از بازداشت خبرنگار تا ممنوعیت مصاحبه با مدیران ...

شهردار مشهد به زیرمجموعه خود چه دستوری داده است؟

کدخبر: 491395
اقتصادنیوز: خراسان در گزارشی از شهردار مشهد انتقاد کرد.
به گزارش اقتصادنیوز این روزنامه نوشت: «خراسان آنلاین» پایگاه خبری روزنامه خراسان در فضای مجازی همواره در پیگیری مشکلات مردم و صنوف مختلف پیشگام بوده است، اما هر از گاهی در کنار رفتار حرفه‌ای بسیاری از سازمان‌ها، شاهد اقدامات عجیب و غریب هم هستیم که به دلیل نبود شناخت صحیح و فهم دقیق از کارکرد و وظایف رسانه صورت می‌گیر‌د. هر چند این سنگ‌اندازی‌ها خللی در کار خبرنگاران ما ایجاد نکرده و ما همچنان پیگیر کار مردم هستیم.
روز گذشته در هفته کارگر، خبرنگار ما سعی در تهیه گزارشی از مشکلات کارگران روزمزد ساختمانی داشت، اما متاسفانه ماموران شهرداری با برخورد نامناسب فیزیکی مانع از ادامه کار ما شدند، متاسفانه تماس ما با نعمتی مسئول روابط عمومی شهرداری هیچ فایده‌ای نداشت و خبرنگار ما توسط ماموران گشت به کلانتری منتقل شد! البته خوشبختانه با نگاه و بینش رسانه‌ای خوب رئیس کلانتری موضوع حل و فصل شد اما این گلایه جدی از ارجائی شهردار مشهد که داعیه ارتباط با مردم و رسانه‌ها را دارد، پابرجاست.
نکته جالب این که در گفت‌وگوی ما با کارگران ساختمانی در میدان پانزده خرداد که شهرداری ایست کار ندارد، مشکلی به وجود نیامد و کارگران توانستند از طریق دوربین ما درد گفته های خود را به گوش مسئولان برسانند که در روزهای آینده این گزارش منتشر خواهد شد اما حضور خبرنگار ما در میدان فردوسی که شهرداری مثلا با احداث ایستگاهی سعی کرده نقشی در سامان دهی کارگران داشته باشد، منجر به برخورد فیزیکی با خبرنگار ما می شود!
 اما رفتارهای غیرحرفه‌ای مدیریت شهری و  روابط عمومی شهرداری به این مورد خلاصه نمی‌شود؛نمونه هایی را برای شفاف شدن و پاسخ گویی شهردار به طور خلاصه   آورده ایم.
* درباره تهیه گزارشی از مشکلات غسالان و آتش‌نشانان هم مشابه این اتفاق تکرار شد، خبرنگار ما با وجود هماهنگی قبلی به بهشت رضا(ع) رفت اما اجازه مصاحبه با غسالان به صورت خصوصی داده نشد، تا بتوانند مشکلات صنفی خود را بدون نگرانی مطرح کنند. جالب ‌تر این که با وجود نامه‌نگاری با آتش‌نشانی برای گفت وگو با آتش نشانان و بررسی مشکلات شان، کمی قبل‌تر‌ از گزارش ما، گزارشی با رویکرد مثبت در روزنامه شهرداری چاپ شد که به نوعی سوژه ما سوزانده شده باشد!
* پیگیری چند هفته‌ای ما برای همراهی شهرداران مناطق در گزارش های میلان‌آنلاین و نشستن پای درد دل مردم محلات نیز به جایی نرسید، شوربختانه در یکی از گزارش‌ها بعد از هماهنگی انجام شده با روابط عمومی شهرداری منطقه 12، مصاحبه‌ای با شهردار این منطقه انجام شد اما بعد از آن با خبرنگار ما تماس گرفتند و وی را تحت فشار گذاشتند که مصاحبه منتشر نشود!
* در گزارش دیگری با وجود هماهنگی انجام شده با مدیر کل نظارت بر خدمات شهری شهرداری مشهد و حضور خبرنگار در محل کار ایشان در اقدامی عجیب اعلام شد که اجازه ضبط گزارش تصویری و حتی استفاده از ریکوردر هم وجود ندارد!
* در راستای پیگیری فاجعه زیست محیطی کشف‌رود و تخلیه فاضلاب‌ها، شاهد رفتار حرفه‌ای آبفا و‌ محیط زیست بودیم، مسئولان این دو سازمان در مقابل دوربین ما ایستادند و رودررو با مردم به بیان اقدامات انجام شده پرداختند اما باز هم مدیران شهرداری مشهد پس از یک هفته پیگیری حاضر به مصاحبه و پاسخ گویی درباره اقدام انجام شده و نشده درباره کشف رود نشدند!
* موضوع آسفالت نامناسب برخی از معابر یکی دیگر از چالش های مردم مشهد است، این موضوع را از مدیر کل نظارت بر نگهداری و تعمیرات و بهره برداری تاسیسات و زیرساخت های شهری شهرداری مشهد جویا شدیم که اعلام کردند ابتدا متن مصاحبه‌ای که چند روز قبل درباره آب گرفتگی معابر را داشتید برای من بفرستید تا مشاهده کنم (و اگر خوب کار کرده بودید) درباره موضوع بعدی با شما مصاحبه خواهم کرد! تیتر مصاحبه انجام شده قبلی ما داستان تکراری آب گرفتگی معابر بود، گویا برخی مدیران شهرداری انتظاری که از رسانه دارند، نه بیان مشکلات و حرف مردم است بلکه صرفا مجیزگویی و به به و چه چه کردن اقدامات آقایان است!
* ‌ پیگیری ماجرای شفافیت حقوق دریافتی مدیران شهرداری، ‌پرداخت مطالبات پیمانکاران و وعده رایگان کردن برخی از خطوط حاشیه‌ شهر از جمله مواردی بود که در روزهای گذشته با آقای ارجائی شهردار مشهد تماس گرفتیم اما متاسفانه پاسخ گوی تماس‌های مکرر ما نبودند.
حال قضاوت با شما، فکر می‌کنید این رفتار غیرحرفه‌ای شهرداری مشهد با رسانه به چه دلیلی صورت می‌گیرد؟! چرا سکوت می کنند یا اجازه تهیه و انتشار گزارش را نمی دهند؟
تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی