توضیح یک مقام وزارت خارجه درباره آخرین وضعیت مذاکرات ایران و عربستان

کدخبر: 508278
اقتصادنیوز: دستیار وزیر امور خارجه کشورمان اعلام کرد در صورت آمادگی طرف سعودی برای برگزاری دور بعدی گفت و گوها، جمهوری اسلامی ایران از این امر استقبال خواهد کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، علیرضا عنایتی دستیار وزیر امور خارجه و مدیرکل خلیج‌فارس در گفت‌وگویی با اسپوتنیک در پاسخ به این سؤال که آیا دور جدیدی از مذاکرات با عربستان سعودی در راه است و آیا چشم اندازی برای احیای روابط و تبادل نمایندگی دیپلماتیک بین دو کشور از جمله بازگشایی سفارت‌ها در آینده نزدیک وجود دارد، اظهار داشت: ما از آوریل سال ۲۰۲۱ تا کنون، پنج دور گفت‌وگو کردیم. پیشرفت‌های خوب و ملموسی در این گفت‌وگوها داشتیم.

وی افزود: ما اقدامات اجرایی و جزیی طی این پنج دور گفت‌وگوها با یکدیگر داشته‌ایم. اگر طرف سعودی آمادگی برگزاری دور بعدی را داشته باشد و برای ورود به یک مرحله دیگر که می‌تواند در قالب یک گفت‌وگوی سیاسی رقم بخورد آماده باشد، جمهوری اسلامی استقبال می‌کند.

عنایتی در خصوص برخی گزارش‌های رسانه‌ای مبنی بر اینکه مرحله نشست‌های امنیتی بین طرف‌های ایرانی و سعودی به پایان رسیده و دو طرف امروز وارد مرحله برگزاری جلسات با ابعاد دیپلماتیک شده‌اند، تصریح کرد:‌ هنوز خیر.

وی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره اینکه آیا سفر آتی وزرای خارجه ایران وعربستان به بغداد برای اعلام روابط دیپلماتیک که در رسانه‌ها گزارش شده در آینده نزدیک اتفاق می‌افتد، گفت: تاریخ دقیقی برای آن تعیین نشده است.

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی