این علامت در چشم خبر از زوال عقل می دهد!

کدخبر: 507819
اقتصادنیوز: محققان آمریکایی بر این باورند پلاک‌های آمیلوئید بتا، در شبکیه چشم می‌تواند کلیدی برای تشخیص زودهنگام بیماری آلزایمر باشد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه‌خبرنگاران، برای دهه‌ها محققان می‌دانستند «پلاک‌های آمیلوئید بتا» در مغز نقشی مهم را در آلزایمر ایفا می‌کنند. «رابرت ریسمن» (Robert Rissman) استاد علوم اعصاب در دانشکده پزشکی «دانشگاه کالیفرنیا، سن دیگو» می‌گوید: بخاطر برخی دلایل، در بیماری آلزایمر، این بیماری به میزان بسیار زیادی در مغز شما جمع می‌شود. اکنون تیمی از محققان در دانشکده پزشکی سن دیگو بر این باورند پلاک‌های آمیلوئید بتا، نه در مغز، بلکه در شبکیه چشم می‌تواند کلیدی برای تشخیص زودهنگام بیماری آلزایمر باشد.​

ریسمن می‌گوید: تصور می‌شود احتمالا ۱۰ تا ۲۰ سال پیش از آن که افراد شاهد هرگونه علائمی حقیقی باشند، دارای پلاک‌های آمیلوئیدی بوده و یا بتا آمیلوئید در مغزشان تجمیع شده است؛ بنابراین پرسش اینجاست: آیا آمیلوئید همزمان در شبکیه چشم نیز وجود دارد؟ در یک تحقیقات کوچک، ریسمن دریافت وجود لکه‌هایی در شبکیه چشم با اسکن‌های مغزی که نشانگر سطح بالاتری از آمیلوئید مغزی هستند، مرتبط است. این، می‌تواند یکی از نخستین نشانه‌های بیماری باشد و این لکه‌ها را می‌توان در طول یک آزمایش عادی چشم تشخیص داد.

رابرت ریسمن همچنین می‌گوید: هدف از این مسأله آن است که چشم پزشکان و اپتومتر‌ها نخستین افرادی باشند که بتوانند بیماری آلزایمر را در معاینه‌های سالانه خود دریابند.

آنچه اهمیت دارد، این است که هرچه این بیماری سریعتر تشخیص داده شود، بیمار می‌تواند زودتر خود را آماده کند. همچنین اهمیت دیگر این یافته‌ها از آن جهت است که تصویربرداری از شبکیه چشم به شکلی قابل توجه هزینه اسکن «ام آر آی» و «پت اسکن» را کاهش می‌دهد. امروزه بیش از شش میلیون آمریکایی با بیماری آلزایمر دست و پنجه نرم می‌کنند و انتظار می‌رود تا سال ۲۰۵۰، شمار این افراد در آمریکا به ۱۲.۷ نفر برسد.

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی