محور رایزنی مقامات ارشد نظامی آمریکا و چین

کدخبر: 506837
رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا امروز با همتای چینی خود به صورت تلفنی درباره مسائل منطقه‌ای و جهانی رایزنی کرد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایرنا، وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) همزمان با افزایش تنش‌ها میان غرب به رهبری آمریکا با چین اعلام کرد که ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، روز پنجشنبه با ژنرال لی ژوئوچنگ، رئیس ستاد مشترک چین تلفنی درباره مسائل منطقه‌ای و جهانی گفتگو کرد.

سخنگوی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا روز پنجشنبه به وقت محلی اعلام کرد: مارک میلی در خصوص نیاز به مدیریت مسوولانه رقابت و باز نگه داشتن خطوط ارتباطی گفتگو کرد.

وی افزود: میلی بر اهمیت مشارکت ارتش چین در گفتگوی اساسی در زمینه بهبود ارتقای ارتباطات در زمان بحران و کاهش خطر راهبردی تاکید کرد.

این سخنگو ادامه داد: این گفتگو همچنین شامل بحث سازنده در خصوص تعدادی از مسایل امنیتی منطقه ای و جهانی بود.

وزارت امور خارجه آمریکا نیز اعلام کرده است آنتونی بلینکن وزیر خارجه این کشور در حاشیه نشست این هفته وزرای خارجه گروه ۲۰ در بالی با وانگ یی وزیر امور خارجه چین دیدار خواهد کرد.

دیدار با وانگ که انتظار می‌رود  روز شنبه رخ دهد، جدیدترین ارتباط سطح بالا میان مقامات آمریکا و چین خواهد بود و همزمان با بررسی لغو تعرفه‌های واردات برخی از کالاهای تولید شده در چین توسط جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا به عنوان راهکاری برای مهار تورم انجام می‌شود.

جانت یلن، وزیر خزانه داری آمریکا نیز روز دوشنبه با لیو هی، معاون نخست وزیر چین گفتگو کرد درحالی که جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، ماه گذشته با یانگ جیچی، دیپلمات ارشد چین در لوکزامبورگ دیدار کرده بود.

با وجود رقابت راهبردی فزاینده بین واشنگتن و پکن، بایدن به منظور مقابله با تورم فزاینده در آمریکا قبل از انتخابات میان دوره‌ای ماه نوامبر، درحال بررسی لغو تعرفه‌های گمرکی بر مجموعه‌ای از کالاهای چینی است.

کاخ سفید گفته است که هیچ زمان مشخصی برای این تصمیم گیری وجود ندارد اما انتظار می‌رود بایدن و شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین نیز در هفته‌های آینده گفتگو کنند.

وزرای خارجه ۲۰ اقتصاد بزرگ (گروه ۲۰) قرار است روز جمعه در جزیره بالی در اندونزی دیدار کنند. این دیدار پیش از نشست سران این گروه در ماه نوامبر که باز هم به میزبانی اندونزی انجام خواهد شد، برگزار می‌شود.

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی