ایستادگی خواننده های زن آمریکایی در مقابل لغو یک قانون

کدخبر: 504418
رای دیوان عالی ایالات متحده امریکا راه را باز کرده است تا هر کدام از ایالت‌ها بتوانند اختیار زنان باردار را برای سقط جنین ممنوع یا به شدت محدود کنند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، در پی لغو یک حکم ۵۰ ساله توسط دیوان عالی امریکا که به زنان سراسر این کشور حق سقط جنین را می‌داد، برخی چهره ها در این کشور از جمله خواننده های زن، نسبت به این اقدام واکنش نشان داده و به بهانه دفاع از حقوق زنان، در برابر اجرایی کردن این قانون مقاومت می کنند!

رای دیوان عالی ایالات متحده امریکا راه را باز کرده است تا هر کدام از ایالت‌ها بتوانند اختیار زنان باردار را برای سقط جنین ممنوع یا به شدت محدود کنند.

در سال ۱۹۷۳ این دیوان در حکمی با عنوان «رو در برابر وید»، اجازه داده بود که زنان باردار در ماه اول بارداری خود حق سقط جنین دارند، در حالی که محدودیت‌های قانونی و ممنوعیت را در سه ماهه دوم و سوم بارداری مجاز می‌دانست.

اکنون این دیوان حکم قبلی را لغو کرده است و عملا این امکان را برای ایالت‌ها فراهم می‌کند که سقط جنین زودتر از ۱۲ هفته را ممنوع کند.

در همین راستا برخی چهره های شناخته شده در این کشور، از جمله تیلور سوئیفت، هالزی، بیلی آیلیش، لیزو، کریستین بیل، هیلی بیبر، هری استایلز، کلسی بالرینی، میشل اوباما، جیسون جوردن، مارکو پرایس، جیسون ایزبل و ... به لغو این قانون با انتشار توئیت و یا صحبت در اجراهای زنده خود واکنش نشان دادند.

تیلور سوئیفت ـ ترانه‌سرا و خواننده امریکایی ـ با انتشار  پستی در توئیتر خود نسبت به این اقدام دیوان عالی امریکا واکنش نشان داد و نوشت: «حقیقتا نسبت به جایی که اکنون در آن قرار گرفته‌ایم، وحشت‌زده هستم.»

هالزی ـ ترانه‌سرا و خواننده ـ هم با انتشار پستی در اینستاگرام خود نوشت: «منتظر انقلابی‌ها برای تغییر جهان نباشید، خودتان این نقش را ایفا کنید. هیچکس به ما کمک نخواهد کرد. این وظیفه ما است و باید همین الآن اقدام کنیم.»

بیلی آیلیش ـ خواننده و ترانه‌سرای امریکایی ـ در اجرای خود در فستیوال گلستنبری به لغو حق قانونی سقط جنین در امریکا اعتراض کرد و گفت: «روزی واقعا تاریک برای زنان در ایالات متحده امریکا است. این را می‌گویم چون طاقت ندارم بیش از این به آن فکر کنم.»

اما صحبت های این زنان که هر کدام میلیون ها علاقمند و طرفدار در فضای مجازی و واقعی دارند، در حالی به بهانه دفاع از حقوق زنان مطرح می شود که نتایج یک بررسی جدید در نشریه پزشکی (British Medical Journal)، از ارتباط سقط جنین با خطر افزایش احتمال سکته مغزی در زنان گفته است.

متخصصان دریافته‌اند زنانی که یک بار سقط جنین داشته‌اند، هشت درصد بیشتر از زنانی که هیچ سقط جنینی نداشته‌اند در معرض خطر سکته بوده‌اند و سه سقط جنین، خطر ابتلا به سکته مغزی را تا ۸۲ درصد بیشتر می‌کند.

تیتر یک
  • گزارش اقتصادنیوز از بازارهای جهانی + نمودار

    اقتصادنیوز: دیروز بیت کوین پس از ناکامی در حفظ نقطه قیمتی ۲۵هزار دلار، حدود ۲ درصد کاهش ارزش داشت.

از دست ندهید
فلای تودی