهور گوشزد کنند، اعتبار رییس دولت نیز محفوظ بماند.

تیتر یک
  • نوسان بیت‌کوین در محدوده ۲۹۰۰۰ دلاری

    اقتصادنیوز: نوسان بیت کوین در حدود قیمت ۲۹۰۰۰ دلار و تغییرات اندک آن نسبت به دیروز، موجب آرامش بازار ارزهای دیجیتال…

از دست ندهید
فلای تودی