موشک "استارشیپ" منفجر شد

کدخبر: ۵۰۷۷۹۶
تقویت کننده موشک "استارشیپ"(Starship) در حین انجام یک آزمایش آتش گرفت، اما نه آنطور که "اسپیس‌ایکس" می‌خواست.
موشک "استارشیپ" منفجر شد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، اسپیس اعلام کرد، موشک مورد انتظار "استارشیپ" ساخته شرکت "اسپیس‌ایکس" در حالی که قرار بود اواخر ماه جاری میلادی اولین پرواز مداری خود را تجربه کند، تقویت کننده آن در طول یک آزمایش منفجر شد.

تقویت کننده موشک "استارشیپ"(Starship) در حین انجام یک آزمایش آتش گرفت، اما نه آنطور که "اسپیس‌ایکس" می‌خواست.

یک گلوله آتشین در نمونه اولیه موشک فوق سنگین "استارشیپ" که نسل بعدی سیستم حمل و نقل فضای عمیق شرکت "اسپیس‌ایکس" است، در طول آزمایشی در روز دوشنبه (۱۱ ژوئیه) در تاسیسات "استاربیس"(Starbase) این شرکت در تگزاس جنوبی فوران کرد.

اگرچه به نظر می‌رسید که همه چیز در اطراف موشک ثابت مانده است، اما تقویت کننده تا مدتی پس از مشاهده آتش، دود غلیظ منتشر می‌کرد. "ماسک" در مورد علت احتمالی این انفجار توضیحی نداده است، اما به استفاده از سوخت برودتی که برای تولید نیروی لازم برای "سوپر هوی" لازم است، اشاره کرده است.

این انفجار در واقع در قسمت پایینی "بوستر ۷" که نمونه اولیه‌ای از مرحله اول بزرگ موشک "استارشیپ" موسوم به "سوپر هوی"(Super Heavy) است، اتفاق افتاد.

"ایلان ماسک" بنیان‌گذار و مدیر عامل "اسپیس‌ایکس" عصر دوشنبه در توییتر گفت که این انفجار و آتش سوزی، غیرعمدی بوده است. وی در یک توییت نوشت: بله، در واقع خوب نیست. تیم در حال ارزیابی آسیب است.

وی همچنین در پست دیگری در توییتر توضیح داد که آزمایش راه‌اندازی چرخش موتور طبق برنامه انجام نشد و این گلوله آتشین ظاهر شد.

"استارشیپ" در کمال ناباوری منفجر شد

"اسپیس‌ایکس" در حال آماده سازی "بوستر ۷" برای اولین پرواز آزمایشی مداری "استارشیپ" است. اکنون اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود و اگر "بوستر ۷" بر اثر این اتفاق آسیب زیادی ندیده باشد، می‌تواند طی چند ماه آینده انجام شود.

موشک "استارشیپ" از مرحله اصلی‌"سوپر هوی" و یک فضاپیمای ۱۶۵ فوتی(۵۰ متری) در مرحله بالایی به نام "استارشیپ" تشکیل شده است. "ماسک" گفته است که هر دوی این عناصر به طور کامل و سریع قابل استفاده مجدد خواهند بود و به طور بالقوه استعمار مریخ و سایر دستاوردهای اکتشافی جاه طلبانه را از نظر اقتصادی امکان‌پذیر می‌کنند.

موشک "استارشیپ" از موتور جدید شرکت "اسپیس‌ایکس" به نام "رپتور" نیرو می‌گیرد که ۳۳ عدد از آن برای تقویت کننده و شش عدد برای مرحله بالایی موشک تعبیه شده است و "بوستر ۷" نیز یک مکمل برای موتورهای رپتور است.

"اسپیس‌ایکس" تاکنون چندین نمونه اولیه مرحله بالایی استارشیپ را در پروازهای آزمایشی در ارتفاع بالا آزمایش کرده است و حتی یکی را در ماه مه ۲۰۲۱ به سلامت فرود آورده است. اما ماموریت آتی که یک موشک کامل استارشیپ معروف به "شیپ ۲۴" را به مدار می‌فرستد، اولین پرواز مداری آن و همچنین اولین پرواز "سوپر هوی" خواهد بود.

"اسپیس‌ایکس" در حال توسعه "استارشیپ" است تا افراد و محموله‌ها را به ماه، مریخ و سایر مقاصد دوردست ببرد. ناسا این سیستم را به عنوان اولین فرودگر انسانی برای پروژه "آرتمیس" که برنامه اکتشاف ماه است، انتخاب کرده است. ناسا قصد دارد با استفاده از استارشیپ در سال ۲۰۲۵ یا ۲۰۲۶ فضانوردان را در نزدیکی قطب جنوبی ماه فرود بیاورد.

تیتر یک
  • گزارش اقتصادنیوز از حال و هوای بازار ارز و سکه تهران؛

    اقتصادنیوز: قیمت سکه امامی که روز پنجشنبه هفته قبل مسیر افزایش را دنبال کرده بود در اولین روز پاییز ۱۴۰۲ از ریل صعود…

کارگزاری مفید